46 obserwujących
117 notek
287k odsłon
  3510   0

CZY FORBES (STEVE) ZWARIOWAŁ?

 
„Obligacje rządowe znajdujące się w portfelach prywatnych funduszy inwestycyjnych zostaną przymusowo przetransferowane z powrotem do rządowej kasy. Ponieważ obligacje nie są już dłużej w posiadaniu inwestorów, rząd deklaruje, że dług narodowy został zredukowany o wartość nominalną tych papierów” – opisuje manewr polskiego rządu swoim amerykańskim czytelnikom Steve Forbes lubością cytowany przez wszystkich obrońców OFE i dodaje: „sprytny trick, dobrze zakorzeniony w sowieckim stylu myślenia. Duchy Stalina i Lenina muszą uśmiechać się pełną gębą”.

Ale zgodnie z duchem Lenina i Stalina (taka kolejność jest właściwsza) nie pisze skąd się wzięły obligacje rządowe w portfelach prywatnych funduszy inwestycyjnych.

Są trzy możliwości: albo Steve na starość zwariował, albo został wprowadzony w błąd co do zasad funkcjonowania OFE, albo celowo wprowadza w błąd amerykańskich czytelników. Obstawiam wersję numer dwa.

„With all thy getting, get understanding” napisał onegdaj… Steve Forbes. No właśnie.

Ja bym napisał tak: „Rząd Polski postanowił odebrać darowiznę, jakiej udzielił na koszt polskich podatników prywatnym funduszom inwestycyjnym, zmuszając ich do oddawania im części swojego dochodu pod groźbą kary pozbawienia wolności”.

W książce „Freedom Manifesto” Forbes tłumaczył, „why free markets are moral and big government isn’t”. Czy przymus oszczędzania w OFE ma cokolwiek wspólnego z „freedom”?

„Obamacare is imploding because it ′s unworkable in the first place” – twierdził niedawno Forbes. To założenie aprioryczne moim zdaniem potwierdzi się w praktyce. W przypadku OFE już się potwierdziło. Reforma emerytalna jest „unworkable”. Miały być emerytury pod palmami a jest 91 zł emerytury z OFE i absurdalny plan, żeby świadczenia wypłacać tylko przez 10 lat.
„Bad ideas or destructive ideas die a very hard death, so they still have this illusion in healthcare”. To też napisał Steve Forbes.
góra

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale