Blog
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich Partner: Stowarzyszenie 614. P
91 obserwujących 347 notek 1088600 odsłon
Forum Żydów Polskich, 20 września 2018 r.

Atak na synagogę w Gdańsku: to więcej niż rzut kamieniem

3031 199 0 A A A

Ktokolwiek był sprawcą, ktokolwiek wrzucił wczoraj kamień do gdańskiej synagogi, ten - rozbijając szybę i narażając zdrowie a nawet życie znajdujących się tam ludzi - popełnił to przestępstwo w dzień święta Jom Kipur - najbardziej uduchowionego dnia roku w żydowskim kalendarzu. 

Tego dnia - dnia całkowitego postu i modlitwy - Żydzi odchodzą, jak w żaden inny dzień, od świata fizycznego i starają się zbliżyć się najbliżej, jak to dane jest człowiekowi, do Boga.

Za czasów Świątyni Jerozolimskiej, właśnie tego dnia, tylko raz w roku, Najwyższy Kapłan wchodził samotnie do najświętszego pomieszczenia świątynnego ("Święte Świętych"), gdzie znajdowała się Arka Przymierza, a w niej tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Według tradycji, w tym pomieszczeniu, za kotarą istniała "obecność Boga".

Ponieważ dzień Jom Kipur jest tak niezwykły, od stuleci wrogowie Żydów wybierali właśnie ten dzień na atakowanie społeczności żydowskich: wiedzieli, że każdy atak, każde prześladowanie akurat tego wyjątkowego dnia będzie dla Żydów szczególnie bolesne i dotkliwe. Kalkulowali świadomie, że ponieważ ten dzień jest dniem świętym, zniszczenie Żydom tego dnia będzie nie tylko atakiem na ich synagogi, domy, zadaniem im ciosów lub odebraniem życia, ale także zniszczeniem tej wyjątkowej świętości czasu.

Przestępstwo jest przestępstwem niezależnie od dnia, w którym zostaje popełnione. Ale niektóre przestępstwa uzyskują - poprzez wybór miejsca i czasu ich popełnienia - wymiar symboliczny.

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia teraz: atak na synagogę w Gdańsku w dzień święta Jom Kipur to nie tylko bandycki rzut kamieniem. To znacznie więcej: przywołuje w warstwie symbolicznej okrutne duchy przeszłości.

Paweł Jędrzejewski

http://www.fzp.net.pl/opinie/atak-na-synagoge-w-gdansku-wiecej-niz-rzut-kamieniem

A tu sprawca:

https://youtu.be/jyUTJgCRczY


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieNa widoczne niżej odnośniki i miniatury WARTO kliknąć!
Forum Żydów Polskich

Facebook FŻP

Stowarzyszenie 614. Przykazania


Coś do poczytania:
książka naszego kolegi redakcyjnego
Pawła Jędrzejewskiego

Judaizm bez tajemnic

Free counters!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @beska  Nikt prawdomówny temu NIE zaprzeczy. Byli Żydzi, którzy współpracowali z Niemcami...
  • Andrea Mitchell...
  • Światowy Kongres Żydów protestuje przeciw temu, co powiedziała Mitchell:...

Tematy w dziale Społeczeństwo