Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1732 notki
2192k odsłony
  571   0

Stronność cz.2 - Praworęczność, konie, powozy

Na lewo most, na prawo most…
Wszystkie odcinki:

Stronność cz.1 <- poprzednia część

Podobno lewostronność ruchu jest pierwotna i naturalna. Wynika ona z tego, że większość ludzi jest praworęczna, a zatem nosili szable przy lewym boku. To powodowało, że woleli mijać się prawym bokiem (czy to pieszo, czy konno), czyli ruchem lewostronnym, by obijanie się szabli nie wywoływało niepotrzebnych scysji. Czyli lewostronność była bezpieczniejsza. Dodatkowo ludzie witają się prawą ręką, a więc wygodniej jest mijać się prawą stroną, bo łatwiej jest się wtedy przywitać.
Jadąc konno lepiej jest jechać lewą stroną. Wynika to z tego, że wygodniej jest wsiadać na konia z jego lewej strony, szczególnie gdy się ma ze swojej lewej strony miecz, a więc lepiej gdy koń jest po lewej stronie drogi, bo wsiada się i wysiada na pobocze, a nie na środek drogi, która może być ruchliwa.
Niektórzy uważają, że ruch lewostronny wywodzi się ze zwyczajów panujących w średniowieczu na turniejach rycerskich. Rycerze, w większości praworęczni, trzymali kopię z prawej strony i by nie przekładać jej nad głową konia musieli mijać się prawym bokiem, a więc lewą stroną. Ale to nie jest prawda. W istocie rycerze mijali się lewą stroną (czyli ruchem prawostronnym) i przekładali kopię przez głowę konia. Wynika to z tego, że o wiele bezpieczniej jest mijać się stronami, po których trzyma się tarczę. Są rysunki, obrazy i relacje, które potwierdzają prawostronny ruch rycerzy na turniejach.
Konia prowadzi się zazwyczaj trzymając uzdę prawą ręką, a więc idzie się trochę na lewo od konia. W tej sytuacji lepiej mijać innych na drodze lewą stroną, a więc w ruchu prawostronnym - człowiek idzie wtedy drogą, a koń poboczem - człowiek woli iść wygodniej, a dodatkowo łatwiej jest w takiej pozycji kontrolować odstęp od innych użytkowników drogi.
Gdy powodzimy wozem, dorożką, powozem czy karetą siedząc na pojeździe, to wygodniej jest siedzieć po prawej stronie. Wynika to z tego, że woźnica trzyma bat w prawej ręce, która ma więcej swobody z boku pojazdu i łatwiej wykonać zamach, a bat nie obija się o pojazd i nie przeszkadza ewentualnemu pasażerowi z boku. W takiej pozycji lepiej jest jechać lewą stroną by łatwiej kontrolować ruch na drodze z prawej. Dodatkowo w takiej pozycji łatwiej jest doprowadzić konie do szybkiego zwrotu w lewo niż w prawo, a więc w razie jakiegoś niebezpieczeństwa łatwiej jest uciekać w lewo, unikając kolizji. A więc lepszy jest ruch lewostronny.
Z kolei gdy powodzi się powóz ciągnięty przez kilka koni siedząc na jednym z nich, a nie na powozie, to lepiej jest siedzieć na koniu z lewej strony by móc kierować prawą ręką innymi końmi. W takim stanie lepiej jest jechać prawą stroną, by mieć lepszą widoczność ruchu na drodze. Czyli w takiej sytuacji lepszy jest ruch prawostronny.
A Wy jak uważacie? Lepszy i bardziej naturalny jest ruch lewostronny, czy prawostronny?
 
Grzegorz GPS Świderski

następna część -> Stronność cz.3

następna notka -> Motywy katastrofy smoleńskiej

 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale