61 obserwujących
1156 notek
1138k odsłon
911 odsłon

O tegorocznej rekrutacji

Wykop Skomentuj42

Dramat z rekrutacją. X uczniów nie dostanie się do wymarzonych szkół. Kto winien? To jeden z kluczowych tematów niedzielnej publicystyki.

Rzecz wygląda tak: przez długi czas był niż demograficzny. W szkołach było coraz mniej uczniów. Samorządy podeszły do tego dwojako: jedne zmniejszały liczbę uczniów w klasie i dokładały pieniądze byle utrzymać szkoły, drugie cięły koszty, utrzymywały dużą liczbę uczniów w klasach a zbędne szkoły likwidowały. Przyszedł podwójny rocznik i dla tych pierwszych jest on zbawieniem, a dla drugich kłopotem. Pierwsi będą mieli pełne szkoły, i nie będą do tego dopłacać. Drudzy muszą wydać dodatkowe pieniądze by dostosować szkoły dotychczasowe, w których może być za mało miejsc ale przecież wcześniej sporo zaoszczędzono.

Czy rząd musiał wprowadzić podwójny rocznik? Nie musiał. Miał do tego prawo, ale równie dobrze mógł to przeprowadzić zupełnie inaczej. To nie racje edukacyjne przeważyły.

Czy uczniowie z podwójnego rocznika mają trudniej? Mają. W porównaniu do tych co byli przed nimi i będą po nich. 

Czy na tym stracą? Będą działać w zwiększonej konkurencji. Lepsi zyskają, średni, którzy nie dostaną się do lepszych szkół przez podwójny rocznik prawdopodobnie stracą.

 

 

Przy okazji. Jak wygląda system rekrutacji:

1. Uczeń składa podanie do wybranej szkoły (szkoła 1 wyboru) zaznacza w nich szkoły i klasy do których chciałby się dostać (liczbę ustala samorząd) - podanie jest wpisywane do systemu komputerowego

2. Samorządy ustalają kto dostanie się do jakiej szkoły i jakiej klasy i ile ostatecznie klas będzie w danej szkole (ten etap właśnie się kończy )

3.  Uczeń zgadza się z wyborem (przynosi oryginał świadectwa) lub nie zgadza (nie przynosi świadectwa)

4. Rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca: jeśli szkoły mają jakieś miejsca wpisują je do systemu i procedura rozpoczyna się od początku, nieco uproszczona.Na początku tygodnia publikacja list przyjętych w W-wie. Zwykle rozdział uczniów do szkół trwał króciutko - 2-3 dni, bo ileż trzeba by system komputerowy rozdzielił uczniów wg wpisanych kryteriów. W tym roku 2 tygodnie. Ciekawe co się będzie działo. 

Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo