cisza cisza
273
BLOG

AUTOR Pomnika Rzezi Wołyńskiej nie doczekał...

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 9

W 2021 pisałam o smutnej historii Pomnika...skrót notki pod filmem.

Oto jej tytuł: "Ukraińcy i polscy miłośnicy Ukrainy zawyją?"

Pamiętacie, KTO wtedy rządził?

Wreszcie teraz, cudem i uporem Polaków..... po 6 latach czekania Pomnik Rzezi Wołyńskiej stanie!

Oby nie doszło do "nieprzewidzianych przeszkód"! 

Oficjalne odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zaplanowano na 14 lipca br.

https://wprawo.pl/14-lipca-odsloniecie-pomnika-upamietniajacego-ofiary-ukrainskiego-ludobojstwa-na-polakach-autorstwa-andrzeja-pitynskiego/https://www.youtube.com/watch?v=GdHkbTWlx7I


Oto skrót mojej notki z 2021 roku.

"Ukraińcy i polscy miłośnicy Ukrainy zawyją?"
06.05.2021PiS jak zwykle przed Ukrainą na kolanach, uległy i pomocny a pani marszałek chyba w pozycji "leżącej". W poddaństwie Ukrainie dogania ich prezydent.Ta nieodwzajemniona miłość spotyka się tam z otwartą nienawiścią.  Wrogością do Polski i Polaków a PIS udaje, że tego nie widzi.

Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa słynnego rzeźbiarza z USA, Polaka śp. Andrzeja Pityńskiego, zarazem autora Pomnika Katyńskiego z Jersey City, czeka już 3 lata.... a zbliżają się przesunięte przez PIS wybory prezydenta Rzeszowa.Sprawa monumentu powróciła. Ma wreszcie stanąć w gminie Jarocin.

Kandyduje między innymi pani wojewoda  - też z PIS. Jakie będą jej decyzje w sprawie "kontrowersyjnego" wg rządzących monumentu? Wójt gminy Jarocin w woj. podkarpackim zamierza postawić ten pomnik teraz!

Pomnik jednoznacznie ukazuje zbrodnie ukraińskie a decydenci uważają, że zbyt brutalny.

Oto ten pomnik.

image

Słów kilka o Autorze obydwóch pomników. Pan Andrzej Pityński w październiku 1974 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował najpierw jako robotnik budowlany,  podjął studia artystyczne na wydziale rzeźby w Arts Students League w Nowym Jorku.
Pityński został członkiem National Sculpture Society (NSS), profesorem rzeźby w Johnson Atelier Technical Institute of Sculpture w Mercerville. W 1987 r. otrzymał obywatelstwo USA. Zmarł w zeszłym roku.Polonia z USA ufundowała i zleciła wykonanie słynnych pomników; Katyńskiego i Rzezi Wołyńskiej.

Nie doczekał odsłonięcia swego arcydzieła "Rzezi Wołyńskiej" w Polsce!

Rok 2018 - pomnik powstał w Polsce, w Gliwicach.

O 14-metrowym pomniku “Rzeź Wołyńska”  niechętnie informowały media. Monument z brązu pokryty jasnobrązową patyną wykonał Gliwicki Zakład Urządzeń Technicznych na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pomnik upamiętnia ofiary zbrodni ludobójstwa na polskiej ludności byłego województwa wołyńskiego II Rzeczypospolitej, którego sprawcami byli Ukraińscy. Temat lokalizacji stał się dla władz wielce niewygodny.
Pojawiły się spekulacje, że miejscem tym będzie Park Pamięci Narodowej w Toruniu. Jest to teren należący do redemptorystów. Byli gotowi przyjąć monument. Nie zgodzono się.... Wcześniej przyjęcia pomnika odmówiły miasta takie jak Jelenia Góra i Rzeszów.

Nikt go nie chciał ze względów politycznych; wiadomo, że PIS - owi nie jest na rękę sprawa Zbrodni Wołyńskiej.

 
Niemal 3 lata, jako "kontrowersyjny" stoi i czeka w Gliwicach!

Wobec dzieła Pityńskiego wysuwa się zarzut „epatowania brutalnością”


Rok 2021 - radni gminy Jarocin (woj. podkarpackie) zdecydowali o wzniesieniu na terenie gminy pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. W lipcu 1943 ukraińscy policjanci i niemieccy żandarmi zamordowali w Jarocinie 8 Polaków, w tym proboszcza ks. Mariana Kędzierskiego, którego spalono żywcem. Pomnik stanie we wsi Domostawa przy drodze ekspresowej S19.
Lokalizację uzgodnił osobiście wójt Walczak / nie kandydował z PIS-u a z własnego komitetu wyborczego / z autorem pomnika jeszcze w 2018 roku;  wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Koszty transportu pomnika z Gliwic, adaptacji miejsca, gdzie ma być posadowiony, a także budową cokołu i montażu pomnika, zobowiązali się pokryć fundatorzy.

Czekają na odpowiednie zgody, między innymi pani wojewody.

z Kresy.pl / sztafeta.pl

https://www.salon24.pl/u/gocha/1132639,ukraincy-i-polskojezyczni-renegaci-zawyja-pis-jak-zwykle-przez-nimi-na-kolanach-wojewoda-nie-wyrazi-zgody


Ani Autor Pomnika ani ks.Isakowicz Zaleski nie doczekali!cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości