Niepoprawny jak zawsze
"Gdy wszyscy mają już pewność, że coś jest niemożliwe do wykonania, zawsze przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i po prostu to robi". / Albert Einstein /
5 obserwujących
52 notki
11k odsłon
  436   2

Izraelski zdalnie sterowany snajper

Mossad zabił czołowego irańskiego naukowca nuklearnego za pomocą zdalnie sterowanego karabinu maszynowego

image


Z odległego centrum dowodzenia izraelski zespół użył broni sterowanej sztuczną inteligencją wbudowaną w opuszczony pojazd, aby zabić Fakhrizadeha; uderzenie wymagało „zgody” Trumpa


image


Czołowy irański naukowiec nuklearny Mohsen Fakhrizadeh został zastrzelony w listopadzie 2020 r. w wyrafinowanym ataku kierowanym przez zespół Mossadu, który użył skomputeryzowanego karabinu maszynowego, i nie wymagał żadnych agentów na miejscu, zabrał mniej czasu niż minutę i nie wyrządził nikomu obrażeń, w tym żonie naukowca, która była z nim w tym czasie w samochodzie.

Według dogłębnego raportu New York Timesa opublikowanego w ub.tygodniu, broń użyta w głośnym zamachu na Fakhrizadeh w zeszłym roku ( uważanego przez Izrael i wielu zachodnich urzędników za „ojca” irańskiego programu broni jądrowej) – była zmodyfikowaną belgijską bronią. - wykonany karabin maszynowy FN MAG przymocowany do zaawansowanej aparatury zrobotyzowanej i zasilany technologią sztucznej inteligencji.


image


Całe urządzenie ważyło około tony i zostało przemycone do Iranu w małych częściach przed operacją, a następnie tam na miejscu ponownie zmontowane.

Zespół Mossadu kierował całą operacją z centrum dowodzenia poza granicami kraju, jak wynika z raportu, który według publikacji opiera się na wywiadach z urzędnikami amerykańskimi, izraelskimi i irańskimi, „w tym dwoma urzędnikami wywiadu zaznajomionymi ze szczegółami planowania i wykonania operacja."

Raport szczegółowo opisywał, w jaki sposób Izrael uważnie śledził karierę i ruchy Fakhrizadeha od co najmniej 2007 r. i rozpoczął przygotowania do operacji zamachu na przełomie 2019 i 2020 r., a wszystko to po serii spotkań izraelskich urzędników kierowanych przez ówczesnego dyrektora Mossadu Yossiego Cohena i przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, w tym ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i dyrektor CIA Giny Haspel.

Według raportu przygotowania te weszły na najwyższy bieg latem 2020 r., a Izrael zdecydował się je kontynuować, kierując się dwoma czynnikami: chłodną reakcją Iranu na zabicie w styczniu 2020 r. jego najwyższego generała Qassima Sulejmaniego w amerykańskim uderzeniu dronów. Izraelski wywiad i rosnące prawdopodobieństwo, że Trump przegra wybory w listopadzie z Joe Bidenem, który zapowiedział, że przywróci USA do porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku

„Jeśli Izrael miał zamiar zabić czołowego irańskiego urzędnika, co miało potencjał do rozpoczęcia wojny, potrzebował zgody i ochrony Stanów Zjednoczonych” – donosił New York Times, zauważając, jak bardzo Trump i ówczesny premier Benjamin Netanjahu „widział oko w oko”.

„W najlepszym scenariuszu Netanjahu zamach pozbawiłby wszelkich szans na wskrzeszenie porozumienia nuklearnego, nawet jeśli wygra Biden” – czytamy w raporcie.

59-letni Fakhrizadeh, fizyk, oficer Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i profesor Uniwersytetu Imama Husajna w Teheranie, został zabity 27 listopada 2020 r., gdy z żoną w drodze z ich wakacyjnego domu nad Morzem Kaspijskim do ich wiejskiego domu w Absard, na wschód od Teheranu. Prowadził swój własny samochód, czarnego Nissana Teana sedan, z żoną siedzącą obok niego na miejscu pasażera i jego ochroniarzami w osobnych samochodach za nim.

W raporcie szczegółowo opisano, w jaki sposób naukowiec zlekceważył ostrzeżenia o możliwej próbie zabójstwa, a także porady swojego zespołu ochrony, nalegającego na jazdę nieopancerzonym samochodem. Nie traktował już poważnie zagrożeń swojego życia, ponieważ był im poddawany przez lata. Wcześniej był celem zamachu, ostatnio w 2009 roku, kiedy grupa uderzeniowa była gotowa do wykonania swojego planu, ale operacja została odwołana, ponieważ Mosad obawiał się zasadzki,

W międzyczasie w listopadzie skomputeryzowana broń Mossadu została przymocowana do wyglądającego na porzuconego samochodu, niebieskiego pickupa Nissana Zamyad, który stacjonował na skrzyżowaniu na głównej drodze, gdzie kierowcy jadący do Absarda stacjonowali irańscy agenci współpracujący z izraelską agencją. Ciężarówka została załadowana kamerą i materiałami wybuchowymi, aby po uderzeniu mogła zostać zniszczona.

Kiedy zespół agentow dowiedział się, że Fakhrizadeh wyrusza, „zabójca, wprawny snajper, zajął pozycję, skalibrował celowniki, odbezpieczył broń i lekko nacisnął spust” – a wszystko to z „nieujawnionego miejsca oddalonego o tysiące mil”. i już nie w Iranie.

Drużyna uderzeniowa musiała pokonać kilka przeszkód, w tym niewielkie opóźnienie czasowe, a także odrzut broni po strzale, który mógł zmienić trajektorię. W raporcie stwierdzono, że „AI [sztuczna inteligencja] została zaprogramowana tak aby zrekompensować to opóźnienie, wstrząsy i prędkość samochodu” bez wchodzenia w dalsze szczegóły.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale