GugulskiM
Bądź tym bardziej niedoceniony, im bardziej masz słuszność... [R. de J.]
38 obserwujących
518 notek
665k odsłon
741 odsłon

Trzynasty konsystorz i trzeci papież

Wykop Skomentuj3

Na konsystorzach papieże powołują kardynałów a oni powołają na konklawe nowego papieża. Sobotni konsystorz (5 października 2019 roku) był trzynastym w XXI wieku. 

2 pierwsze zwołał św. Jan Paweł II - w ostatnich ponad 4 latach swego pontyfikatu.

5 kolejnych papież Benedykt XVI - w trakcie pontyfikatu przerwanego po niemal 8 latach.

6 ostatnich papież Franciszek – co zajęło mu nieco ponad 6 i pół roku (w 2012 roku dwukrotnie zwoływał kardynałów do Rzymu na konsystorze i był to pierwszy taki przypadek od 1929 roku).

Od soboty kolegium kardynalskie liczy 128 elektorów, z których 18 powołał św. Jan Paweł, 43 Benedykt a 67 - czyli już ponad połowę - Franciszek. 

Od 17 sierpnia nie ma już wśród elektorów ani jednego urodzonego przed wybuchem II wojny światowej.

41 lat temu czterech elektorów wybierających kard. Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową urodziło się w XIX wieku, ale aż 21 (tj. 19%) najmłodszych, w tym kard. Wojtyła, miało mniej niż 60 lat, więc urodziło się już po zakończeniu I wojny światowej.

Dziś tylko sześciu elektorów (niecałe 5%) ma mniej niż 60 lat.

W 1978 roku odbyły się dwa konklawe, więc rok ten nazwano Rokiem Trzech Papieży. Poprzedni taki miał miejsce w 1605 roku a kiedy będzie następny, to zależy od woli Bożej, ale też troszkę od stanu zdrowia papieży Benedykta XVI i Franciszka.


W 1724 roku, po śmierci 69-letniego papieża Innocentego XIII kardynałowie powierzyli pierścień Rybaka 74-letniemu słudze Bożemu Vincenzo Maria (Piotrowi Franciszkowi OP) kard. Orsini de Gravina, który ostatecznie przybrał imię Benedykta XIII i któremu zawdzięczamy m.in. kanonizację św. Stanisława Kostki.

Był to ostatni w dotychczasowych dziejach Kościoła przypadek, gdy papieżem obrano kardynała starszego niż jego zmarły poprzednik.


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo