19 obserwujących
538 notek
684k odsłony
1079 odsłon

Izraelski prezydent „zaprasza Putina do Polski”. To nie do końca tak

Fot. Zagraniczna domena publiczna
Fot. Zagraniczna domena publiczna
Wykop Skomentuj4

Polscy komentatorzy są oburzeni, ponieważ w Herclijji – mieście położonym w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu, doszło do spotkania na którym prezydent Izraela R. Rivlin powiedział, że „ma nadzieję na wizytę prezydenta Rosji Władymira Putina podczas świętowania75. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz przez Armię Czerwoną”. Impreza odbędzie się w Polsce w styczniu 2020.

Źródło: https://tass.com/politics/1063728

„Mieć nadzieję” na wizytę, to nie to samo, co „zaproszenie na wizytę”. Trudno jednak nie rozumieć wzburzenia Polaków, którzy są oburzeni kłamstwami rozsiewanymi przez Izraelczyków i Żydów amerykańskich na świecie.

Jednak, czy nas izraelski sojusznik nie wie o napiętych relacjach Polski z Rosją? Co by było, gdyby Prezydent Duda „miał nadzieję na wizytę prezydenta Iranu w Jerozolimie”? Jakby Izrael wtedy zareagował?

Stosunek do armii radzieckiej jest kłopotliwy. Wielu uważa, że przyniosła Polsce niepodległość. To kłamstwo, bo jaką taką niepodległość zaczęliśmy odzyskiwać wraz z wyjazdem z Polski ostatnich żołnierzy radzieckich we wrześniu 1993 r. Bez wątpienia armia radziecka przerwała niemiecką eksterminację, i zmniejszyła swoją na polskim terenie: mordowanie żołnierzy, zbuntowanej przeciwko komunizmowi ludności cywilnej, wywóz maszyn i urządzeń z terenów Ziem Odzyskanych, czy „Tragedia górnośląska” – wywózka Ślązaków na Syberię.

Na stronie Muzeum Auschwitz czytamy:

"W dniu 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,

W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia".

http://www.auschwitz.org/historia/wyzwolenie/wyzwolenie

Czy strona Muzeum kłamie, bo jednak Stalin wiedział o tragedii w Auschwitz? Musiał to wiedzieć, bo miał dobre informacje i kontakt ze swoimi amerykańskimi i brytyjskimi sojusznikami:

Erevnitis istorias na Salonie24 pisze:

Czy Prezydent Izraela nie zna historii?

1. Stalin, ZSRR wcale się nie spieszyli z tym wyzwalaniem Oświęcimia; ważniejsze dla nich w 1944 była zemsta na Finach, którzy odważyli się bronić w 1939 roku i mieli czelność walczyć o swą ziemie.

Ważniejsze też było wsparcie powstania na Słowacji (a sama Słowacja była sojusznikiem Hitlera).

Na przełomie lipca/sierpnia 1944 Armia Czerwona była ok 100km od Oświęcimia - ale zatrzymała się bo miała "ważniejsze" interesy do załatwienia.

2. W latach 1939 -1941 - gdy ZSRR i Niemcy mieli Układ przyjaźni i klauzule o wymianie ludności - ZSRR mógłby gdyby chciał - przyjąć setki tysięcy uchodźców żydowskich - ale zamknął przed nimi granicę.

Internauci twierdzą, że Muzeum w Auschwitz prowadzi segregację rasową polskie ofiary obozu traktując, jako gorszy sort, zakłamując historię. Faktem jest, że obywatele Izraela odwiedzają teren muzeum zachowując się, delikatne ujmując, bardzo pewnie siebie, nosząc flagi swojego kraju.

Żydzi stanowili 1,1 mln osób – 85% deportowanych, spośród których zginęło 1 mln osób.

Ze 140 tyś. Więzionych w obozie Polaków zginęło 70.000 osób. Z 23.000 tysięcy Romów (Cyganów), zginęło 21.000 osób. Z 15.000 radzieckich jeńców zginęło 14.000 osób. Z 25.000 innych narodowości zginęło 12.000 osób.

Muzeum zabiera głos w odniesieniu co do wnoszenia na teren obozu polskich i zagranicznych flag 10 czerwca 2019 r. publikując interesujący komunikat o tytule „Fake newsy pojawiają się także w obszarze Pamięci”, którego fragment jest zamieszczony poniżej: 

"W ostatnich miesiącach w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele fake newsów, nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji, a także wiele kłamstw. 

Ponieważ jednak są one rozpowszechnianie (głównie w Internecie) nie tylko przez anonimowe konta, ale także przez dziennikarzy i osoby publiczne, poniżej przedstawiamy obszerne wyjaśnienia. Dezinformacja i podsycanie emocji nie ma nic wspólnego z godnym upamiętnieniem jakie jest naszym zobowiązaniem wobec wszystkich ofiar Auschwitz.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka