hephalump hephalump
494
BLOG

Przestrzeń między Berlinem a Kijowem zajęli Polacy... Na złość Niemcom

hephalump hephalump Rozmaitości Obserwuj notkę 24

Bardzo lubię czytać notki, które zamieszcza tu Bazyli1969. Bo nikt tak trafnie nie przypomina nam o tym, że geopolityczne położenie Polski to żadna nowość. Że od "zarania dziejów" losy naszego państwa i ziem położonych między Odrą a Bugiem były w strefie ścierania się kultur oraz interesów politycznych mocarstw ościennych.

Jak słusznie zauważył Bazyli już za pierwszych Piastów germańscy przedstawiciele opcji "europejskiej" stosując zasadę dziel i rządź wpływali na polityczne podziały wśród elit roszczących sobie prawo do korony i decydowania o tym jaki będzie panował porządek nad Wisłą i Wartą.

Zainteresowanych odsyłam do notki:

https://www.salon24.pl/u/bazyli1969/1326784,my-oni-i-ponury-zniwiarz-czyli-ciezki-przypadek-furor-teutonicus


A skoro już wiemy, że od początku tak było to nie powinniśmy się dziwić temu co jest teraz.

Zatem nie powinny dziwić próby wcinania się Berlina w relacje między Warszawą a Kijowem. Niemcy już tak mają i taką politykę prowadzić będą czy nam się to podoba, czy nie... Taka karma wynikająca z położenia geograficznego.

Niemcy po prostu musza dbać o swój interes. O to aby na wschodzie nie wyrosła im zbyt silna konkurencja. I mają doświadczenie w takim sposobie prowadzenia "Ostpolitik".

A ostatnie ocieplenie w relacjach Polski  z Ukrainą najwyraźniej nie pasowało do niemieckiej wizji porządku zakładanego we wspomnianej "Ostpolitik". 

Niemcy zakładali, że wystarczą układy z Moskwą. Ze podzielą się z carem wpływami... Kijów do Moskwy, Warszawa pod kuratelę Berlina.

A tu niespodzianka... Moskwa spróbowała archaicznej i brutalnej metody działań na przedłużeniu polityki i... I nie dała rady w trzy dni zająć Kijowa.

I jaszcze na złość Niemcom pojawił się konkurent w postaci Polski, która ku ich zdziwieniu okazała się być zdolna do prowadzenia samodzielnej oraz skutecznej polityki. 

Na to Niemcy nie mogli pozwolić... Bo to rozwala im Ostpolitik.


W sumie to może lepiej, że Niemcy nagle tak zaczęli adorować polityków ukraińskich i dostrzegli, że z miłości do Moskwy mogą strać resztki swoich wpływów na wschodzie Europy. Może dostrzegą też, że ich rola słabnie nie tylko w tym regionie.

Kubeł zimnej wody na rozgrzane teutońskie łby nigdy nie zaszkodzi.


hephalump
O mnie hephalump

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości