Grzegorz Lepianka Grzegorz Lepianka
133
BLOG

Turcja zacieśnia współpracę z Putinem

Grzegorz Lepianka Grzegorz Lepianka Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Człowiek stracił rachubę ile to miesięcy minęło od początku wybuchu wojny na Ukrainie. Tak Wojny! Wydaje się że dźwięki artylerii nieco ucichły ale mimo wszystko za naszą wschodnią granicą nadal toczy się regularna wojna.

Zbrojna interwencja na Ukrainę rozpoczęta na początku 2022 roku przez Rosję Putina a stanowiąca eskalację wojny trwającej od 2014 roku to do tej pory według amerykańskich szacunków 300 tys. ofiar po stronie rosyjskiej, zaś straty ukraińskie to - 170-190 tys. żołnierzy.

Tlący się konflikt nie przeszkadza niektórym krajom w kontynuowaniu współpracy gospodarczej z Federacją Rosyjską. Podczas weekendowego posiedzenia międzyrządowej rosyjsko-tureckiej komisji ds. współpracy handlowej i gospodarczej podpisano protokół ustaleń o pogłębieniu stosunków handlowych pomiędzy oboma krajami. W spotkaniu Moskwę reprezentował Aleksander Nowak wicepremier Federacji Rosyjskiej.

- Protokół, będący mapą drogową określającą trasę, jaką będą podążać stosunki gospodarcze Turcji i Rosji w nadchodzących latach w obszarach handlu, ceł, energetyki, rolnictwa, przemysłu, transportu, turystyki i kontraktacji, wyniesie nasze dwustronne stosunki na wyższy poziom – oświadczył turecki minister handlu Omer Bolat cytowany przez turecki dziennik "Hurriyet".

Przypomnieć należy, że w kwietniu tego roku miała miejsce ceremonia z okazji umieszczenia paliwa jądrowego w pierwszym reaktorze elektrowni atomowej Akkuyu. W odbywającym się na terenie obiektu wydarzeniu udział wzięli turecki minister energii i zasobów naturalnych Fatih Dönmez oraz dyrektor Rosatomu Aleksiej Lichaczow. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oraz prezydent FR Władimir Putin dołączył do ceremonii w formie wideokonferencji.

Akkuyu jest pierwszą elektrownią jądrową w Turcji. Przygotowania do budowy obiektu rozpoczęły się w 2010 r., w założeniu ma mieć cztery reaktory, których oddanie do użytku ma nastąpić do 2026 r. Rządy Turcji i Rosji podpisały porozumienie, na mocy którego Rosatom utworzył spółkę celową Akkuyu Nükleer. Docelowo elektrownia będzie wytwarzać do 35 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada ok. 10% tureckiego zapotrzebowania.

Niezbyt dobre relacje na linii Turcja – Stany Zjednoczone i apatyt Erdogana, który chce uczynić ze swojego kraju mocarstwo globalne zarówno geopolitycznie, militarnie i gospodarczo stwarza szansę na rozwój wszechstronnej współpracy tego kraju z Rosją Putina.

Polecam e-booka: Konserwatysta w postkonserwatywnym świecie https://www.e-bookowo.pl/publicystyka/konserwatysta-w-postkonserwatywnym-swiecie.html grzegorz.lepianka.interia.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka