Homo mensura
"GOD is a mathematician of a very high order. He used advanced mathematics in constructing the universe." -- Paul M. Dirac (1902 - 1984)
26 obserwujących
323 notki
394k odsłony
1189 odsłon

Dlaczego nad Wisłą nie grozi nam na razie chilijski scenariusz ?

Chile 2020 vs RP 2020
Chile 2020 vs RP 2020
Wykop Skomentuj35

                     najbogatszym krajem Ameryki Południowej, najwyższy w tej części świata współczynnik PKB na osobę, wyższy niż nad Wisłą jeszcze w 2018 roku, ale niewiele bo o circa 400 $.
                   Iskrą dla tak gwałtownych protestów była podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Na ulice wpierw wyszli chilijscy studenci i uczniowie, jednak w bardzo krótkim czasie ich protest przekształcił się w ogólnokrajowy ruch sprzeciwu i silne i gwałtowne protesty objęły cały kraj. Chile to owszem kraj , w którym jest sporo milionerów, ale nożyce nierówności społecznych sa szeroko rozwarte, dlatego dzisiejsze protesty są tak silne i gwałtowne ( wstępne szacunki mówią o 40 osobach zabitych ) , a tym bardziej tak zdeterminowane ponieważ rząd Chile nie wykazał się tonowaniem niepokojów wyprowadzając na ulice policję i wojsko, które brutalnie zaczęły tłumić protesty.

                   Bo podskórnie można było dostrzec od dawna niezadowolenie chilijskiego społeczeństwa.Chilijczyk musi płacić za edukację i opiekę zdrowotną ( ta podstawowa nie wystarcza, trzeba się dodatkowo ubezpieczać by mieć dostęp do szerszej opieki medycznej, a ci, którzy chcą podjąć studia zaciągają wieloletnie kredyty).

                  Przypomina mi to okres rządów koalicji PO+PSL w latach 2007 - 2015, i śmiało mogę zawyrokować, że gdyby wybory w 2015 wygrała ta koalicja ponownie, to scenariusz chilijski nie byłby tak nieprawdopodobny ( może nieco inny scenariusz, nie tak gwałtowny bez plądrowanie sklepów ) w swej gwałtowności i sile, chociaż gdyby dołączyli do tego środowiska domagające się ekstra uprawnień w wymiarze seksualności ( wiadomo co mam na myśli ) to kto wie , czy scenariusz chilijski nie zaprezentowałby się nad Wisła w pełnym wymiarze, bo wiele spraw u nas działo się na podobieństwo tych w Chile.

              Uważam zatem, ze dojście PiS do władzy w 2015 stonowało nieco nastroje polskiego społeczeństwa i dokonało chwilowej stabilizacji i to przy tak nieodpowiedzialnym i dennym zachowaniu się opozycji.Zapewne ta stabilizacja byłaby podtrzymywana gdyby nie atak patogenu SARS-COV2, który wytracił rządzącym szereg inicjatyw z ręki , mających na celu modernizację gospodarki, ciągła poprawę zamożności polskiego społeczeństwa  - proszę sprawdzić najniższa  emerytura w kraju ze stolica w Santiago to odpowiednik circa 600 PLN, a płaca minimalna 1500 PLN. Oczywista dziś rządzący w RP mają sporo wyzwań związanych ze służbą zdrowia, gospodarką paraliżowaną ewentualnym kolejnym lockdownem, a nawet postępującym cichym lockdownem in the background ( wyciszanie niektórych obszarów gospodarki np. z tym ogólnie określanym fitness, który także i ja kontestuję )

            Reasumując , wyobraźmy zatem sobie, jak wyglądałby scenariusz gdyby w RP rządziła constans koalicja PO+PSL , nie trzeba mieć w tym przypadku tej wyobraźni nawet  zbyt wybujałej...

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka