Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
110 obserwujących 1373 notki 1687731 odsłon
GPS, 29 maja 2013 r.

Zakaz handlu w niedzielę jest niemoralny!

Moralność chrześcijańska nakazuje dzień święty święcić. Ale ten nakaz nie oznacza moralnego zezwolenia na stosowanie przemocy przez jednego człowieka wobec drugiego, który dnia świętego nie święci. Przykazanie nakazuje święcić dzień święty, ale nie nakazuje zmuszania innych by dzień święty święcili. To ja mam dzień święty święcić, a nie zmuszać do tego innych. To inni mają dzień święty święcić, a nie zmuszać do tego mnie.
Jeśli ktoś zastosuje przemoc by ograniczyć innym w dzień święty wykonywania czynności, które są legalne i moralne w inne dni, ten popełnia czyn niemoralny. Bo przemoc jest niemoralna. Przemoc jest moralnie usprawiedliwiona tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest obroną przed przemocą innych. A więc jeśli ktoś zabrania innym handlowania w dzień święty, ten stosuje przemoc wobec kogoś, kto sam przemocy nie inicjuje.
Z tego wniosek, że ten, kto zakazuje handlu w niedzielę ten inicjuje akty przemocy i wolno się przed nim bronić stosując przemoc. Kto nawołuje do tego, by ustanowić zakaz handlu w niedzielę, ten nawołuje do aktów agresji, a więc postępuje niemoralnie. A więc posłowie, którzy podnoszą inicjatywę wprowadzenia do prawa jakichkolwiek zakazów handlu w niedzielę postępują niemoralnie, bo inicjują akty agresji. Oni planują akty przemocy wobec ludzi, którzy w niedzielę handlują. Tacy handlarze nikomu nie szkodzą, wobec nikogo sami przemocy nie stosują, nie używają siły i nie działają nikomu wbrew. Wszelki handel w niedzielę jest aktem w pełni dobrowolnym. Zakazywanie takich dobrowolnych aktów to przemoc, to niemoralne stosowanie siły fizycznej.
Grzegorz GPS Świderski
PS. Polecam inne moje notki na ten temat:

Prawnicy <- poprzednia notka

 

Opublikowano: 29.05.2013 23:33.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Nieboszczyk  I co z tego wynika?
  • @BartekEM  OK. Rozważmy tę teorię. Chodzi o destabilizację polityczną Polski. Wtedy ofiara...
  • "Całość, narracyjnie i stylistycznie, żywcem zaczerpnięta z „dorobku“ nazistowskiego...

Tematy w dziale