93 obserwujących
355 notek
1120k odsłon
3043 odsłony

Atak na synagogę w Gdańsku: to więcej niż rzut kamieniem

Wykop Skomentuj199

Ktokolwiek był sprawcą, ktokolwiek wrzucił wczoraj kamień do gdańskiej synagogi, ten - rozbijając szybę i narażając zdrowie a nawet życie znajdujących się tam ludzi - popełnił to przestępstwo w dzień święta Jom Kipur - najbardziej uduchowionego dnia roku w żydowskim kalendarzu. 

Tego dnia - dnia całkowitego postu i modlitwy - Żydzi odchodzą, jak w żaden inny dzień, od świata fizycznego i starają się zbliżyć się najbliżej, jak to dane jest człowiekowi, do Boga.

Za czasów Świątyni Jerozolimskiej, właśnie tego dnia, tylko raz w roku, Najwyższy Kapłan wchodził samotnie do najświętszego pomieszczenia świątynnego ("Święte Świętych"), gdzie znajdowała się Arka Przymierza, a w niej tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Według tradycji, w tym pomieszczeniu, za kotarą istniała "obecność Boga".

Ponieważ dzień Jom Kipur jest tak niezwykły, od stuleci wrogowie Żydów wybierali właśnie ten dzień na atakowanie społeczności żydowskich: wiedzieli, że każdy atak, każde prześladowanie akurat tego wyjątkowego dnia będzie dla Żydów szczególnie bolesne i dotkliwe. Kalkulowali świadomie, że ponieważ ten dzień jest dniem świętym, zniszczenie Żydom tego dnia będzie nie tylko atakiem na ich synagogi, domy, zadaniem im ciosów lub odebraniem życia, ale także zniszczeniem tej wyjątkowej świętości czasu.

Przestępstwo jest przestępstwem niezależnie od dnia, w którym zostaje popełnione. Ale niektóre przestępstwa uzyskują - poprzez wybór miejsca i czasu ich popełnienia - wymiar symboliczny.

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia teraz: atak na synagogę w Gdańsku w dzień święta Jom Kipur to nie tylko bandycki rzut kamieniem. To znacznie więcej: przywołuje w warstwie symbolicznej okrutne duchy przeszłości.

Paweł Jędrzejewski

http://www.fzp.net.pl/opinie/atak-na-synagoge-w-gdansku-wiecej-niz-rzut-kamieniem

A tu sprawca:

https://youtu.be/jyUTJgCRczY


Wykop Skomentuj199
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo