1 obserwujący
224 notki
34k odsłony
84 odsłony

Sytuacja żniwna w Polsce i tym samym sytuacja Elewarru jest zróżnicowana

Wykop Skomentuj

Susza jest tematem licznych audycji i artykułów w mediach poświęconych rolnictwu. "Światrolnika.info" zapytał o tą kwestię m.in. kierownictwo Elewarru. Poniżej artykuł i materiał wideo: 


Susza powoduje straty w plonach zarówno w ilości jak i jakości. Mówią o tym władze Spółki Elewarr. Przedstawiciele Elewarru podkreślają, że problemy suszowe nie dotyczą wszystkich zbóż czy rzepaku na równi w całej Polsce. 

„Sytuacja żniwna w Polsce i tym samym sytuacja Elewarru jest zróżnicowana. Mamy bardzo ciężki teren w Wielkopolsce, gdzie rzeczywiście nastąpiła susza i tam faktycznie brakuje plonów i jakości. W innych rejonach Polski sytuacja jest jednak zróżnicowana. Dla przykładu, według danych Głównego Urzędu Statystycznego będziemy mieli lepsze zbiory rzepaku i pszenicy w tym roku niż w roku ubiegłym” - mówi dr Daniel Alain Korona, prezes Spółki Elewarr.  

„W tym roku susza jest wyjątkowa, a spowodował ją permanentny brak śniegu w okresie zimowym, ciepłe zimy oraz bardzo suche i upalne wiosny i lata. W związku z tym, w okresie żniwnym nie ma ani jakości ani ilości” - dodaje Michał Kotkowski, dyrektor Oddziału Gądki Spółki Elewarr, który opisuje sytuację w Wielkopolsce, a więc rejonie szczególnie dotkniętym suszą. 

„W tym roku mamy niejednorodną jakość rzepaku na północy Polski. Jeśli chodzi o jakość pszenicy w północnej i północno-wschodniej Polsce, to jej jakość jest dobra. Pszenica, białko, liczba opadania są na poziomie pszenicy konsumpcyjnej i pszenicy wysokobiałkowej, jednak tu mamy problemy z gęstością poniżej oczekiwań, co spowodowane jest suszą” - informuje Wojciech Tołkin-Żmijewski, dyrektor Oddziału Malbork Spółki Elewarr.  

„Sytuacja Spółki Elewarr jest stabilna. Ubiegłoroczny wynik finansowy jest pozytywny i to dobrze rokuje na przyszłość” - mówi prezes Korona i wylicza planowane inwestycje Spółki. Elewarr wraca na rynek szukając dla siebie dawnej świetności i roli potentata na rynku żboża i rzepaku. Jego obecne wyniki w odróżnieniu od wielu poprzednich lat wskazują, że ma szansę na ponowne umocnienie swojej pozycji. 

Robert Wyrostkiewicz  

W audycji wkradł się błąd. Elewarr jest obecnie 100% własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (następcy prawnego Agencji Rynku Rolnego). 

 -------------------------------------------

Robert Wyrostkiewicz - publicysta wSensie.pl i redaktor naczelny "Warszawskiego Wieczoru", "Białostockiego Wieczoru" i "Sokólskiego Wieczoru", wcześniej dziennikarz śledczy, informacyjny, reporter m.in. w "Warszawskiej Gazecie", Polskim Radiu Radio dla Ciebie, "Niedzieli", "Naszej Polsce", Fronda.pl czy Prawy.pl; redaktor Naczelny serwisu Archeolog.pl i publicysta pism archeologiczno-historycznych (m.in. "Odkrywca", "Zakazana Historia"). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i były wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Muzealnik, nieskończony archeolog i poszukiwacz skarbów...

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale