46 obserwujących
117 notek
287k odsłon
  3039   0

LOGIKA DLA OFE

„Przeniesienie środków z OFE do ZUS (…) to przewłaszczenie środków będących WŁASNOŚCIĄ OFE…” oświadczyła Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych.

No proszę. Jednak środki zgromadzone w OFE (za pieniądze odebrane pod przymusem podatnikom, które przez 14 lat były podobno „nasze” z dnia na dzień nasze być przestały.

OFE i wspierający je ekonomiści, prawnicy i lobbyści uważają, że to „nacjonalizacja” i zapowiadają skargi do Trybunału Konstytucyjnego i do sądów arbitrażowych.

Ale jeśli „środki” zgromadzone w OFE są OFE, to może my mamy roszczenie do OFE o ich zwrot. Bo najpierw, zanim je „znacjonalizowano”, odebrano je podatnikom i przekazano OFE też be odszkodowania dla podatników. I raczej nie będą mogły się bronić „dobrą wiarą” po stronie „nabywcy”.

Matematycy się zawsze nabijali z podręczników „Logika dla prawników” – bo to taka „logika dla opornych”. Ale na ekonomii to logiki chyba w ogóle nie uczą. No chyba, że zwolennicy OFE nie uważali na wykładach i dlatego musieli sobie jakąś łatwą robotę znaleźć.

Oczywiście rząd mógł rozwiązać problem z OFE lepiej. Jak rząd węgierski. Ale nie umiał. I pewnie się bał, że Polacy nie uwierzą Tuskowi tak jak Węgrzy uwierzyli Orbanowi. To akurat słusznie. Ale moim zdaniem 80-90% Polaków nie zdecyduje się na tkwienie w OFE. Część świadomie, część dlatego, że mają cały państwowy system emerytalny w ogóle w… głębokim poważaniu i szkoda im nawet czasu na chodzenie do ZUS, a część dlatego, że nic nie rozumie.

Ale generalnie to dobrze, że moje dzieci nie będą musiały płacić na OFE. Mam nadzieję że same, nie pod przymusem państwa, będą oszczędzać w dobrowolnych towarzystwach ubezpieczeniowych, emerytalnych czy inwestycyjnych. Najstarsza już to robi. Do czego wszystkich jej rówieśników gorąco zachęcam. No chyba, że wierzycie Tuskowi, albo Kaczyńskiemu, że wam zapewnią wysoką emeryturę. 

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale