Henryk  Połcik Henryk Połcik
276
BLOG

Czy nowa Komisja Europejska unieważni likwidację naszych STOCZNI?

Henryk  Połcik Henryk Połcik Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Czy możliwe jest unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej z roku 2008 zalecającej likwidacje naszych stoczni i uzyskanie przez Polskę stosowanych odszkodowań?  W roku 2008 była debata w Parlamencie Europejskim na temat polskich stoczni. Komisja Europejska zaleciła Polsce likwidację  stoczni w naszym kraju. Zalecenie wykonano. SPECUSTAWĘ likwidującą polskie stocznie uchwalił parlament, prezydent ją podpisał a stoczniowcy z „zadowoleniem” przyjęli znaczne odprawy pieniężne.

W obronie stoczni w czasie debaty w Parlamencie Europejskim (21.10.08; www.europarl.europa.eu) występowali między innymi.
 J.Buzek: ”… Jednak decyzja negatywna Komisji w sprawie stoczni oznacza dzisiaj ich upadłość, a z taką sytuacją trudno się pogodzić…. Nie uda się bowiem wznowić produkcji statków, jeśli struktura stoczni zostanie rozbita przy prywatyzacji.”
J.Lewandwski: ”… że za dawną żelazną kurtyną budowanie statków uważano za polską specjalność. Stąd stosunkowo wysoki poziom technologii i wysoka  jakość kapitału ludzkiego.”
M.Schulz:„Jeśli zamknie pani teraz stocznie, …, spowoduje pani w całym regionie katastrofę gospodarczą,…”

W dokumencie (C 19/2008 - 2008-11-06) wydanym przez KE jest zalecenie :
„Majątek Stoczni musi być sprzedany po cenie rynkowej(pkt.350). Aktywa zostaną sprywatyzowane w drodze przetargu otwartego, przejrzystego, nie dyskryminacyjnego i bezwarunkowego przetargu. Stocznia z pozostałymi aktywami zostanie zlikwidowana (pkt.349).”

Z wypowiedzi na konferencji organizowanej w roku 2009 w Krakowie : „Decyzja Pani Komisarz w tej sprawie, jest decyzją administracyjną i zgodnie ze standardami prawa Unijnego powinna podlegać kontroli sądowej co do jej zgodności z prawem unijnym, natomiast oparcie jej na wątpliwych podstawach dowodowych powinno ją czynić jako nieważną…”

W grudniu 2008 roku sejm uchwalił SPECUSTWĘ likwidującą nasze stocznie. Natychmiast po ostatecznym głosowaniu w sejmie, organizacje pozarządowe przesłały pocztą elektroniczną, przygotowany wcześniej, do Prezydenta Polski APEL o zawetowanie tej ustawy. Niżej podajemy fragmenty tego apelu.  „Zwracamy się do Pana Prezydenta z APELEM o zawetowanie ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego. Celem tej ustawy jest między innymi określenie warunków i trybu sprzedaży majątku stoczni w Szczecinie i Gdyni. ….W procesie sprzedaży uczestniczył będzie obserwator zaakceptowany przez Komisję Europejską, którego rolą będzie…. składanie stosownych raportów do Komisji Europejskiej.” Otrzymaliśmy informację z Kancelarii Prezydenta, że Prezydent ustawę podpisał.

W czasie sprawowania przez Czechy Prezydencji w UE w okresie 1.01-30.06.2009r wystosowałem zapytanie do Prezydenta V.Klausa  w sprawie polskich stoczni. Na moje pytanie dotyczące ingerencji KE w sprawy naszych stoczni otrzymaliśmy odpowiedź  z Jego kancelarii. „…. I think the national governments, and less so the European Commission, should seek minimum intervention – if any – to the companies’ doing business.”
 
Z mojej inicjatywy w roku 2013 gościli  w Krakowie byli Prezesi Szczecińskiej Stoczni Porta Holding SA. Zapis tego wystąpienia jest na stronie. http://krakowskiklubwtorkowy.pl/pl/spotkania/rewitalizacja-stoczni-szczecinskiej.
Według ich wyjaśnień stocznia NIE OTRZYMAŁA rządowego wsparcia finansowego a było to głównym zarzutem KE.  Czy to może być podstawą dla NOWEJ Komisji Europejskiej unieważnienia decyzji KE z roku 2008 zalecającej likwidacje naszych stoczni i uzyskania odszkodowania za straty poniesione przez Polskę z tego tytułu? Likwidacja stoczni to likwidacja wielu polskich firm i kilkuset tysięcy miejsc pracy. Czy NOWY Parlament Europejski może ponownie przeanalizować decyzje Parlamentu Europejskiego z roku 2008 w sprawie naszych stoczni? Znane są przypadki wygranych sporów z KE.
Czy Polacy wybrani do Parlamentu Europejskiego w roku 2019 podejmą się tego zadania?  Czechy i Węgry mają nadzieję na nowych ludzi w KE.  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-ue-przed-wyborami-europejskimi/artykuly/news-czechy-i-wegry-czas-na-zmiany-w-komisji-europejskiej,nId,2706441. 

Argumentem za podjęciem prób unieważnienia decyzji Komisji Europejskiej zalecającej likwidację polskich stoczni jest to, że TYLKO 45.3% POLAKÓW UPRAWNIONYCH do głosowania było za wejściem POLSKI do Unii Europejskiej.
W roku 2003 było referendum ogólnokrajowe w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. http://referendum2003.pkw.gov.pl/sww/kraj/indexA.html
Uprawnionych do głosowania było 29 868 474 wyborców. Za wejściem Polski do UE było 13 516 612 wyborców to jest 45.3% POLAKÓW UPRAWNIONYCH do głosowania.

Henryk Połcik – Kraków, luty 2019r. 

Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka