geos
Na polityce się nie znam... więc piszę to co myślę...
6 obserwujących
29 notek
20k odsłon
  169   2

O blokowaniu trolli na salonie

... spokojnie to tylko prototyp

ScumFilter to prototypowa aplikacja, która pozwala filtrować treści dostępne w serwisie salon24.pl. Oparta jest o mechanizm tzw. bookmarklet-ów (po polsku nazywanych skryptozakładkami). Są to proste programy napisane w języku javascript umieszczane bezpośrednio w linkach - kliknięcie w link powoduje uruchomienie aplikacji. Poniższy filmik pokazuje w jaki sposób można korzystać z możliwości które oferuje ScumFilter.
Projekt swipp.it

ScumFilter jest jednym z komponentów składających się na projekt swipp.it. Inspiracją do rozpoczęcia prac nad tym projektem było zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych na początku 2021 roku. Stało się wtedy jasne, że media kontrolowane przez potężne korporacje technologiczne są 'społecznościowe' tylko z nazwy i konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą choć w minimalnym stopniu ograniczyć negatywne skutki cenzury stosowanej przez big-techy. Tak narodził się pomysł stworzenia zestawu aplikacji narzędziowych które będą rozszerzały strony internetowe w taki sposób aby dać użytkownikowi możliwość dostosowania ich do swoich indywidualnych preferencji. ScumFilter jest właśnie tego typu narzędziem - pozwala każdemu użytkownikowi salonu24 ukryć niepożądane treści w oparciu o własne kryteria.


Co dalej ?

Należy pamiętać, że ScumFilter nie jest finalnym rozwiązaniem a jedynie demonstratorem, którego głównym celem jest pokazanie jak w praktyczny sposób można zrealizować ideę niezależnego filtrowania informacji. Projekt nadal się rozwija i docelowo będzie pozwalał filtrować strumienie aktualności udostępniane przez Facebooka, YouTube-a i inne serwisy społecznościowe. Celem nadrzędnym, który przyświeca rozwojowi tej aplikacji jest oddanie kontroli w ręce użytkowników - tak aby to oni kontrolowali media społecznościowe a nie media ich.

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale