Instytut Wolności Instytut Wolności
193
BLOG

Z.Słomczyński dla IW: Należy zapewnić tanią energię dla przedsiębiorstw

Instytut Wolności Instytut Wolności Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Czołowych polskich przedsiębiorców zapytaliśmy o ich pomysły na zmiany, które pozwolą rozwijać się polskiej gospodarce. Jednym z częściej poruszanych postulatów było zapewnienie tanich i przewidywalnych dostaw energii dla przedsiębiorstw. Wybrane opinie na ten temat znajdą Państwo poniżej.

 

Całość pierwszego wydania Biuletynu IW "Czego biznes oczekuje od polityki" jest dostępna na naszej stronie.

 

ZIEMOWIT SŁOMCZYŃSKI (grupa SBB Energy):

Polska energetyka powinna być oparta na węglu jako tańszym (dwukrotnie niższe koszty niż w przypadku biomasy) i dostępniejszym źródle energii, którego nie można zastąpić gazem ani źródłami odnawialnymi. Wiatr czy fotowoltaika nie zapewniają wystarczającej ilości energii w Polsce, a jako źródła niestabilne i tak wymagają rezerwowania mocy w tradycyjnych technologiach.

Zapewnienie realnych cen energii to jedyny mechanizm, który może zapewnić prawidłowe funkcjonowanie polskiej energetyki. Należy pamiętać, że jedynie jedna trzecia końcowej ceny energii elektrycznej to cena wytwórcy (historycznie było to do 80%) -  reszta to koszt przesyłu i dystrybucji. Cena energii elektrycznej dla wytwórcy, która jest niższa od kosztów wytwarzania, nie pozwala na ekonomiczne uzasadnienie jakiegokolwiek przedsięwzięcia inwestycyjnego. Niestety z tego powodu bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zagrożone.

Ustawa o zamówieniach publicznych jest skonstruowana wadliwie, generuje wysokie ceny usług. Rząd wprowadzając specjalne regulacje w związku z EURO 2012 przyznał tym samym, że w normalnym trybie niemożliwe jest jakościowe i terminowe wykonanie pewnych usług. Nie ma powodu, żeby EURO traktować priorytetowo w stosunku do pozostałych przedsięwzięć.

Organizowanie przetargów przebiega nieprawidłowo;zbyt długotrwałe i anulowane bez podania przyczyny procesy doboru ofert narażają przedsiębiorców na wysokie koszty przygotowania oferty. Nie istnieją mechanizmy domagania się ich zwrotu, ani instytucja, która reprezentowałaby oferentów w tym zakresie.

TOMASZ DOMOGAŁA (właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy TDJ): 

Ważnym celem polskiej polityki gospodarczej powinno być zapewnienie tanich źródeł energii dla polskich przedsiębiorstw. Ceny przekładają się na konkurencyjność polskiej gospodarki i mają wpływ na sytuację wszystkich bez wyjątku firm w kraju,

Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna naszego kraju musi być zagwarantowana (wydarzenia na Ukrainie powinny wyczulić wszystkich na kwestię samodzielności w tej kwestii).

Polską energetykę należy oprzeć na węglu oraz nowoczesnych technologiach jego wydobycia i spalania. Pozwoli to na realizację wyżej wspomnianych celów - dostarczania gospodarce taniej energii w oparciu o własny surowiec przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych technologii wydobycia i poprawie efektywności wykorzystania węgla, powstaną rentowne kopalnie, zapewniające zarówno miejsca pracy, jak i bezpieczeństwo energetyczne.

Potrzebna jest stała, przewidywalna i konsekwentnie realizowana polityka w sektorze energetycznym. Musi być ona również jasno komunikowana - niepewność w tej kwestii paraliżuje zarówno decyzyjność wielu firm zaangażowanych w tę sferę, jak i środowiska naukowe czy pracownicze, które nie mogą być pewne tego, jak w przyszłości będzie się ona rozwijać i jakie działania mogą planować.

Nawet trudne i niewygodne wybory są lepsze niż brak decyzji. Należy podejmować konkretne działania, pamiętając przy tym o polityce opartej na dialogu.

 

WIESŁAW PODRAZA (założyciel grupy Sanplast, branża: wyposażenie łazienek; energetyka):

Polska powinna dążyć do uniezależnienia się od Rosji w zakresie surowców energetycznych, m.in. poprzez aktywne uczestnictwo w rynkach międzynarodowych, rozwój krajowego wydobycia, rozbudowę magazynów gazu, portów gazowych czy też systemów rurociągów.

Polscy przedsiębiorcy nie otrzymują wsparcia od państwa zarówno w przypadku inwestycji lokalnych, jak i ekspansji zagranicznej. Pomoc poprzez stworzenie systemu ulg podatkowych (np.: w zakresie reinwestycji zysków), znacznie przyśpieszyłoby rozwój polskich firm.

Jednym z istotnych czynników stymulujących rozwój gospodarki jest silny rynek kapitałowy. Państwo powinno stworzyć system zachęt podatkowych np.: zwolnienie z tzw. „podatku Belki” dochodów z długoterminowych inwestycji w akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych (np. powyżej trzech lat). Pomogłoby to przekierować oszczędności społeczeństwa z systemu bankowego(gdzie głównym beneficjentem dochodów z kapitału są banki i ich właściciele) na rynek kapitałowy, który w długim okresie oferuje znacznie wyższe stopy zwrotu bezpośrednim inwestorom indywidualnym niż lokaty bankowe. Jednocześnie takie działanie ułatwiłoby polskim przedsiębiorcom, cierpiącym na brak kapitału, dostęp do łatwiejszego i tańszego finansowania niż w bankach. Efektem takiego działania będzie tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost zamożności Polaków.

Należy dokonać reformy systemu podatkowego, w tym jego znacznego uproszczenia: m.in. poprzez likwidację zwolnień lub wyłączeń podatkowych, ujednolicenie stawek VAT. Efektem tego będzie m.in. ograniczenie możliwości wyłudzania podatku VAT i spadek kosztów związanych z utrzymaniem aparatu skarbowego,

Problem jakości stanowionego prawa powinien być rozwiązany przez szersze włączenie do prac nad nim profesjonalistów, których w Polsce jest wielu. Zadaniem polityków miałoby być jedynie nakreślanie kierunku, w którym prawo powinno się rozwijać.

 

MACIEJ RADZIWIŁŁ (przedsiębiorca i manager, przewodniczący Rad Nadzorczej PKP Energetyka):

Kwestię energii odnawialnej należy włączyć do strategii bezpieczeństwa państwa. OZE (m.in. biomasy, wiatr) to przyszłość polskiego sektora energetycznego ze względu na rozwój technologii związanych z wzrostem jej efektywności, możliwością gromadzenia energii w bateriach, a także spadkiem kosztów. Korzystanie z odnawialnych źródeł może być sposobem na rozwiązanie problemu wysokich cen energii dla odbiorców przemysłowych w Polsce (są one o 30% wyższe niż w większości krajów europejskich).

Istnieją problemy z przewidywalnością wsparcia rządowego dla przedsiębiorstw zajmujących się tą sferą gospodarki. Dotychczasowa polityka jest katastrofalna: preferencje otrzymały głównie wielkie elektrownie wodne będące współwłasnością państwa, nastąpiło też załamanie się cen zielonych certyfikatów.

Oparcie polskiego systemu energetycznego na węglu będzie rozwiązaniem kosztownym; polski węgiel będzie droższy niż na innych rynkach, co będzie oznaczać wysokie ceny energii dla polskiego przemysłu, co przełoży się na jego niską konkurencyjność.

 

 

Całość pierwszego wydania Biuletynu IW "Czego biznes oczekuje od polityki" jest dostępna na naszej stronie.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka