46 obserwujących
117 notek
286k odsłon
1424 odsłony

MITY I FAKTY

Wykop Skomentuj22

70% Polaków czułoby się bezpieczniej, gdyby część przyszłej emerytury wypłacał im ZUS, a część pochodziła z oszczędności zgromadzonych na rachunku w Otwartych Funduszach Emerytalnych” – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut GFK Polonia dla Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan – członkami której są Powszechne Towarzystwa Emerytalne.

To się świetnie składa, bo już niedługo wszyscy oni będą mogli potwierdzić, że chcą być nadal w OFE. Jeśli zdecyduje się no to 70% uczestników, OFE będą się miały świetnie i już niedługo wartość ich aktywów nabytych z pieniędzy odebranych przez ZUS podatnikom i przekazanym OFE, będzie wyższa niż budżet państwa.

Pan Profesor Leszek Balcerowicz postraszył niedawno Donalda Tuska, że zmiany w OFE „wykończą PO”:

www.m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,14114874,Balcerowicz__Polozenie_lapy_na_oszczednosciach_z_OFE.html

Teraz Jeremi Mordasewicz straszy, że „młodzi Polacy wystawią za to polityczny rachunek”

www.biznes.onet.pl/wideo/mordasewicz-polacy-wystawia-za-to-polityczny-rachu,138904,w.html

Obaj Panowie przemawiają w imieniu „większości Polaków”. Mam skromniutki postulat: pozwólcie Polakom wybrać. Ci co się zapisali – się zapisali. Ci co nie mieli wyboru, byli zmuszani i oszukiwani, niech teraz mają okazję wyboru dokonać – oświadczyć, że nadal chcą być w OFE. A wszyscy nowi uczestnicy państwowego systemu emerytalnego (OFE są częścią systemu państwowego) niech mają od początku taką możliwość – bez obowiązkowego ich losowania do OFE jak sami tego nie chcą.

Bo niby czemu młodzi mieliby wystawiać komuś rachunek? Przecież im jest „ganc pomada” co rząd robi z zabranymi im pieniędzmi. Jaka część zostaje w ZUS, jaka wędruje do OFE, jaka do NFZ. Czy tak, czy siak oni płacą tyle samo. I niewiele będą z tego mieć. Młodzi czekają, aż im ktoś zaproponuje istotne obniżenie stawki podatku akcyzowego nałożonego na ich wynagrodzenia, który składa się z zaliczki na PIT i składek „na ZUS”.

Zostawmy na chwilę mity i przyjrzyjmy się faktom. Póki co głosowanie „nogami” wygląda następująco: z 12 tys. osób, które mogły wybrać, czy chcą zrezygnować z OFE i wrócić do ZUS, 9 tys. (75%!!!) zdecydowało się wrócić do ZUS! Powód? Wyższa emerytura! Ale „jeśli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów”.  

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale