0 obserwujących
8 notek
5738 odsłon
  1831   0

Popularyzacja transakcji bezgotówkowych w Polsce. Na rynek wchodzą kasoterminale

Kasoterminal #IdeaPay. Fot. Idea Bank
Kasoterminal #IdeaPay. Fot. Idea Bank

W ostatnim czasie płatności bezgotówkowe stały się tak popularne w Polsce, że niejednokrotnie z wielkim zaskoczeniem przyjmujemy wiadomość o braku możliwości zapłaty kartą. W tej sferze technologicznie wyprzedzamy niejeden zachodnioeuropejski kraj. Statystyki opublikowane przez money.pl jasno dowodzą, że sprzedawca, który nie umożliwia płatności bezgotówkowych, pozbawia się około 30% klientów i 40% przychodów. W parze z zapotrzebowaniem rynku idą innowacyjne rozwiązania. W polskich sklepach pojawiają się kasoterminale - urządzenia usprawniające prace i zaoszczędzające czas zarówno przedsiębiorców, jak i samych klientów. 

Czym w zasadzie jest kasoterminal?

Najprościej rzecz ujmując jest to nic innego jak kasa fiskalna połączona z terminalem płatniczym. To hybryda łącząca w sobie funkcjonalność kasy fiskalnej, dzięki której możemy ewidencjonować sprzedaż przy transakcjach gotówkowych, a jednocześnie umożliwia klientom płatności bezgotówkowe. Innowacyjny produkt doskonale odpowiada zapotrzebowaniu silnie rozwijającego się rynku MŚP.

Dzięki kasoterminalowi przedsiębiorca ma możliwość monitorowania obrotów oraz mobilnego zarządzania punktem usługowym przez Internet z dowolnego miejsca na świecie. Za pośrednictwem komputera lub smartfona uzyskujemy również dostęp do danych, paragonów oraz statystyk sprzedaży. Taka analityczna wiedza z pewnością może okazać się pomocna w zarządzaniu i rozwoju firmy.

Warto zauważyć, że kasoterminal przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów oferuje jeszcze jedno ułatwienie – intuicyjne fakturowanie. Sprzęt ten bez przeszkód drukuje faktury VAT, a wszystkie niezbędne dane pobierane są z bazy REGON, dzięki czemu unikamy problematycznego wpisywania wszystkich potrzebnych danych do wystawienia faktury. Cały proces zajmuje zdecydowanie mniej cennego czasu. Oprogramowania kasoterminali oraz ich aktualizacje są całkowicie bezpłatne, co także w pewnym zakresie ogranicza koszty przedsiębiorców.

Technologia a prawo

Innowacyjność i oszczędność to jedno, ale warto zwrócić uwagę na kwestie prawne, które same z siebie wymuszają na przedsiębiorcach zmiany. 15 marca 2019 r. uchwalono regulacje dotyczące ustaw o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Jakie zmiany zostały wprowadzone? Przede wszystkim nałożono obowiązek korzystania z kas on-line. Wymiana dotychczas stosowanych kas na kasy on-line rozpocznie się od 2020 r. Jednak nowe przepisy dotyczące zasad ewidencjonowania obowiązują już od 1 maja 2019 r. Użytkowanie kas starego typu będzie dozwolone jedynie do czasu ich pełnego wyeksploatowania, ale nie zwolni przedsiębiorców z obowiązku udostępnienia danych w formie on-line. Dla niektórych może to stać się poważną niedogodnością.

- Przy wyborze sprzętu musimy zwrócić uwagę czy spełnia on wymogi prawne, które gwarantuje wydana przez Główny Urząd Miar homologacja. Warto zainwestować w najnowocześniejszy sprzęt, jakim są kasoterminale. Posiadanie tego urządzenia pozwala zaoszczędzić cenny czas, dzięki czemu możemy skupić się na tym co dla nas ważne – prowadzeniu i rozwijaniu swojej działalności. – mówi Michał Ślusarek, dyrektor departamentu marketingu i produktów w Idea Banku.

Nowe terminale pozwolą usprawnić nałożony przed ustawodawcę obowiązek ewidencjonowania sprzedaży online. W przeciwieństwie do starych kas fiskalnych robią to automatycznie.

Funkcjonalność, czas i pieniądze

Kasoterminale są nie tylko zgodne z najnowszymi przepisami prawa, ale odpowiadają także powszechnemu trendowi – wypierania z rynku operacji gotówkowych. W większych aglomeracjach kartami możemy płacić praktycznie wszędzie. Dzięki nowemu urządzeniu przedsiębiorcy zyskują funkcjonalność, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – tak ważne w każdym biznesie. Według ZBP, na transakcje gotówkowe wydajemy rocznie ok. 1% PKB, dlatego warto obniżać koszty dokonywania takich płatności. Oprócz wielu organizacji zaangażowanych w promowanie transakcji bezgotówkowych, naprzeciw potrzebom rynkowym wychodzą także same banki.

W Idea Banku, jeśli klient zdecyduje się na konto firmowe z Kasoterminalem #IdeaPay, nie będzie płacił za prowadzenie konta przez 24 miesiące i za standardowe przelewy przez internet, a kasoterminal otrzyma na własność. Dzięki współpracy z firmą iPOS, która pozwala na oferowanie klientom kasoterminala #IDEAPAY, można zaoszczędzić nawet 3 tys. zł na dzierżawie terminala (w okresie 5 lat eksploatacji urządzenia). Dodatkowo, jeżeli klient zakwalifikuje się do programu „Polska Bezgotówkowa”, wówczas za transakcje z użyciem kart nie zapłaci nic.

„Polska Bezgotówkowa” jest to wspólną inicjatywą uczestników rynku usług płatniczych w Polsce, głównie: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i wsparciu Ministerstwa Rozwoju. Program skierowany jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą wdrożyć płatności za swoje towary i usługi przy pomocy kart płatniczych.


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka