Książki i publicystyka.
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
3 obserwujących
140 notek
47k odsłon
  169   0

Polska pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

Artur Kozieł - własne zdjęcia
Artur Kozieł - własne zdjęcia
Zapowiedź recenzji książki pt.: "Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich podczas okupacji niemieckiej. Przegląd piśmiennictwa" - tom I. Pod red. dr. Tomasza Domańskiego i dr. Alicji Gontarek, wyd. IPN.

Drodzy Przyjaciele.

Wstęp. 

Dziś poruszę temat ciężki, ale ważny. Książka pt.: "Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Przegląd piśmiennictwa" - tom I. Pozycja ta powstała pod red. Dr. Tomasza Domańskiego i dr. Alicji Gontarek. Wydał to rzecz jasna @ipngovpl .

O książce. 

Pozycja ta będzie z tego, co udało mi się wyczytać III tomowa. Pozycja składa się 3 części. W dwóch pierwszych opisano specyfikę okupacji niemieckiej, a w trzeciej to jak Polacy pomagali Żydom w tych "specyficznych" warunkach. Zarówno poprzez działania dyplomatyczne, Żegotę, a także działalność w tym względzie polskiego Kościoła Katolickiego itd.

O autorach.

Dr. Tomasz Domański - historyk zajmujący się min. Tematyką stosunków polsko - żydowskich, pracuje w kieleckiej delegaturze IPN.

Dr. Alicja Gontarek - politolog również zajmująca się tą tematyką w centrali IPN jak i również na wydziale politologii Uniwersytetu UMCS w Lublinie.

Podsumowanie.

Wielokrotnie to powtarzałem, ale będę powtarzał to do swojej śmierci, że tylko taka praca organiczna, tylko taka wiedza, jeśli będziemy ją posiadać jest w stanie wyciągnąć naród i kraj nasz z marazmu w jakim się obecnie znajdujemy. Innej drogi nie ma. Pozycja ta moim zdaniem będzie niezmiernie nie tylko przydatna, ale i potrzebna w odkłamaniu naszej historii, a zwłaszcza relacji polsko - żydowskich, o których przeciętny zjadacz pasztetowej w Polsce nic nie wie.

Kochani. Życzę wam miłego weekendu, pozdrawiam was ciepło i serdecznie.

#bookstagram #bookstagrampl #książka #książki #book #books #booklover #bookstagrammer #bookphotography #polishboy #polish #mylife #polska #bookaholic #bookstagrampolska #bookworm #bookpolish #polscypisarze #polskaksiążka #historia #history #domowabiblioteczka #przezjednoem #polskibookstagram #patriotyzm #polskość #historiapolski #prawicowyinstagram #naszebookstagramy #żydzi

Moje społecznościówki:

https://www.instagram.com/artur90268/

https://linktr.ee/artkoz

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale