Niepoprawny jak zawsze
"Gdy wszyscy mają już pewność, że coś jest niemożliwe do wykonania, zawsze przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i po prostu to robi". / Albert Einstein /
6 obserwujących
62 notki
13k odsłon
  102   3

Będzie ekstradycja Juliana Assange do USA

Założyciel Wikileaks Julian Assange bedzie poddany ekstradycji z Wielkiej Brytanii do USA, orzekł Sąd Najwyższy UK.

Założyciel Wikileaks Julian Assange bedzie poddany ekstradycji z Wielkiej Brytanii do USA, orzekł Sąd Najwyższy UK

image


Stany Zjednoczone wygrały apelację od styczniowego orzeczenia sądu w Wielkiej Brytanii, w którym nie można go wydać z powodu obaw o jego zdrowie psychiczne.

Sędziów uspokoiły amerykańskie obietnice zmniejszenia ryzyka samobójstwa. Wydając wyrok, Naczelny Sędzia UK Lord Burnett powiedział: „To ryzyko jest w naszej ocenie wykluczone przez oferowane zapewnienia.

Dwóch najwyższych rangą sędziów w Wielkiej Brytani doszło do wniosku, że nic nie stoi na przeszkodzie, by Wielka Brytania wysłała Juliana Assange'a do Ameryki.


Zgodnie z poprzednimi sprawami, Lord Chief Justice i Lord Justice Holroyde orzekł, że kiedy administracja USA obiecuje Wielkiej Brytanii sprawiedliwe i humanitarne traktowanie zatrzymanego, nie należy wątpić w to słowo.

Team Assange prawdopodobnie spróbuje zmienić ten osąd na dwa sposoby. Po pierwsze, chcą zakwestionować ustalenia ze stycznia zeszłego roku, że jego przecieki były domniemanym przestępstwem – ale nie jest jasne, czy taka apelacja zostanie wysłuchana.

Po drugie, mogą zwrócić się do Sądu Najwyższego o zbadanie dzisiejszego wyroku w sprawie zapewnień dyplomatycznych USA – ale nie ma gwarancji, że sprawa zajmie się sprawą, ponieważ musieliby argumentować, że istnieje fundamentalny problem z prawem – co nigdy nie miało miejsca w przeszłości. A więc czas może się kończyć.

Stany Zjednoczone zapewniaja, w tym, że w przypadku ekstradycji pan Assange nie zostanie osadzony w izolatce przed lub po procesie ani przetrzymywany w więzieniu ADX Florence Supermax – więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kolorado.

Prawnicy w USA powiedzieli, że będzie mógł przenieść się do Australii, aby odbyć jakąkolwiek karę pozbawienia wolności, którą może zostać skazany by byc bliżej domu.

I argumentowali, że choroba psychiczna Assange'a „nawet nie zbliża się” do bycia na tyle poważną, aby uniemożliwić ekstradycję.

Assange jest poszukiwany w USA w związku z publikacją tysięcy dokumentów niejawnych w latach 2010 i 2011.

Jeśli 50-letni Assange zostanie skazany w USA, grozi kara do 175 lat więzienia, powiedzieli jego prawnicy. Jednak rząd USA powiedział, że bardziej prawdopodobne jest, że wyrok będzie wynosił od czterech do sześciu lat.

Assange stoi w obliczu 18-krotnego aktu oskarżenia ze strony rządu USA, oskarżając go o spiskowanie w celu włamania się do amerykańskich wojskowych baz danych w celu zdobycia poufnych tajnych informacji dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku, które zostały następnie opublikowane na stronie Wikileaks. Assange mówi, że informacje ujawniły nadużycia ze strony armii amerykańskiej.

Ale amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że przecieki tajnych materiałów zagrażały życiu wielu niewinnych i postronnych ludzi, dlatego USA starały się o jego ekstradycję z Wielkiej Brytanii.

Redaktor naczelna Wikileaks Kristinn Hrafnsson powiedziała w oświadczeniu: „Życie Juliana jest ponownie zagrożone, podobnie jak prawo dziennikarzy do publikowania materiałów, które rządy i korporacje uważają za niewygodne.

„Chodzi o prawo wolnej prasy do publikowania bez zagrożenia że strony supermocarstwa”.

Amnesty International określiła orzeczenie jako „parodię sprawiedliwości”, a amerykańskie zapewnienia jako „głęboko błędne”.

Nils Muiznieks, dyrektor europejskiej organizacji praw człowieka, powiedział, że „stanowi ona poważne zagrożenie dla wolności prasy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą”.


Wpis opublikowałem także na portalu Nasze Blogi

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale