Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
9 obserwujących
229 notek
155k odsłon
548 odsłon

Brexit w poczekalni? Jak może wpłynąć to na gospodarkę?

Wykop Skomentuj18

Zdaniem JP Morgan, premier Theresa May będzie dążyła do zmiany terminu brexitu. Analitycy tej instytucji mają nadzieję, że większość parlamentarzystów będzie dążyła do zawarcia umowy. Z kolei Berenberg, jeden z najstarszych banków w Europie podaje prognozy, w których szanse na twardy brexit wynoszą 30 %, natomiast na pozostanie WB w UE – 20%.

Mark Carney z Banku Anglii powiedział, że „mgła brexitu” i jego niepewność obciąża brytyjski rynek finansowy.

Finansiści (m.in. z Bank of America) twierdzą, że po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię bez zawarcia umowy, usługi finansowe w Europie będą rozproszone, a żadne miasto nie będzie już dominować na arenie finansowej tak, jak dotychczas Londyn. Ośrodki, takie jak Frankfurt, Paryż, Dublin i Luksemburg rywalizują o pozycję nowego, dominującego miasta dla rynku finansowego. Banki już przenoszą pracowników i aktywa o wartości setek miliardów dolarów z Londynu do nowych spółek zależnych. Morgan Stanley ma zamiar podwoić liczbę pracowników we Frankfurcie. Natomiast w Dublinie powiększają swoje szeregi pracowników m.in. Bank of America, Citigroup i Barclays.

Według szacunków PwC do 2030 nowe bariery, które powstaną między rynkami brytyjskimi a unijnymi mogą doprowadzić do zmniejszenia o 60 miliardów euro rocznie wydajności europejskich firm finansowych.

Źródło: Reuters, The New York Times, Bloomberg, Financial Time

Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychicznie zostanie zbadany

Według Craiga Duncana z Uniwersytetu Portsmouth z powszechnym użyciem mediów społecznościowych związanych jest wiele niepokojów, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Prowadzone są badania, mające na celu zebranie rzetelnych danych umożliwiających zidentyfikowanie czynników najsilniej związanych ze zdrowiem psychicznym młodzieży. Naukowcy sprawdzają wpływ korzystania z mediów społecznościowych, oddziaływanie rodziców oraz otoczenia. Dane już dostępne mówią o wyraźnym współwystępowaniu zaburzeń i nadmiernego korzystaniu z kanałów social mediów.

Naukowcy z uniwersytetów w Portsmouth i Sheffield przyglądają się 40 000 gospodarstwom domowym, aby odkryć najpoważniejsze czynniki ryzyka dla zdrowia psychicznego młodych ludzi. Badanie podłużne, które zakończy się w kwietniu, koncentruje się na dzieciach i młodzieży pomiędzy 10 a 15 rokiem życia, bazując na danych zebranych podczas projektu „Understanding Society”, który prowadzony jest od 2009 r. W jego ramach badani regularnie odpowiadają na pytania dotyczące zdrowia psychicznego, związków i mediów społecznościowych. Może to pomóc w ustaleniu, czy media społecznościowe mają negatywny wpływ na dobre samopoczucie dzieci oraz jakie okoliczności o tym decydują.

Źródła: BBC, Guardian

Numer przygotowali:

Piotr Górski – (redaktor prowadzący): – historyk idei, filozof polityki, redaktor prowadzący magazynu „Res Publica Nowa”, koordynator projektów międzynaroowych m.in. Mobilizing for the Commons i Partnerstwa Wolnego Słowa. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności i ucestnik programu Przywództwo Poziom Wyżej. Publikował m.in. na łamach „Res Publiki Nowej”, „Teologii Politycznej”, „Polski w Praktyce”, „Polski The Times”, „Eastbooka”.

Magdalena Bryś – absolwentka stosunków międzynarodowych, studiów wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Studiuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Interesuje się regionem Bałkanów Zachodnim, sharing economy, nowymi technologiami oraz wspinaczką górską.

Monika Marianna – absolwentka psychologii, studiów podyplomowych na kierunku manager CSR i Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Uczestniczka programu Przywództwo Poziom Wyżej. Zawodowo zajmuje się budowaniem i realizacją strategii komunikacyjnych. Interesuje się kulturami i językami Europy Środkowo-Wschodniej oraz literaturą współczesną, zwłaszcza poezją.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017-2019.


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka