Henryk P Henryk P
151
BLOG

"Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie"

Henryk P Henryk P Polityka Obserwuj notkę 0

We wtorek, równocześnie na Jasnej Górze i w Bonn, zostanie ogłoszone wspólne oświadczenie episkopatów Polski i Niemiec z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Jak poinformował rzecznik, oświadczenie jest dziełem członków grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.

Pomysł wspólnego dokumentu z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaproponował polski współprzewodniczący grupy bp Wiktor Skworc podczas spotkania na początku maja w Bambergu.

Ks. Kloch poinformował, że dokument przedstawią we wtorek na Jasnej Górze: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz oraz bp Skworc. Odbędzie się to w czasie trwającego wówczas spotkania Rady Stałej KEP i biskupów diecezjalnych.

Tego samego dnia dokument zostanie przedstawiony w Bonn.

Rzecznik episkopatu powiedział, że prace nad wspólną deklaracją zakończyły się w piątek po południu. Obecnie trwa dopracowywanie obydwu wersji językowych.

Pod deklaracją widnieć będą podpisy obu przewodniczących Konferencji Episkopatów - abp. Roberta Zollitscha oraz abp. Michalika - a także współprzewodniczących grupy kontaktowej - abp. Ludwika Schicka i bp. Skworca.

W niedzielę, 30 sierpnia metropolita berliński kard. Georg Sterzinsky odprawi mszę świętą w berlińskiej katedrze wspólnie z członkami grupy kontaktowej. W skład grupy wchodzą, oprócz współprzewodniczących, abp Reinhard Marx, abp Kazimierz Nycz, bp Konrad Zdarsa i bp Jan Kopiec.

http://tiny.pl/hhsv3

Pamiętamy wystąpienie kardynała Wyszyńskiego z 1965 roku:
"udzielamy wybaczenia i prosimy o nie".


18 listopada1965 podczas obrad Soboru Watykańskiego II orędzie podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Autorem i inicjatorem listu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.
List był konsultowany z polskimi i niemieckimi biskupami oraz niemieckimi intelektualistami.

Pretekstem były pielgrzymki, jakie w połowie lat 60 odbywali niemieccy chrześcijanie do miejsc zbrodni niemieckich w Polsce oraz tzw. memorandum z Tybingi z 1961. Niemieccy ewangelicy wzywali w nim polityków do zaprzestania zabiegów o rewizję polsko-niemieckiej granicy.
1 października 1965 zachodnioniemiecka Rada Kościoła Ewangelickiego zaapelowała do Niemców o uznanie granic na Odrze i Nysie.

 
W liście, pisanym prawdopodobnie po niemiecku, streszczono polskie dzieje, podkreślając ciemne i jasne strony polsko-niemieckich stosunków. Przypomniano, że miliony Niemców ucierpiały wskutek powojennych wysiedleń. Również skutkiem wojny jest granica na Odrze i Nysie. Polscy biskupi zapraszali też niemieckich na obchody tysiąclecia chrztu Polski. Najsłynniejsze zdanie listu brzmi:


W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie
.


Odpowiedź (nadesłaną 5 grudnia) podpisało 41 biskupów z RFN i NRD. Niemieccy biskupi przyjęli zaproszenie na polskie uroczystości, unikali jednak jasnego określenia stanowiska w kwestii granicy na Odrze i Nysie.

 
List polskich biskupów bardzo negatywnie oceniły polskie władze. Komitet Centralny PZPR uznał, że biskupi sfałszowali historię, że orędzie służyło interesom niemieckim, a jego sygnatariusze dopuścili się zdrady.
Władze uważały za niedopuszczalne wypowiadanie się biskupów w sprawach dotyczących całości polskiego społeczeństwa i rozpętały kampanię propagandową przeciwko autorom listu.
Publikowano artykuły w prasie, broszury i książki, odbyła się masowa akcja odczytów i wieców protestacyjnych w zakładach pracy. Władze przeprowadzały też rozmowy z księżmi na temat orędzia, odbyło je 70% proboszczów.
Oceny księży były podzielone. Społeczeństwo było początkowo przeciwko biskupom, ale wobec nagonki, zaczęło ich bronić.


Co tym razem usłyszymy? Mam nadzieję, że nie będzie to przyznanie się do winy wywołania II WŚ przez Polskę.
Czy biskupi uzgadniali tekst listu z MSZ i konsultowali się z rządem?

Henryk P
O mnie Henryk P

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka