43 obserwujących
1406 notek
822k odsłony
309 odsłon

Polska innowacyjna... inaczej

Wykop Skomentuj1

Jest normą przy wykorzystaniu unijnych środków określony w miesiącach kalendarz zdarzeń, który kończy się przyznaniem funduszy. Projekty innowacyjne rządzą się skalą tygodni. Po kilku miesiącach sprawa może być nieaktualna, bo rozwiązał ją ktoś inny i po miesiącach wdraża prototyp do produkcji.

M.K.: Co może zdominować globalną gospodarkę: amerykańska ścieżka poszukiwania czy chińska siła produkcji?

P.M.: Chiny to dzisiaj Niemcy sprzed 20 lat. Niemcy cechowały się wtedy bardzo solidnie wykształconą kadrą, zarówno zarządzającą, jak i wysoko wykwalifikowanymi robotnikami, świetnymi technologiami produkcji, najlepszą organizacją firm, jednak nie tworzyły niczego „do przodu”. Dzisiaj Berlin aż huczy od inkubatorów przedsiębiorczości i start-upów. Zobaczymy, do czego to ich doprowadzi. Trudno to teraz przewidzieć.

Chiny idą drogą niemiecką. Dobrej jakości produkcja jest teraz dla nich najważniejsza. Drugim motorem ich działania jest lepsze życie. Chińczycy chcą żyć wygodnie i dostatnio. Są największą zamożną siłą roboczą na świecie. Niepokojące jest jednak nastawienie na zbrojenia, szczególnie w rejonie Morza Południowochińskiego: sztuczne wyspy usypywane w celach budowania baz wojennych, znaczne zakupy sprzętu wojskowego, zarówno flotowego, jak i inwazyjnego (poduszkowce i inne). Konflikty bezpośrednie lub tylko napięcia pomiędzy Państwem Środka a innymi gospodarkami rozwijającymi się w tamtym rejonie mogą zmienić priorytety i zatrzymać rozwój.

M.K.: Mamy dwa kompletnie różne bieguny: indywidualizm i kult grupy. Co ma większe szanse powodzenia? Czy jesteśmy świadkami schyłku wartości Morza Śródziemnego?

P.M.: Trudno to przewidzieć. Warto jednak scharakteryzować dwa zasadniczo różne podejścia do pojęcia indywidualizmu. W Polsce mamy pojęcie: ja, centrum świata. W Stanach Zjednoczonych zaś indywidualizm zbudowany jest z innych wektorów: szacunku dla jednostki przy równocześnie silnej i ważnej kulturze pracy zespołowej wraz z od zawsze obecną i charakterystyczną dla pierwszych Amerykanów pionierską potrzebą przetwarzania.

Dzisiaj w świecie nie ma miejsca dla wynalazków jednego człowieka. Koniecznie trzeba to często powtarzać. Lubimy i szukamy gwiazd, geniuszy, superbohatera. Są to jednak zawsze sukcesy zespołów multidyscyplinarnych.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale