Orlen wchodzi do programu Startup Booster Poland, zyskując dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki inicjatywie wspieranej przez PARP i fundusze unijne, koncern będzie mógł szybciej testować i wdrażać innowacje w obszarach AI, recyklingu, energetyki i logistyki.
Koncern Orlen ogłosił przystąpienie do programu Startup Booster Poland, czyli projektu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości z udziałem funduszy unijnych oraz specjalistycznych operatorów. Inicjatywa wspiera rozwój startupów technologicznych i oferuje im pełną ścieżkę akceleracyjną: od testów w warunkach przemysłowych, przez rozwój produktów, aż po komercjalizację i skalowanie biznesu.
Szansa na innowacje w branży
Dla Orlenu to szansa na przyspieszenie procesu wdrażania innowacji oraz pozyskiwania rozwiązań mogących zwiększyć efektywność działań w różnych segmentach działalności. Orlen zakomunikował, że dzięki udziałowi w programie Startup Booster Poland firma będzie mogła szybciej identyfikować i testować nowe technologie w kluczowych obszarach, takich jak: efektywność energetyczna, sztuczna inteligencja, automatyzacja i logistyka, recykling i przemysł morski, digitalizacja procesów i nowe technologie sprzedaży. Wszystkie rozwiązania będą mogły być testowane w warunkach operacyjnych i – w razie powodzenia – wdrażane na większą skalę w ramach Grupy Orlen.
Startup Booster Poland - uzupełnienie działań Orlenu
Co istotne, Startup Booster Poland nie zastępuje dotychczasowych działań Orlenu w zakresie współpracy ze startupami, ale je uzupełnia. Firma od 2021 roku prowadzi własny program akceleracyjny – Orlen Skylight, który doczekał się już 16 naborów projektów. Do tej pory w jego ramach zrealizowano kilkadziesiąt pilotaży, m.in. w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i obsługi klienta.
Do połowy 2026 roku koncern planuje przeprowadzić łącznie 19 rund naborów, kontynuując współpracę z młodymi firmami technologicznymi.
Inwestycje w innowacje to element nowej strategii Orlenu do 2035 roku. Koncern planuje przeznaczyć 350–380 mld zł na rozwój, z czego od 270 do 290 mld zł to tzw. nakłady elastyczne. Strategiczne kierunki obejmują m.in. rozwój energetyki odnawialnej, wydobycie gazu, morskie farmy wiatrowe, wielkoskalowe magazyny energii oraz budowę dwóch małych elektrowni jądrowych (SMR).
Fot. Orlen
Red.
Inne tematy w dziale Gospodarka