Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90
1613
BLOG

Rośnie emigracja do Niderlandów. Ponad 40 tys. Polek w związkach z Holendrami.

Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90 Gospodarka Obserwuj notkę 1
Przybywa polskich emigrantów w Niderlandach. Pomimo że Polska jest dzisiaj kierunkiem imigracji ze wschodu Europy oraz Azji to Polacy nadal wyjeżdżają za granicę. Pomimo że Holandia potrzebuje głównie pracowników fizycznych to z Polski wyjeżdża więcej kobiet. Liczne agencje pracy nadal rekrutują w Polsce tysiące ludzi rocznie.

Kiedy do Polski przyjeżdża w tym momencie autokar imigrantów ze wschodu, w tym samym czasie wyjeżdża jeden autokar emigrantów na zachód. To fikcja, że emigracja się zakończyła. Liczba Polaków w Holandii podwoiła się w ostatnich 10 latach. A jak wynika ze statystyk wzrosła o kilkadziesiąt tysięcy za rządów "dobrej zmiany" [1]. W zasadzie skala emigracji pozostaje taka sama. Tylko rzekomy spadek tempa emigracji polega na tym, że po prostu młodych Polaków w porównaniu do okolic 2004 roku jest obecnie dwa razy mniej. O jakim więc sukcesie mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości? Polska się wyludnia, co gorsza z kraju emigruje więcej młodych kobiet niż mężczyzn. Na emigracji zostaje już zdecydowanie więcej Polek, które znajdują sobie partnerów za granicą. Polski rząd natomiast wpuszcza ich miejsce niemal samych mężczyzn. Jak więc ma wyglądać demografia w tym kraju? Czy Polska zostanie krajem starych wdów i  samotnych mężczyzn?

image

W Holandii w 2022 roku mieszkało blisko 221 tys. Polaków z czego 113,6 tys. kobiet i 107,3 tys. mężczyzn [2]. Pomimo że w Holandii na Polaków czeka zazwyczaj ciężka praca fizyczna, to jak widać mogą ją podejmować także kobiety. Nie tak jak w Polsce gdzie polscy kapitaliści jak tylko mogą to rekrutują maksymalną liczbę mężczyzn [3]. Dochodzi do absurdów gdy czasem te same zagraniczne agencje pracy, na te same miejsca pracy rekrutują kobiety do Holandii, a mężczyzn do Polski. Porównując więc proporcje płci polskich emigrantów i imigrantów przyjeżdżających do Polski każego roku mamy wyraźną różnicę. Do Polski w 2022 roku na każde 100 imigrantów zarobkowych przyjechało 17 kobiet. Natomiast na każdych 100 polskich emigrantów w Holandii spotkamy 51 kobiet.

 image

Polacy do Holandii zaczęli licznie emigrować od lat 90-tych. Od samego początku wyjeżdżało więcej kobiet niż mężczyzn. Wiele Polek jechało tam na zaproszenie Holendrów poznanych przez biura matrymonialne. Holendrzy w latach 90 i 2000 przyjeżdżali do Polski szukać żon. Najwięcej związków jednak powstało na emigracji. Polki jadące do pracy w rolnictwie często wiązały się z miejscowymi mężczyznami, którzy na dobrą sprawę nie mieli szans na związki z własnymi rodaczkami. To przypomina sytuacje na dzisiejszej polskiej wsi, gdzie nawet zamożni rolnicy nie potrafią znaleźć żon. Efektem jest dzisiaj ponad 40 tys. związków Polek z Holendrami, jak podaje emigracyjny portal "Wiatrak" gdzie szacuję się liczbę osób pochodzenia polskiego na 260 tys. w 2020 roku [4].  Trzeba więc przyznać, że jak na tak niewielką populację  Polek ta liczba robi ogromne wrażenie. Wychodzi na to, że obecnie co trzecia Polka w Holandii ma partnera z tego kraju.

image

Portal ten nie podaje nawet liczby związków Polaków z Holenderkami, których widocznie ilość pozostaje śladowa. Polacy więc jak widać tracą kobiety na emigracji. Nie zastępuje się ich imigrantkami. Ukrainki nie wypełniły tej luki i już nie wypełnią [5]. Polska nie ma szans na zatrzymanie młodych kobiet z Ukrainy konkurując z Zachodem. Skoro nawet nie potrafi zatrzymać własnych obywateli, to tym bardziej przecież nie zatrzyma obcokrajowców. W strategii demograficznej na 2040 rok obecny rząd chce zagonić Polaków na studia, bo skoro studiuje nieco więcej kobiet to uważają, że trzeba iść na studia aby znaleźć sobie Polkę [6]. Co z tego że w dużych miastach wcale nie ma więcej kobiet poza dosłownie trzema miastami ze śladową nadwyżką [7]. Idąc tym tokiem myślenia polscy samotni mężczyźni prędzej powinni jechać do Wielkiej Brytanii czy Holandii, gdzie jest zdecydowanie większa nadwyżka polskich kobiet niż w dużych miastach.Źródła:

[1] https://www.statista.com/statistics/1284966/polish-nationals-population-netherlands/
[2] https://allecijfers.nl/migratie-nationaliteiten-geboortelanden/polen/
[3] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1280529,imigranci-z-azji-zastepuja-ukraincow-polska-staje-sie-juz-krajem-multi-kulti
[4] https://www.wiatrak.nl/sites/default/files/2020-03/Podzial-Polakow-w-Holandii-2020.png
[5] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1271302,ukrainki-nie-zmienily-polskiego-rynku-matrymonialnego-ani-demografii
[6] https://poznan.tvp.pl/64006375/w-polsce-rodzi-sie-malo-dzieci-bo-mezczyzni-sa-niewyksztalceni
[7] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1285372,samotny-jak-polak-kilka-milionow-mezczyzn-odcietych-od-kobiet

Pokolenie lat 90' przez Polskę stracone. Połowa na emigracji, połowa w kraju ale bez szans na własne mieszkanie czy dom. Stłumieni przez liczniejsze starsze pokolenia nie mamy za wiele do powiedzenia w społeczeństwie. Będziemy jednymi z ostatnich którzy w znakomitej większości urodzili się jako rodowici Polacy. Nie liczcie jednak że będzie jak wcześniej. W większości nie założymy rodzin i nie będziemy mieli dzieci. Warunki życia w tym kraju nam na to nie pozwalają. Zastąpią nas po prostu w przyszłości inne narody, a my i nasze problemy będziemy tylko wspomnieniem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka