Blog
Informator ze świata telekomunikacji
Informator TV-Sat CCTV WLAN
Informator TV-Sat CCTV WLAN Tygodnik internetowy poświęcony telekomunikacji
6 obserwujących 166 notek 102763 odsłony
Informator TV-Sat CCTV WLAN, 26 kwietnia 2010 r.

Telewizja OTT - czas na różnorodność

Terminem telewizja OTT (Over-The-Top) określa się sposób transmisji poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, jakimi są telewizja naziemna, satelitarna, kablowa.
Określenie Over-The-Top pochodzi z czasów I Wojny Światowej, kiedy to na taki rozkaz żołnierze wychodzili z okopów stając na ich szczycie. Wyjście z "okopów" tradycyjnej telewizji oznacza przejście na transmisję w Internecie, dlatego nowy sposób przekazu nosi również nazwę ITV (Internet TV).
OTT różni się od IPTV otwartością, ponieważ do transmisji wykorzystuje Internet zamiast dedykowanej sieci, i uniwersalnością, bo może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony, telewizory wyposażone w moduł Internetowy) - w przeciwieństwie do IPTV, która wymaga dedykowanych tunerów.

Telewizja w Internecie znajdują się jeszcze na etapie kształtowania modelu biznesowego. Terminem OTT określane są transmisje live, które obecnie w szerokim zakresie testuje Google, usługi typu VoD i "catch up", czyli ściąganie treści z serwerów w dowolnym czasie wybranym przez klienta, ale także usługi dodane do tradycyjnej telewizji, a świadczone za pomocą Internetu, np. dostęp do treści (accessing content), przesyłanie i opłacanie rachunków, gry itp.


W części komercyjnej OTT najbardziej popularne przedsięwzięcia to: Hulu w USA, Nederland 24 w Holandii, ABC iView w Australii, BBC iPlayer, 4od, ITV Player, Demand Five w Wielkiej Brytanii.
Otwartość OTT oznacza również możliwości nadawania przez niekomercyjnych użytkowników oraz małych przedsiębiorców. Wykorzystanie oprogramowania typu Media Server pozwala na umieszczanie transmisji z lokalnych imprez, konferencji itp. Najpopularniejsze oprogramowanie tego typu to: Adobe Media Server, Wowza Media Server, Serwer Windows Media, Serwer Icecast, Serwer Shoutcast.
Ograniczeniem rozwoju OTT jest: mała przepustowość Internetu, brak standardów, mała ilość odbiorników telewizyjnych i tunerów wyposażonych w możliwość odbioru.

OTT różni się od IPTV otwartością, ponieważ do transmisji wykorzystuje Internet zamiast dedykowanej sieci, i uniwersalnością, bo może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • niezależność Dziękuję za komentarze, tematyka jest bardzo ciekawa, bo wiąże się z nią...
  • @Pinus Oba kanały zostały zdefiniowane jako HD i docelowo takie programy będą tam dostępne....
  • @greg123 Proszę sprawdzić obecne zasięgi i persektywy na mapkach zawartych tutaj:...

Tematy w dziale