Instytut Wolności Instytut Wolności
413
BLOG

Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej – czytaj w Ekspresie USA

Instytut Wolności Instytut Wolności USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Czytaj w Ekspresie USA:

  • Amerykańscy dyplomaci z Ameryki Łacińskiej wezwani na rozmowy do Waszyngtonu
  • Trump naciska na Apple | W USA rośnie zatrudnienie
  • Gruzja wydaje USA rosyjskiego hakera
  • Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej
  • Administracja Trumpa grozi nałożeniem sankcji na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego
  • Antyklimatyczne przepisy w przygotowaniu

Amerykańscy dyplomaci z Ameryki Łacińskiej wezwani na rozmowy do Waszyngtonu

Waszyngton wzywa szefów swoich misji dyplomatycznych w Dominikanie, Salwadorze i Panamie na konsultacje dotyczące decyzji rządów tych krajów o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem na rzecz zacieśnienia relacji z Chinami. W lipcu ubiegłego roku, jako pierwsza zerwała je Panama, Dominikana podążyła za nią w maju tego roku, a Salwador w zeszłym miesiącu. Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w pisemnym oświadczeniu potwierdziła, że przedmiotem waszyngtońskich konsultacji mają być sposoby, w jaki USA mogą wspierać silne, niezależne, demokratyczne instytucje w tych krajach oraz ich rozwój ekonomiczny. W ostatnim tygodniu amerykańscy senatorowie przyjęli ustawę zezwalającą Departamentowi Stanu na obniżenie stosunków dyplomatycznych USA z każdym krajem, który zmienia kierunek swojej polityki odnośnie Tajwanu oraz zezwalającą na zawieszenie lub zmianę zakresu pomocy udzielanej przez USA. Jak powiedział senator Marco Rubio: „Ukryta agenda Chin mająca na celu odizolowanie Tajwanu nie może pozostać bez odpowiedzi”. Jak zauważają eksperci, Donald Trump poprzez strategiczne pro-tajwańskie gesty, intensyfikację konfliktu z Chinami na wszystkich jego frontach od Morza Południowochińskiego, poprzez kwestię związaną z Koreą Północną aż do spraw militarnych, handlowych oraz technologicznych, demonstruje brak zgody USA na ich wzrastający wpływ w regionie, jak i na świecie.

Trump naciska na Apple

Trump zgadza się z twierdzeniami Apple, że potencjalne taryfy na chiński import mogą sprawić, że część z jego produktów stanie się droższa, ale podkreśla również, że najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby przeniesienie przez firmę swojej produkcji do USA.

Firma Apple jest narażona na skutki wojny handlowej między USA i Chinami, bowiem wiele z jej produktów sprzedawanych na rynku amerykańskim wytwarzanych jest w Chinach, co czyni ją potencjalnym celem chińskich działań odwetowych. Apple nie ustosunkował się do prezydenckiego komentarza i nie ogłosił oczekiwanych przez Trumpa planów przeniesienia produkcji z Chin do Stanów Zjednoczonych. Biały Dom oskarża Chiny o kradzież własności intelektualnej oraz zmuszanie amerykańskich firm do dzielenia się technologią z chińskimi firmami.


W USA rośnie zatrudnienie

Przewidywania ekonomistów dotyczące zwiększenia zatrudnienia na amerykańskim rynku pracy oraz spadku bezrobocia do 3,8 procent sprawdziły się. Ośmieleni energicznymi wydatkami konsumenckimi oraz stale rosnącą gospodarką, amerykańscy pracodawcy zwiększyli zatrudnienie pracowników. Poziom zatrudnienia już w lipcu nieznacznie przekroczył prognozowane tempo wzrostu, kiedy pracodawcy stworzyli 157 000 miejsc pracy. Większość analityków prognozowała również, że w kwartale od lipca do września gospodarka amerykańska będzie rozwijała się w tempie co najmniej 3% rocznie napędzają ją bowiem obniżki podatków, zwiększone inwestycje biznesowe oraz zwiększone wydatki rządowe. Jak wskazują dane urzędowe, liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła zaledwie 203 000 osób, co stanowi najmniejszą liczbę w ciągu ostatnich 49 lat.

Gruzja wydaje USA rosyjskiego hakera

Jak potwierdził Departament Sprawiedliwości, rosyjski haker oskarżony o udział w największej kradzieży danych konsumenckich w historii Ameryki stanie wkrótce przed amerykańskim sądem.

35 letni obywatel Rosji został aresztowany w Gruzji i przewieziony do Stanów Zjednoczonych. Postawiono mu dziesięć zarzutów: prokuratorzy zarzucają mu m.in. kradzież danych osobowych ponad 80 milionów klientów największego banku inwestycyjnego, jakim jest JPMorgan Chase oraz prowadzeniu nielegalnych kasyn internetowych. Grozi mu kara 100 lat więzienia.

Trump za „twardą miłością” w polityce zagranicznej

Prezydent Trump opowiada się za polityką „twardej miłości” w relacjach międzynarodowych.W przypadku takich krajów jak Syria, Korea Północna, Pakistan oraz terytoria palestyńskie, Biały Dom podkreśla, że ​​USA nie są już zainteresowane kontynuowaniem kosztownej polityki wspierania rozwoju tych narodów, którą prowadziły w okresie powojennym. Biorąc pod uwagę komentarze Donalda Trumpa wypowiadane w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku, sceptycyzm jego administracji wobec amerykańskich programów pomocowych nie jest zaskoczeniem. W zeszłym tygodniu ogłosiła ona zakończenie finansowania działalności agendy ONZ zajmującej się palestyńskimi uchodźcami oraz potwierdziła anulowanie 300 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Pakistanu.

Administracja Trumpa grozi nałożeniem sankcji na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego

W poniedziałek administracja Trumpa zagroziła nałożeniem sankcji na pracowników Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) za kontynuowanie dochodzenia w sprawie rzekomych zbrodni amerykańskich popełnionych w Afganistanie.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedział, że Stany Zjednoczone wykorzystają wszelkie środki niezbędne do ochrony swoich obywateli oraz sojuszników przed niesprawiedliwym ściganiem przez nieuprawniony do tego sąd. John Bolton uważa również, że ICC stanowi zagrożenie dla suwerenności USA, bowiem zbyt często atakuje amerykańskich sojuszników, takich jak Izrael.

Departament Stanu ogłosił również zamiar zamknięcia waszyngtońskiego Biura Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​w związku z obawami, że próbuje ono zainicjować dochodzenie w ICC w sprawie Izraela.

W listopadzie ubiegłego roku, główny prokurator ICC zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie rzekomych „zbrodni przeciwko ludzkości” popełnionych w Afganistanie przez amerykańskie służby wojskowe i wywiadowcze.

Bolton zagroził, że jeśli śledztwo ruszy do przodu, USA zabronią sędziom ICC i prokuratorom wjazdu do Stanów Zjednoczonych, nałożą sankcje na wszelkie środki finansowe, które instytucja posiada w amerykańskim systemie finansowym, a nawet zlecą otwarcie i przeprowadzenie kryminalnego śledztwa przeciwko ICC.

Antyklimatyczne przepisy w przygotowaniu 

Administracja prezydenta Donalda Trumpa konsekwentnie zmienia wprowadzane za czasów Baracka Obamy regulacje dotyczące wydobywania surowców energetycznych w USA. Agencja Ochrony Środowiska (The Enviromental Protection Agency, EPA) ma w najbliższym czasie opublikować propozycję osłabiającą wprowadzone przez Obamę przepisy dotyczące kontroli i zapobieganiu przecieków do atmosfery metanu, czyli jednego z głównych gazów cieplarnianych. Również Departament Zasobów Wewnętrznych opublikuje wkrótce ostateczną wersję projektu ustawy dotyczącą metanu.

Nowe decyzje obecnej administracji dla środowiska są kontynuacją dotychczasowej polityki energetycznej prezydenta. W lipcu EPA przedstawiła propozycję łagodzącą prawo o CO2 pochodzącym z pojazdów, w sierpniu natomiast zaproponowała złagodzenie prawa o CO2 pochodzącym z elektrowni węglowych.

Przedstawiciele dużych firm energetycznych wyrażają zadowolenie z polityki Trumpa. Prezes Western Energy Alliance Kathleen Sgamma stwierdziła, że Trump – w przeciwieństwie do Obamy – „wierzy przemysłowi, a nie ekologom”.

Numer przygotowali:

Aneta Balcerzak (redaktor prowadząca) – psycholog międzykulturowy. Absolwentka Podyplomowych Studiów z Polityki Zagranicznej i Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Collegium Civitas, Podyplomowych Studiów Biznesu na Rynkach Wschodzących Azji, Afryki, i Ameryki Południowej Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Trenerów (Ośrodek Psychoedukacji INTRA). Od wielu lat pracująca z zespołami wielokulturowymi w globalnych, międzynarodowych korporacjach.

Współpraca: 

Marcin Furdyna – historyk, publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego UW, Podyplomowych Studiów Wschodnich na SEW UW oraz Akademii Młodych Dyplomatów na Europejskiej Akademii Dyplomacji. Autor artykułów i wywiadów w prasie polskiej (m.in Plus Minus). Współautor wywiadu rzeki z Leszkiem Moczulskim „Czytaliśmy Piłsudkiego” (Sic!, 2016) 

Kryspin Radzio – magister prawa. Licencjat Stosunków Międzynarodowych. Prince2Foundation, ILM5, Agile PM. 

  Ekspres USA to dwutygodnik przedstawiający najważniejsze trendy i wydarzenia z polityki i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Kliknij, by zapisać się na newsletter i otrzymywać wybrane z Ekspresów Międzynarodowych Instytutu Wolności bezpośrednio na mail: http://instytutwolnosci.pl/ekspresy/

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka