Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
152 obserwujących
1892 notki
2401k odsłon
  680   0

Zysk

       Jest wielu ludzi, którzy uważają, że zysk jest zły. Uznają za pejoratywne określenia typu: „On to robi dla zysku!”, „Jego celem jest maksymalizacja zysku!”, „Robi to nie by pomóc, ale by zyskać!”. Tacy prymitywni ludzie najczęściej utożsamiają zysk z pieniędzmi i dodają: „Pieniądz rządzi światem!”, „Dla firm jedynym motywatorem jest pieniądz!”, „Pieniądz jest bogiem!”.

       Na takich hasłach do władzy dochodzi lewica. Socjalizm służy do tego, by z ludzkiego działania wyeliminować zysk. Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, których celem nie ma być zysk, ale zapewnianie miejsc pracy. Dlatego w Polsce mamy państwowe szpitale, szkoły i różne inne przedsiębiorstwa - one nie mają osiągać zysków. Dlatego są tak partackie. Te głupoty można robić, bo propaganda wmówiła skutecznie ludziom, że zysk jest zły.

       A tymczasem zysk jest jednym z wielu motywacji ludzi do działania. W tym celu ludzie zakładają prywatne spółki, korporacje, firmy i prowadzą działalność gospodarczą. By osiągnąć zysk produkują, handlują i świadczą usługi. Nie ma w tym niczego złego! Ta motywacja do osiągania zysków jest jednym z najszlachetniejszych, najlepszych, najbardziej moralnych celów, jakie sobie człowiek stawia! Dzięki temu jest możliwa pokojowa współpraca i dobrobyt. Nigdy ta motywacja nie powoduje niczego złego. Zysk jest niezbędny by ocenić czy jakieś przedsięwzięcie ma sens. Zysk to sens, brak zysku, to brak sensu.

       Zło wynika z innych ludzkich motywacji - takich jak chęć ograbienia, zniewolenia czy oszukania innych. Więc to, że niektórzy potępiają zysk jest złe - skutkiem jest to, że ludzie nienawidzą tych, którzy osiągają zyski i dążą do ich ograbienia, ograniczenie, zniszczenia. Potępiając zysk wprowadzają socjalizm, co skutkuje biedą, zacofaniem i wojnami.

       Zysk jest dobry, dążenie do maksymalizowania zysku jest dobre! To jest dobro i moralne, i materialne. Ludzka przedsiębiorczość dążąca do osiągania zysków jest jednym z najszlachetniejszych ludzkich działań. Uważajcie na ludzi, którzy potępiają zysk, albo używają osiąganie zysku jako określenia pejoratywnego - to są źli ludzie, którzy prędzej czy później was zabiją albo ograbią.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

Sens żebrania <- poprzednia notka 

następna notka -> Dlaczego Trikke Skki jest bezpieczny?

Tagi: gps65, zysk, kapitalizm, socjalizm, przedsiębiorczość

Lubię to! Skomentuj93 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka