Niepoprawny jak zawsze
"Gdy wszyscy mają już pewność, że coś jest niemożliwe do wykonania, zawsze przychodzi ktoś, kto o tym nie wie i po prostu to robi". / Albert Einstein /
5 obserwujących
52 notki
11k odsłon
  74   2

Odszkodowania za irańską zbrodnie

Kanadyjski sąd przyznał 107 milionów dolarów kanadyjskich ( 84 miliony dolarów) plus odsetki rodzinom sześciu osób, które zginęły, gdy samolot został zestrzelony w pobliżu Teheranu w 2020 roku

image


Kanadyjski sąd przyznał 107 milionów dolarów kanadyjskich ( 84 miliony dolarów) plus odsetki rodzinom sześciu osób, które zginęły, gdy samolot został zestrzelony w pobliżu Teheranu w 2020 roku.

Członkowie rodziny otrzymali odszkodowanie od Sądu Najwyższego w Ontario, którzy stracili małżonków, rodzeństwo, dzieci, siostrzenice i siostrzeńców.

Sędzia Sądu Najwyższego Ontario Edward Belobaba orzekł wcześniej, że uderzenie w samolot cywilny „stanowiło działalność terrorystyczną”, torując drogę pogrążonym w żałobie rodzinom do ubiegania się o odszkodowanie. 


imageNie było jasne, w jaki sposób pieniądze zostaną zebrane z Iranu, ale Belobaba powiedział, że jest „usatysfakcjonowany, że poziom egzekwowania długu Iranu jest oczywisty i możliwy na wszelkie sposoby, a pewien poziom odstraszania może być osiągnięty”. I dalej „ rentowne aktywa i inwestycje należące do Iranu pozostają dostępne nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie” – napisał sędzia w swojej decyzji. Prawnik krewnych, Mark Arnold, powiedział, że jego zespół będzie starał się przejąć irańskie aktywa w Kanadzie i za granicą, w tym tankowce.

W oświadczeniu opublikowanym w Internecie w poniedziałek prawnicy opowiedzieli się za jurysdykcją Kanady w sprawie odszkodowania.

„W 2012 roku ustawa o sprawiedliwości dla ofiar terroryzmu i ustawa o immunitecie państwowym zostały zmienione, aby umożliwić wnoszenie takich roszczeń przeciwko obcym państwom wyznaczonym jako państwowi sponsorzy terroryzmu” – powiedzieli prawnicy Mark Arnold i Jonah Arnold.

„Kanada wyznaczyła Islamską Republikę Iranu jako takie państwo”.

W maju ten sam sędzia stwierdził, że Iran popełnił „terrorystyczny” czyn, zestrzeliwując ukraiński samolot.

Teheran potępił to orzeczenie, mówiąc, że „nie ma podstaw” i upierając się, że kanadyjski sąd nie ma uprawnień do wydania takiej decyzji. W grudniu 2020 r. Iran zaproponował, że zapłaci „150 000 dolarów lub równowartość w euro” każdej z rodzin ofiar.

Lot PS752 Ukraine International Airlines został trafiony dwoma pociskami po starcie. Iran powiedział, że pomylił samolot z amerykańską rakietą.

Wszystkie 176 osób na pokładzie zginęło.

Wśród nich było 55 Kanadyjczyków i 35 stałych mieszkańców Kanady. Krewni złożyli pozew cywilny przeciwko Iranowi i innym urzędnikom, którzy, jak twierdzą, byli winni incydentu.

Orzeczenie jest pierwszym odszkodowaniem przyznanym poszkodowanym w wypadku zbrodniczego zestrzelenia przez Iran. Kolejne rozprawy o odszkodowania są w toku ich rozpatrywaniaLubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale