Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
123 obserwujących
1526 notek
1945k odsłon
662 odsłony

Zysk

Wykop Skomentuj92

       Jest wielu ludzi, którzy uważają, że zysk jest zły. Uznają za pejoratywne określenia typu: „On to robi dla zysku!”, „Jego celem jest maksymalizacja zysku!”, „Robi to nie by pomóc, ale by zyskać!”. Tacy prymitywni ludzie najczęściej utożsamiają zysk z pieniędzmi i dodają: „Pieniądz rządzi światem!”, „Dla firm jedynym motywatorem jest pieniądz!”, „Pieniądz jest bogiem!”.

       Na takich hasłach do władzy dochodzi lewica. Socjalizm służy do tego, by z ludzkiego działania wyeliminować zysk. Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, których celem nie ma być zysk, ale zapewnianie miejsc pracy. Dlatego w Polsce mamy państwowe szpitale, szkoły i różne inne przedsiębiorstwa - one nie mają osiągać zysków. Dlatego są tak partackie. Te głupoty można robić, bo propaganda wmówiła skutecznie ludziom, że zysk jest zły.

       A tymczasem zysk jest jednym z wielu motywacji ludzi do działania. W tym celu ludzie zakładają prywatne spółki, korporacje, firmy i prowadzą działalność gospodarczą. By osiągnąć zysk produkują, handlują i świadczą usługi. Nie ma w tym niczego złego! Ta motywacja do osiągania zysków jest jednym z najszlachetniejszych, najlepszych, najbardziej moralnych celów, jakie sobie człowiek stawia! Dzięki temu jest możliwa pokojowa współpraca i dobrobyt. Nigdy ta motywacja nie powoduje niczego złego. Zysk jest niezbędny by ocenić czy jakieś przedsięwzięcie ma sens. Zysk to sens, brak zysku, to brak sensu.

       Zło wynika z innych ludzkich motywacji - takich jak chęć ograbienia, zniewolenia czy oszukania innych. Więc to, że niektórzy potępiają zysk jest złe - skutkiem jest to, że ludzie nienawidzą tych, którzy osiągają zyski i dążą do ich ograbienia, ograniczenie, zniszczenia. Potępiając zysk wprowadzają socjalizm, co skutkuje biedą, zacofaniem i wojnami.

       Zysk jest dobry, dążenie do maksymalizowania zysku jest dobre! To jest dobro i moralne, i materialne. Ludzka przedsiębiorczość dążąca do osiągania zysków jest jednym z najszlachetniejszych ludzkich działań. Uważajcie na ludzi, którzy potępiają zysk, albo używają osiąganie zysku jako określenia pejoratywnego - to są źli ludzie, którzy prędzej czy później was zabiją albo ograbią.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

Sens żebrania <- poprzednia notka 

następna notka -> Dlaczego Trikke Skki jest bezpieczny?

Tagi: gps65, zysk, kapitalizm, socjalizm, przedsiębiorczość

Wykop Skomentuj92
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka