3 obserwujących
11 notek
3039 odsłon
  211   1

Ukraina do zwycięstwa nie potrzebuję obcych wojsk

Wspaniały opór narodu ukraińskiego wzbudził podziw całego świata, ale nie możemy mieć złudzeń. Bez wyraźnej zmiany polityki ze strony USA, NATO i UE Ukraina tej wojny nie wygra. Konsekwencje tego będą bardzo dotkliwe nie tylko dla samej Ukrainy, ale także dla Zachodu w tym i Polski ale i szerszej społeczności międzynarodowej

Wspaniały opór narodu ukraińskiego wzbudził podziw całego świata, ale nie możemy mieć złudzeń. Bez wyraźnej zmiany polityki ze strony USA, NATO i UE Ukraina tej wojny nie wygra. Konsekwencje tego będą bardzo dotkliwe nie tylko dla samej Ukrainy, ale także dla Zachodu w tym i Polski ale i szerszej społeczności międzynarodowej


image


Cała strategia zaczyna się od prostego pytania: jaki jest cel polityczny?

Odpowiedź tutaj jest prosta. Ukraina dąży do odzyskania swojego terytorium i zadać decydującą porażkę rosyjskiemu wojsku, co położy kres drapieżnej agresji Rosji i zapewni ukraińską suwerenność i integralność terytorialną.

Cele polityczne USA, NATO i UE dotychczas były jednak znacznie mniej jasne. Ukraina do zwycięstwa nie potrzebuję obcych wojsk. Potrzebuję pomocy gospodarczej, politycznej i wojskowej ze strony NATO i UE. Jak dotąd to, co zostało dostarczone, nie wystarczy.

Dopiero ostatnie zapowiedzi i decyzję mogą coś zmienić.Trwające już szkolenia pilotów z Ukrainy w bazach NATO w Europie i USA jednoznacznie wskazuje na pomoc jaką na dziś Ukraina potrzebuję.Co to będą za samoloty.Z pewnością żaden z seri SU czy MIG. Szkolenie na systemach Patriot też wskazują czego Ukraina może się spodziewać w ramach kolejnych pakietów pomocy militarnej z USA

Na froncie gospodarczym Ukraina jest praktycznie pozbawiona dostępu do morza z powodu rosyjskiej kontroli nad Morzem Czarnym. Kraj nie jest w stanie eksportować pszenicy i innych towarów, od których zależy jego gospodarka.

Amerykańskie i europejskie sankcje na Rosję zostały nałożone, ale utrzymująca się zależność od rosyjskiej energii oznacza, że ​​Europa wciąż co tydzień wysyłała do Rosji miliardy dolarów. Jak zauważył były zastępca amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Rick Waddell, „rosyjska gospodarka, która jest samowystarczalna w rolnictwie i energetyce, wymaga jednak wielu zabójstw”. Dopóki Europa nadal będzie finansować rosyjską agresję, wojna będzie trwała.Ale i tu jest widoczna zmiana retoryki i zapowiedź że do końca tego roku import ropy z Rosji spadnie aż o 90%. I to jest właściwy kierunek sankcji.

Ukraina pilnie chcę zintegrować się z Zachodem, aby uniknąć wchłonięcia przez Federację Rosyjską Przywódcy UE niedawno przyznali Ukrainie status oficjalnego kandydata, ale Francja i Niemcy opóźniają członkostwo w UE „szybką ścieżką” z obawy przed rozgniewaniem Putina. Że swojej strony USA opublikowały długą listę środków, których nie podejmą w konflikcie, uspokajając Putina i upraszczając rosyjskie planowanie. Od samego początku członkostwo w NATO było poza stołem.

Od początku wojny przywódcy polityczni w dużej mierze wykorzystali „jedność”, jaką społeczność transatlantycką przeciwstawiała Putinowi, ale rzeczywistość w Kijowie musi wyglądać zupełnie inaczej.

Pod względem militarnym Zachód zrobił wiele, aby wzmocnić obronę Ukrainy, dostarczając w ilości pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych, a także haubic artyleryjskich i amunicji. Znaczną pomoc finansową, drony i (podobno) wymiana danych wywiadowczych wzmocniły silną obronę Kijowa i Charkowa przez Ukrainę.

Administracja Bidena i kluczowi europejscy przywódcy wyznaczyli wcześniej twardą linię, odmawiając samolotw bojowych i artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, z wyjątkiem nominalnych ilości. Efektem końcowym było odebranie Ukrainie możliwości prowadzenia prawdziwych operacji ofensywnych, a nawet skutecznej obrony swojego terytorium.

Mimo wyraźnej przewagi jakościowej Ukraina nie może wygrać, dopóki nie ma tych zdolności. Współczesna wojna o wysokiej intensywności wymaga siły powietrznej i ognia dalekiego zasięgu. Bez nich Ukraina jest skazana na zamrożony konflikt i prawdopodobną utratę obwodów ługańskiego i donieckiego wraz z okupowanym terytorium na południu kraju, który łączy się z Krymem.

Czy teraz to się zmieni i Ukraina odzyska utracone terytoria.Wszystko wskazuje że jest to i realne i możliwe.

Pamiętajmy że właśnie ambasadorowie 30 krajów należących do NATO dziś w Brukseli podpisali protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Kraje te złożyły wnioski o dołączenie do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę.Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii, Szwecji i NATO a niesamowity policzek dla Putina. I tym razem Turcja podpisała się pod akcesją Szwecji i Finlandi bez żadnych warunków wstępnych.Podpisanie protokołów oznacza, że oba kraje starające się o członkostwo będą mogły brać udział w naradach NATO

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale