Gorące tematy:

0 obserwujących
247 notek
83k odsłony
310 odsłon

LMP cz. 7 - wagnerowski ton

Wykop Skomentuj

 Budka Suflera - Jest taki samotny dom

Sentyment do tej akurat piosenki wiąże się u mnie ze skojarzeniem z grami RPG i ogolnie fantasy. Najkonkretniej to z opowiadaniem "Ziarno prawdy" Sapkowskiego, do którego piosenka jest w pewnym stopniu podobna fabularnie. Ale równie dobrze pasowała by do Warhammera czy innego settingu fantasy. Ot taka szybka solówka na jednego bohatera do rozegrania w godzinę, która zaczyna się gdy zaskoczony burzą chroni się ruinach tajemniczego domu.

Trochę się spędziło czasu w tych klimatach, szczególnie w czasie liceum. Do dziś dobrą książką z tego nurtu nie pogardzę. Oczywiście najlepsze to takie, w których fantasy jest formą a treścią jest prawda o życiu. Tak jak w Pieśni Lodu i Ognia, a i w opowiadaniach z cyklu wiedźmińskiego czasem Sapkowi udawało się tej prawdy nieco dotknąć.

Idąc dalej tym tropem dochodzimy do jednej z najlepszych polskich książek w ogóle czyli "Księgi jesiennych demonów" Grzędowicza, którą nawet recenzowałem na tym blogu pięć i pół roku temu: http://horala.salon24.pl/26978,ksiega-jesiennych-demonow

Oczywiście pieśń wyśpiewana przez Cugowskiego ani myśli podążać na takie głębiny, raczej flirtując z kiczem i żenadą tymi przyłbicami gór i wagnerowskim tonem. Ona jest czystą formą, nastrojem, klimatem ale klimatem który mnie chwyta i niesie myśli w kierunkach wyżej opisanych więc zasłużyła tu na swoje miejsce.

 http://www.youtube.com/watch?v=wT_ObQMSs3U

 

 

 

 

 

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale