Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
121 obserwujących
1508 notek
1911k odsłon
630 odsłon

Prawo łaski prezydenta

Wykop Skomentuj2

Ciągle wypływają na wierzch różne patologie związane z prawem łaski, jakie ma prezydent Polski.

Prawo łaski jest potrzebne, więc nie warto go likwidować. Ważnym zastosowaniem jest to, by móc ułaskawić różnych szpiegów i agentów, którzy popełniają jakieś drobne przestępstwa dla wyższych celów państwowych. Na przykład szpieg kradnie jakiemuś zagranicznemu dyplomacie ważne dokumenty. Wszystko wychodzi na jaw i wtedy nie ma wyjścia – sąd musi skazać takiego szpiega za kradzież. Ale wtedy prezydent może go ułaskawić. Innym rozwiązaniem są naciski na sędziego.

Ale z drugiej strony prawo łaski może być użyte przez prezydenta do ułaskawienia groźnego bandyty za łapówkę. Albo skorumpowani urzędnicy podsuną prezydentowi do podpisu akt łaski, a prezydent podpisze bez wnikania w sprawę. Tak podpisywali ułaskawienia Wałęsa i Kwaśniewski.

Janusz Korwin-Mikke zaproponował kiedyś sposób na likwidację patologii z tym związanych. Po prostu należy wprowadzić obowiązek spotkania się prezydenta z tym, kogo chce ułaskawić, w cztery oczy w zamkniętej sali, bez żadnej ochrony, na minimum 15 minut rozmowy. Ja bym jeszcze dodał przepis, że ten bandyta, który ma być ułaskawiony, będzie musiał mieć w ręku nabity pistolet w czasie tej wizyty. I dopiero po takim spotkaniu ułaskawienie może nabrać mocy prawnej.

 


Dzień kobiet-rewolucjonistek <- poprzednia notka
następna notka -> Państwo opiekuńcze

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale