giz 3miasto giz 3miasto
2756
BLOG

Prezes GetBack zatrzymany na lotnisku w Warszawie

giz 3miasto giz 3miasto Afera GetBack Obserwuj temat Obserwuj notkę 88

Agenci CBA zatrzymali dziś po południu na lotnisku Chopina w Warszawie b. prezesa spółki GetBack Spółka Akcyjna, Konrada K. Śledztwo dotyczy m.in. wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach i wyprowadzania pieniędzy ze spółki w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka aukcyjna GetBack to jak na nasze polskie warunki taka mega-giga firma rewindykacyjna zajmująca się skupywaniem długów, ale nie przeciętnych zjadaczy chleba tylko zadłużonych samorządów, większych lub mniejszych, które aby skorzystać z europejskich funduszy strukturalnych, musiały wysupłać i dołożyć 20 do 50 procent pieniędzy na konkretne projekty, czy to drogowe, czy to środowiskowe itp. Najchętniej tych kredytów udzielały im banki zagraniczne, niemieckie, austriackie, francuskie. Dość szybko okazało się, że te samorządy nie są w stanie spłacić zaciągniętej pożyczki i zaczęła się karuzela. W końcu znalazł się ktoś sprytny, który zaczął te długi skupować, czyli firma GetBack, która w dość krótkim czasie stała się miliarderem, przynajmniej na papierze, czyli w wirtualu, co pozwoliło jej wejść na warszawską giełdę, gdzie jej akcje zostały sprzedane, zasilając w ten sposób firmę i jej zarząd. Tak właśnie kręcą się te wszystkie giełdy światowe do momentu, aż wirtualnie nadymany balon pęknie i mamy kolejny giełdowy krach.

W tym wypadku, bardzo lokalnym, o krachu giełdowym raczej mowy być nie może, zwłaszcza w wymiarze światowym. Natomiast poważnego wstrząsu doznają siły sprzymierzone przeciwko PiS, które w ramach swojej działalności finansował GetBack. Oczywiście nie czynił tego bezinteresownie, gdyż wraz z nastaniem nowej ekipy rządowej sama podstawa jego egzystencji znalazła się w niebezpieczeństwie, czego wynikiem była nerwowość i jakieś dziwne, jak się okazuje, nierozsądne ruchy polegające na wyprowadzeniu nadal wirtualnych aktywów firmy zagranicę, na przykład na konto bankowe w Luksemburgu, które przypadkowo było kontem znanej grupy medialnej ITI, czyli właściciela TVN.

Obszernie na ten temat jako pierwszy pisał ostatnio Stanisław Balcerac na TT i w Gazecie Warszawskiej, a pewnie jeszcze więcej już niebawem się dowiemy …

PS 1 - Na razie @sbalcerac napisał taki enigmatyczny komentarz: Grzegorz Żemek z #FOZZ przesiedział 8 lat i wyszedł. W więzieniu malował obrazy. Po wyjściu widziano go jak się stołował w restauracji prowadzonej przez Staraków w Łazienkach.

PS 2 - przeciętnemu zjadaczowi chleba w Polsce firmy rewindykacyjne kojarzą się z komornikami, którzy na ich zlecenie ściągają długi i zaległości od obywateli, często za wątpliwe przewinienia, nawet po upływie kilkunastu lat, tak jak to miało miejsce w moim przypadku. Dokładnie 13 lat temu dałem się oszukać pewnej firmie reklamowej, która już dawno nie istnieje, ale komornik mnie dopadł jesienią ubiegłego roku.


giz 3miasto
O mnie giz 3miasto

dostrzegam bzdury, bzdurki i bzdureczki ... zapraszam na: twitter.com/GregZabrisky

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka