Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
8 obserwujących
227 notek
153k odsłony
363 odsłony

Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej – czytaj w Ekspresie USA

Wykop Skomentuj5

Czytaj w Ekspresie USA:

  • Amerykańscy dyplomaci z Ameryki Łacińskiej wezwani na rozmowy do Waszyngtonu
  • Trump naciska na Apple | W USA rośnie zatrudnienie
  • Gruzja wydaje USA rosyjskiego hakera
  • Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej
  • Administracja Trumpa grozi nałożeniem sankcji na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego
  • Antyklimatyczne przepisy w przygotowaniu

Amerykańscy dyplomaci z Ameryki Łacińskiej wezwani na rozmowy do Waszyngtonu

Waszyngton wzywa szefów swoich misji dyplomatycznych w Dominikanie, Salwadorze i Panamie na konsultacje dotyczące decyzji rządów tych krajów o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem na rzecz zacieśnienia relacji z Chinami. W lipcu ubiegłego roku, jako pierwsza zerwała je Panama, Dominikana podążyła za nią w maju tego roku, a Salwador w zeszłym miesiącu. Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w pisemnym oświadczeniu potwierdziła, że przedmiotem waszyngtońskich konsultacji mają być sposoby, w jaki USA mogą wspierać silne, niezależne, demokratyczne instytucje w tych krajach oraz ich rozwój ekonomiczny. W ostatnim tygodniu amerykańscy senatorowie przyjęli ustawę zezwalającą Departamentowi Stanu na obniżenie stosunków dyplomatycznych USA z każdym krajem, który zmienia kierunek swojej polityki odnośnie Tajwanu oraz zezwalającą na zawieszenie lub zmianę zakresu pomocy udzielanej przez USA. Jak powiedział senator Marco Rubio: „Ukryta agenda Chin mająca na celu odizolowanie Tajwanu nie może pozostać bez odpowiedzi”. Jak zauważają eksperci, Donald Trump poprzez strategiczne pro-tajwańskie gesty, intensyfikację konfliktu z Chinami na wszystkich jego frontach od Morza Południowochińskiego, poprzez kwestię związaną z Koreą Północną aż do spraw militarnych, handlowych oraz technologicznych, demonstruje brak zgody USA na ich wzrastający wpływ w regionie, jak i na świecie.

Trump naciska na Apple

Trump zgadza się z twierdzeniami Apple, że potencjalne taryfy na chiński import mogą sprawić, że część z jego produktów stanie się droższa, ale podkreśla również, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby przeniesienie przez firmę swojej produkcji do USA.

Firma Apple jest narażona na skutki wojny handlowej między USA i Chinami, bowiem wiele z jej produktów sprzedawanych na rynku amerykańskim wytwarzanych jest w Chinach, co czyni ją potencjalnym celem chińskich działań odwetowych. Apple nie ustosunkował się do prezydenckiego komentarza i nie ogłosił oczekiwanych przez Trumpa planów przeniesienia produkcji z Chin do Stanów Zjednoczonych. Biały Dom oskarża Chiny o kradzież własności intelektualnej oraz zmuszanie amerykańskich firm do dzielenia się technologią z chińskimi firmami.


W USA rośnie zatrudnienie

Przewidywania ekonomistów dotyczące zwiększenia zatrudnienia na amerykańskim rynku pracy oraz spadku bezrobocia do 3,8 procent sprawdziły się. Ośmieleni energicznymi wydatkami konsumenckimi oraz stale rosnącą gospodarką, amerykańscy pracodawcy zwiększyli zatrudnienie pracowników. Poziom zatrudnienia już w lipcu nieznacznie przekroczył prognozowane tempo wzrostu, kiedy pracodawcy stworzyli 157 000 miejsc pracy. Większość analityków prognozowała również, że w kwartale od lipca do września gospodarka amerykańska będzie rozwijała się w tempie co najmniej 3% rocznie napędzają ją bowiem obniżki podatków, zwiększone inwestycje biznesowe oraz zwiększone wydatki rządowe. Jak wskazują dane urzędowe, liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła zaledwie 203 000 osób, co stanowi najmniejszą liczbę w ciągu ostatnich 49 lat.

Gruzja wydaje USA rosyjskiego hakera

Jak potwierdził Departament Sprawiedliwości, rosyjski haker oskarżony o udział w największej kradzieży danych konsumenckich w historii Ameryki stanie wkrótce przed amerykańskim sądem.

35 letni obywatel Rosji został aresztowany w Gruzji i przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Postawiono mu dziesięć zarzutów: prokuratorzy zarzucają mu m.in. kradzież danych osobowych ponad 80 milionów klientów największego banku inwestycyjnego, jakim jest JPMorgan Chase oraz prowadzeniu nielegalnych kasyn internetowych. Grozi mu kara 100 lat więzienia.

Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej

Prezydent Trump opowiada się za polityką „twardej miłości” w relacjach międzynarodowych.W przypadku takich krajów jak Syria, Korea Północna, Pakistan oraz terytoria palestyńskie, Biały Dom podkreśla, że ​​USA nie są już zainteresowane kontynuowaniem kosztownej polityki wspierania rozwoju tych narodów, którą prowadziły w okresie powojennym. Biorąc pod uwagę komentarze Donalda Trumpa wypowiadane w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku, sceptycyzm jego administracji wobec amerykańskich programów pomocowych nie jest zaskoczeniem. W zeszłym tygodniu ogłosiła ona zakończenie finansowania działalności agendy ONZ zajmującej się palestyńskimi uchodźcami oraz potwierdziła anulowanie 300 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Pakistanu.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka