Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1819 notek
2299k odsłon
  2469   0

Spisek bankierów

Nie ma sensu wykrywać i obalać spisków, które rządzą posługując się jawnymi mechanizmami jakimi są publicznie ogłaszane ustawy. Wystarczy znieść te ustawy, a spiski które na nich się opierają stracą swoją rację bytu i władzę.

Kreacja pieniądza fiducjarnego i konkurencja walutowa <- poprzedni odcinek

Obecny państwowy system monopolu waluty fiducjarnej, który opanował prawie cały świat, jest istotnym czynnikiem antywolnościowym, prosocjalistycznym, antykapitalistycznym i etatystycznym - jest systemem odpowiedzialnym za większość kryzysów. To ten system odpowiada za wiele bankructw banków, firm a nawet państw - odpowiada też za to, że wiele państw ma wielkie długi. Nie ma na świecie wolnego rynku finansowego - finanse są bardzo silnie politycznie uwarunkowane, nie ma swobody i konkurencji w tej dziedzinie - jest kontrola, są koncesje, licencje i szczegółowe ustawy.

Socjalizm walutowy na świecie na dużą skalę w istocie zaczął się w USA w czasie Wielkiego Kryzysu - wtedy na poważnie zaczęła się ingerencja państwa w bankowość i zaczął powstawać obecny system finansowy, który opanował prawie cały świat. Rozkwit tego systemu nastąpił po likwidacji walut kruszcowych i utworzeniu waluty fiducjarnej, czyli kreowanej z powietrza, bez pokrycia w złocie czy innych metalach. I nie ma znaczenia to, że bank centralny i wiele innych banków w USA, czy na świecie, to banki prywatne – są prywatne, ale są ściśle kontrolowane przez państwo.
Niektórzy twierdzą, że jest odwrotnie, że to ten prywatny system bankowy kontroluje największe państwa. Moim zdaniem nie ma znaczenia to czy to światowy system bankowy, jakiś spisek bankierów, rządzi państwami, czy też państwa rządzą bankierami – w obu przypadkach końcowym efektem jest to, że system finansowy, czyli państwowy monopol waluty fiducjarnej, kreowanej z powietrza przez kredyt, kontrolowanej przez bank centralny, opartej o obowiązkową rezerwę cząstkową, jest narzucany siłą, jest umocowany ustawowo, jesteśmy zmuszeni go stosować. I monopol prywatny wspomagany przez państwo ustawami, i monopol wprost państwowy są złe i szkodliwe.
Nic w antyrynkowej istocie monopolu nie zmienia to, że państwem tworzącym ustawy wspierające monopol będzie sterował prywatny właściciel tego monopolu. Zła jest przemoc, która służy do utrzymywania monopolu, a nie to jak ta przemoc konkretnie jest zorganizowana. Jeśli banki muszą działać według ustaw i muszą uzyskać koncesję, to w istocie są państwowe, nawet jeśli mają jakiegoś prywatnego właściciela - a tym bardziej są państwowe, jeśli ten właściciel państwem steruje.
Ja jestem zwolennikiem zlikwidowania państwowego monopolu walutowego. Ten monopol to np. przepis nakazujący rozliczać wszelkie transakcje w określonej przez państwo walucie, to prawo nakazujące każdemu sklepikarzowi, i w ogóle każdemu, kto przyjmuje za cokolwiek zapłatę, przyjmowanie jej w określonej przez państwo walucie. To trzeba znieść i pozwolić każdemu emitować swoją walutę i każdemu rozliczać się w dowolnej walucie - w tym prywatnej, państwowej, lokalnej, innego państwa, kruszcach, bitcoinach, muszelkach czy jakimkolwiek towarze. Wtedy spiski bankierów się skończą, bo będą musieli ze sobą konkurować.
Pieniądz powinien podlegać takiej samej konkurencji jak każdy inny towar czy usługa. Na wolnym rynku jakakolwiek koncepcja systemu finansowego odrębna od obecnie dominującej, różna od obecnego monopolu, mogłaby się rozwijać i konkurować ze wszystkimi innymi pomysłami - mogłaby stać się dominująca, albo marginalna, ale zawsze powinna móc legalnie działać w praktyce gospodarczej, na mniejszą lub większą skalę, bez konieczności działań politycznych.
Więc ja poprę każdego, kto chce obecny system bankowy i finansowy zmienić, byleby nie chciał ze swojego pomysłu zrobić nowego monopolu, byleby nie chciał narzucać swoich pomysłów przemocą, czyli przy użyciu państwa i ustaw.
Grzegorz GPS Świderski

następny odcinek -> Pieniądz to towar!


PS. Polecam inne moje notki dotyczące pieniądza:

Prawicowy papież <- poprzednia notka
następna notka -> Waluty

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale