Idea S.A. zostanie 3.01.2021 przejeta przez Pekao S.A.
Idea S.A. zostanie 3.01.2021 przejeta przez Pekao S.A.
frankunderwood frankunderwood
1525
BLOG

Dołujący jak Idea S.A. Sylwester 2020 Leszka Czarneckiego

frankunderwood frankunderwood Afera GetBack Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

       Leszek Czarnecki ze względu na toczące się śledztwo w sprawie nieprawidłowości ( eufemizm , nazwałbym to dosadnie przekręty )  Get Back w jednym ze swych banków, przebywa dziś za granicą, pewnie tylko małżonka, znana prezenterka TVN , absolwentka PWST  ( uczestniczka spotkania grupy Bilderberg w 2019 ) wie pod jaką szerokością i długością geograficzną prezes Leszek Czarnecki przebywa.

   Ulotnił się gdy zaczęło robić się gorąco w sprawie afery Get Back, prokuratura  po postawieniu mu zarzutów zażądała dla niego 3 miesięcznego aresztu, ale Leszka Czarneckiego już w kraju nie było.

   Śledztwo w związku z powyższą aferą toczy się od 24 kwietnia 20 18, prokuratura zarzuca L.Czarneckiemu  wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

  W sprawę jeśli niektórzy pamiętają umoczony został młody szef Komisji Nadzoru Bankowego Marek Chrzanowski ( dalej ma poważne problemy) , po 2 miesięcznym areszcie , został zwolniony za kaucją i czeka , aby Leszek Czarnecki pojawił się wreszcie na rozprawie, co raczej po dzisiejszych wydarzeniach może już nie mieć miejsca ;-)

    Otóż w dniu dzisiejszym Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Idea Banku ( właścicielem jest Leszek Czarnecki ) rozpoczął przymusową restrukturyzację Idea Bank S.A.   Ostatecznym krokiem tej restrukturyzacji będzie przejęcie Banku Idea S.A. wraz ze zobowiązaniami przez bank Pekao S.A.

W komunikacie banku Pekao S.A. zapowiedziano:
" Struktura przejęcia w ramach przymusowej restrukturyzacji pozwala zminimalizować wpływ przejęcia na profil płynnościowy i kapitałowy Banku Pekao S.A." Wszystkie depozyty Idea S.A., jak i kredyty zostają przeniesione do banku przejmującego, bez problemów ma tez się odbywać obsługa klientów.

Wydaje się, że wobec poniższego dalszego komunikatu Pekao S.A. :

"Proces przymusowej restrukturyzacji zastosowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wobec Idea Bank S.A. prowadzony jest w oparciu o przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji z dnia 10 czerwca 2016 r. Ustawa ta implementuje Dyrektywę Unii Europejskiej (UE) BRR z 2014 r. stanowiącą ramy prawne prowadzenia restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków w UE. Dyrektywa BRR została wprowadzona w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r. aby zapobiec niewypłacalności banków oraz minimalizować negatywne skutki dla depozytariuszy i sektora bankowego, a także w szerszym ujęciu koszty dla gospodarki i podatników. Procedury przymusowej restrukturyzacji zgodnie z dyrektywą BRR były już stosowane w praktyce, ostatnio między innymi w Hiszpanii i Danii"


Roman Giertych już się na Leszku Czarneckim nie odkuje, a sam szef banku Idea S.A. raczej już nie będzie przemieszczał się swym prywatnym Jetem.

Sam L.Czarnecki skąpo skomentował przejęcie swojego Banku Idea S.A. :

"Jestem głęboko poruszony i wstrząśnięty, proszę dać mi czas na skomentowanie tej sytuacji. Nie rozumiem tego. Bank zaczął wychodzić na prostą, ostatnio doinwestowaliśmy go kwotą 160 mln zł. W lutym była szansa na to, by wyjść na zero"

Ciekawe kto wyłożył te 160 mln na ten spadający meteor ( akcje Idea S.A. już od dawna  pikowały na GPW ) chyba nie sam L.Czarnecki ? ( oczywista pytanie retoryczne ). Myślał jak większość banksterów ( ten na dodatek obciążony nieciekawą proweniencją służb PRL - z reguły to tacy ludzie byli beneficjentami naszej tranzycji systemowej  - lepiej byłoby chyba pisać :tranzycji systemowej" ) , że dostanie kasę od BGK, będzie na nowo mógł robić dalej przewały. Mimo, że nie ufam banksterom na krok, to jednak tym z nadania służb PRL nie ufam z definicji...


PS Muszę wyrazić skruchę i nowy A.D. 2021 zaczynam na S24 od kajania się . Faktycznie Jolanta Pieńkowska nie jest córką byłego wicepremiera rządu za czasów PRL. Nie natrafiłem w necie na jej dane w tym zakresie, a w życiorys  mówi jedynie o miejscu urodzenia, ba nieznana jest data urodzenia ( są sugestie , że może to być 20.11.1964 lub 20.11.1966 ), a sam życiorys nabiera tempa od informacji, że jest absolwentką PWST , nieźle zakamuflowana celebrytka, chyba pomoc ze strony obecnego męża miała duży wpływ na okrojenie danych małżonki ;-)

W kwestii poglądów na gospodarkę - liberalne, w domenie obyczajowości- konserwatywne, otwarty na poglądy innych, przeciwnik wszelkiej politycznej poprawności, koniunkturalizmu, permisywizmu i szeroko rozumianego lewactwa. Wielbiciel jazzu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka