Blog
Brak nieufności do pracy nie narzucanej zewnętrznie.
T.W
T.W Politolog. Ekspert Instytutu Badań i Analiz Politologicznych.
0 obserwujących 198 notek 118391 odsłon
T.W, 7 kwietnia 2009 r.

Aparatczyk PZPR Andrzej Gdula i oficer prowadzący Alka

Według Rzepy Wytrwała(oficer prowadzący Alka) do imperium Gudzowatego miał rekomendować ówczesny współpracownik Aleksandra Kwaśniewskiego "Gdula Andrzej, dawny współpracownik gen. Czesława Kiszczaka, aparatczyk PZPR, w tym czasie pełnił funkcję szefa zespołu doradców prezydenta Kwaśniewskiego". O A. Gduli w krótkim biogramie według G.W mogliśmy przeczytać „W latach 80. był sekretarzem PZPR w Bielsku-Białej .W 1985 roku, po sprawie zabójstwa Popiełuszki, Kiszczak wziął go na wiceszefa MSW. Od 1986 roku w KC jako kierownik wydziału społeczno-prawnego ds. stosunków z MSW, MON i Kościołami. W 1988 był w ścisłym gronie urzędników PZPR planujących rozmowy z opozycją, potem uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu”. Według historyka Antoniego Dudka, A.Gdula w roku 1984 ściągnięty został z aparatu partyjnego do MSW, gdzie w randze wiceministra dostał zadanie „zrobienia porządku w resorcie po zabójstwie ks. Popiełuszki”. Sprawa została szybko wyjaśniona, zbrodniczy sanitariusze poszli siedzieć. Po skutecznym wykonaniu zadania w 1986 roku Gdula przechodzi do KC jako kierownik „wydziału społeczno-prawnego ds. stosunków z MSW, MON i Kościołami.”.Główną rolą tego stanowiska o enigmatycznej nazwie było nic innego jak nadzorowania z ramienia PZPR służb specjalnych PRL, również zreformowanej przez samego Gdulę słynnej sekcje „D” departamentu IV MSW (zabójstwa przeciwników politycznych).

A. Gdula robi wielką karierę jako dworzanin 'prezia",był prezydenckim ministrem przy Aleksandrze Kwaśniewskim, szefem rady nadzorczej PGNiG, pracował w słynnej spółce EuropolGaz i w końcu odziedziczył po szefie Informacji Wojskowej gen. bryg. Tadeuszu Pietrzaku stanowisko przewodniczącego Naczelnej Rady Łowieckiej.

Opublikowano: 07.04.2009 12:36.
Autor: T.W
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Analityk obszaru postradzieckiego, europejskie rynki energetyczne, polski system polityczny. Współpracuje z Fundacją Instytut Badań i Analiz Politologicznych w obszarze analiz i publikacji politologicznych. Charakteryzuje się brakiem nieufności do pracy nie narzucanej zewnętrznie. Opinie prezentowane na tym blogu są tylko i wyłącznie poglądami autora.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • jestem ze Szczecina więc zdążę uciec do Berlina, jeszcze zabiorę ze sobą archiwum KOPu,...
  • @Antoni Dudek "Generał oczywiście nie siedział wtedy w żadnym areszcie domowym – jak...
  • @Jazzek Ma Pan rację, co do skrzyżowania Rayskiego/Mazurskiej,to uważam że jest to kluczowy...

Tematy w dziale