Azerbejdżan rozpoczął dynamiczną odbudowę Karabachu i Wschodniego Zangezuru, przekształcając je w atrakcyjne regiony inwestycyjne. Państwo wspiera rozwój infrastruktury, stwarza korzystne warunki dla inwestorów i promuje współpracę międzynarodową – w tym z Polską. Nowy klimat inwestycyjny w tych regionach ma szansę stać się motorem wzrostu całej gospodarki kraju.
Regiony Karabachu i Wschodniego Zangezuru mają ogromne znaczenie strategiczne i gospodarcze dla Azerbejdżanu. W wojnie ojczyźnianej w 2020 roku Azerbejdżan wyzwolił te terytoria spod okupacji. Państwo już rozpoczęło na tych terenach szeroko zakrojone prace odbudowy i rekonstrukcji. To z kolei stworzyło nową atmosferę inwestycyjną w Karabachu i Wschodnim Zangezurze. Państwo uznało stworzenie korzystnych warunków dla inwestycji krajowych i zagranicznych przedstawicieli biznesu na tych terenach za jeden z priorytetowych kierunków działania.
W tym celu, 16 listopada 2022 roku, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew podpisał dekret zatwierdzający „Pierwszy Program Państwowy Wielkiego Powrotu do wyzwolonych terytoriów Republiki Azerbejdżanu”. Jednym z głównych celów programu jest przyciągnięcie nowych inwestycji w celu odbudowy gospodarki na wyzwolonych terenach oraz stworzenie środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości. Zwiększenie atrakcyjności środowiska biznesowego oraz wspieranie rozwoju działalności gospodarczej to również główne cele programu państwowego.

Państwo Azerbejdżan przeznaczyło miliardy manatów na inwestycje w te regiony – wybudowano nowe drogi, lotniska (Fizuli, Zangilan, Laczin), a także stworzono systemy zaopatrzenia w energię, infrastrukturę telekomunikacyjną i internetową, systemy wodociągowe i kanalizacyjne. Taka infrastruktura stwarza dogodne warunki dla inwestorów.
W tym regionie zagraniczni i krajowi inwestorzy mają możliwość długoterminowego dzierżawienia gruntów. Z inicjatywy państwa możliwe jest tworzenie parków technologicznych i stref przemysłowych (na przykład Strefa
Gospodarcza Doliny Arazu). Prezydent Ilham Alijew w swoim przesłaniu do uczestników forum pod hasłem „Służba Podatkowa – 25: Zrównoważony rozwój i efektywna transformacja” powiedział:
„Pełne przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności stworzyło solidne podstawy dla rozwoju gospodarczego wyzwolonych terytoriów. Podjęte przez nas działania na rzecz odbudowy infrastruktury, tworzenia nowych sektorów przemysłu i rolnictwa przyczynią się w przyszłości do znacznych postępów. Dywersyfikacja gospodarki i zapewnienie dobrobytu społecznego miejscowej ludności umożliwią szybki rozwój tych obszarów, a regiony Karabachu i Wschodniego Zangezuru wniosą istotny wkład w ogólny potencjał gospodarczy naszego kraju… Dla przedsiębiorców działających na wyzwolonych terytoriach przewidziane są długoterminowe ulgi podatkowe i celne. Pełne przywrócenie integralności terytorialnej zwiększa również zainteresowanie zagranicznych inwestorów naszym krajem. Od wielu lat Azerbejdżan cieszy się korzystnym klimatem inwestycyjnym, a pod względem inwestycji przypadających na jednego mieszkańca jesteśmy w czołówce krajów.”

Główne obszary inwestycyjne w Karabachu i Wschodnim Zangezurze to rolnictwo i agrobiznes, turystyka, budownictwo i infrastruktura, zielona energia i inne. Żyzne gleby i projekty nawadniające czynią te sektory atrakcyjnymi. Rozwija się winiarstwo, uprawa bawełny, hodowla zwierząt i pszczelarstwo. Naturalne krajobrazy, góry, lasy, zabytki historyczne i kulturowe stwarzają ogromny potencjał turystyczny. Promowane są projekty kurortów narciarskich i ekoturystyki. Kontynuowane są duże projekty w zakresie urbanistyki i odbudowy wsi. Zwłaszcza we Wschodnim Zangezurze i Karabachu istnieje duży potencjał energii słonecznej i wiatrowej. W zakresie projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii podpisano już umowy z zagranicznymi partnerami (na przykład BP, Masdar itp.).
Przy okazji, polskie firmy również wyrażają chęć prowadzenia działalności gospodarczej w Karabachu i Wschodnim Zangezurze.W wywiadzie dla agencji "Report" Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Azerbejdżanu w Polsce, Nargiz Gurbanova, powiedziała, że polscy przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie inwestowaniem w Azerbejdżanie, zwłaszcza na terenach wyzwolonych spod okupacji:„Polska była i nadal jest jednym z krajów wspierających integralność terytorialną Azerbejdżanu. To bardzo ważny aspekt. Dlatego strategiczne partnerstwo między naszymi krajami ma ogromne znaczenie. Obie strony rozwijają współpracę w duchu wzajemnego szacunku dla strategicznych interesów. Z drugiej strony, oczywiście wyzwolenie naszych terytoriów stworzyło nowe możliwości. Promujemy te możliwości w Polsce. Już kilka firm wyraziło zainteresowanie inwestowaniem na wyzwolonych terenach Azerbejdżanu. Przekazaliśmy te informacje odpowiednim instytucjom w Azerbejdżanie i obecnie trwa proces oceny.”

Polska zajmuje czołowemiejsce wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej w takich dziedzinach jak sektor IT, logistyka, transport, przetwórstwo rolno-spożywcze, tworzenie i rozwój infrastruktury. Usługi i produkty oferowane przez te firmy mogą być atrakcyjne dla strony azerbejdżańskiej pod względem jakości i stosunku ceny do jakości.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Gospodarki Azerbejdżanu przygotowało 10 potencjalnych projektów odbudowy w Karabachu i przedstawiło je polskim firmom. 22 października 2022 roku w Baku odbyło się Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesowe, zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Azerską Agencję Promocji Eksportu i Inwestycji – AZPROMO. Podczas forum omówiono również udział polskich firm w pracach odbudowy i rekonstrukcji prowadzonych w Karabachu.
Odbudowa regionów Karabachu i Wschodniego Zangezuru oraz ich włączenie do obiegu gospodarczego wniosą istotny wkład w rozszerzenie ogólnego potencjału gospodarczego Azerbejdżanu, zrównoważony rozwój regionalny i trwały wzrost gospodarki narodowej. Obszary te zajmują ważne miejsce na mapie gospodarczej kraju nie tylko ze względu na swoje strategiczne położenie geograficzne, ale również dzięki zasobom naturalnym, potencjałowi rolniczemu, możliwościom wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz walorom turystycznym. Rozwój regionów Karabachu i WschodniegoZangezuru zwiększa możliwości eksportowe Azerbejdżanu, przywraca równowagę gospodarczą między regionami, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, podnosi poziom zatrudnienia ludności i przyczynia się do stabilności makroekonomicznej.
Autor artykułu: Przewodniczący Związku Publicznego „Nowe Życie-Rozwój Gospodarczy”, Adil Adilzade
"Głos Azerbejdżanu" jest blogiem społeczno-politycznym, którego celem jest popularyzacja wiedzy i informacji o Azerbejdżanie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka