Jozef- Londyn Jozef- Londyn
228
BLOG

Czy Prezydent K.Nawrocki jest nacjonalistą?

Jozef- Londyn Jozef- Londyn Polityka Obserwuj notkę 6
Jeden z głównych "zarzutów" w prasie zachodniej, i "naszej" lewicowej jaki jest stawiany Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu dotyczy tego, że jest .... nacjonalistą.

             image


Jeden z głównych "zarzutów" w prasie zachodniej, i naszej lewicowej jaki jest stawiany Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu dotyczy tego, że jest nacjonalistą. 

Czym jest nacjonalizm?

Na pewno nie tym, co uczono mnie w szkole. Stosowano takie stopniowanie - patriotyzm, nacjonalizm, szowinizm. Oczywista bzdura, ale mocno utrwalona w głowach. Sprowadza się do takiego myślenia, że może jakiś "lekki patriotyzm" jest ok, ale już "kolejne stopnie wtajemniczenia" to zło w czystej postaci. Pokłosiem takiego myślenia jest chociażby twierdzenie, że ten "lekki patriotyzm" to "płacenie podatków i sprzątanie po psie". Bełkot straszliwy, szkoda komentować.

Czym zatem jest nacjonalizm?

Trudno o jedną definicję. Na pewno nacjonalizm każdego kraju jest różny, bo i różne są cele narodowe. Możemy więc mówić o innych celach nacjonalizmu niemieckiego objawiającego się w hakatyzmie czy prusactwie, innych celach nacjonalizmu rosyjskiego czy ukraińskiego - a innych celach nacjonalizmu polskiego.

Nacjonalizm polski jest bowiem mocno specyficzny. Wynika on z doświadczeń Polaków z czasów rozbiorów. Dobrze zdefiniował go Roman Dmowski w "Myślach Nowoczesnego Polaka". Nie jest to cytat dosłowny, ale sprowadza się ta myśl do stwierdzenia, że polski nacjonalizm nie tuczy się krwią, nie jest agresywny, nie ma cech podboju, nie rości sobie praw znanych z innych nacjonalizmów. Słowem nacjonalizm polski jest dążnością do wzmocnienia Narodu, do udoskonalenia jego funkcjonowania we wszelkich niemal dziedzinach. Na tym zasadza się idea nacjonalizmu polskiego i budowy Wielkiej Polski. W zasadzie możemy używać wymiennie terminu nacjonalista i narodowiec w kontekście polskim.

Gdzie zatem dziś politycznie lokuje się polski nacjonalista/narodowiec?

Najprostsza odpowiedź byłaby zapewne taka, że z zasady popiera Konfederacja -  Ruch Narodowy Partia. Ruch Narodowy pod wodzą Krzysztofa Bosaka ma oczywiście jasne postulaty nacjonalistyczno-narodowe, i w dużej mierze wypełniają one kanon pod którym może podpisać się polski narodowiec. Jednak w mojej ocenie to nie ta partia i nie środowisko Konfederacji zespolone z liberalną Nowa Nadzieja Mentzena najpełniej wypełnia założenia polskiej myśli narodowej. Sądzę, że najpełniej cele narodowe wypełnia dziś na polskiej scenie politycznej Zjednoczona Prawica.

Dlaczego?

Przyjęło się mówić, że PIS to partia interpretująca myśli Józefa Piłsudskiego i jego obozu. Jest to jednak jedynie częściowo prawdziwe twierdzenie. W mojej ocenie Zjednoczona Prawica czerpie dużo szerzej - tak z myśli piłsudczykowskiej, narodowej jak i witosowej - a może i szerzej. Myśl narodowa w praktyce sprawowania władzy przez Zjednoczoną Prawica objawiała się głównie w dążeniu do równomiernego rozwoju kraju, w usuwaniu podziału na Polskę A i B, w dążeniu do urzeczywistnienia zasady solidaryzmu społecznego.

To jest praktyczna realizacja programu, który można przypisać narodowcom. Podbudowę intelektualną do takiego rozumienia idei narodowej zapewniał prof. Jan Żaryn, który od lat jest głównym intelektualistą przyznającym się do idei narodowej. To on stworzył chociażby Instytut Dmowskiego i Paderewskiego, to on szukał syntezy myśli narodowej ze współczesnością w działaniach obozu Zjednoczonej Prawicy. Trzeba przyznać, że komponent narodowy w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy nie był nigdy dominującym, aczkolwiek trudno nie zauważyć tego komponentu.

Słowem, gdy dziś ktoś pisze o tym, że Karol Nawrocki jest "nacjonalistą", to ja muszę zauważyć, że jest to ocena szalenie pozytywna, bo mam świadomość, że polski nacjonalizm łamane na bycie narodowcem, to wierność Narodowi, służbie, Bogu i chęć do poprawy jego bytu.

Słowem - laurka.

Dziadek 6 -ga wnuczat

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka