Instytut Wolności
Bezpieczna Przyszłość dla Polski
9 obserwujących
228 notek
154k odsłony
959 odsłon

USA przypomina o wojnie w Donbasie, a Donald Tusk o Unii Europejskiej

Фото Михайла Палінчака CC BY-NC-ND 2.0
Фото Михайла Палінчака CC BY-NC-ND 2.0
Wykop Skomentuj8

Wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej w Kijowie, walka z umowami śmieciowymi, przygotowania do wyborów – o tym piszemy w nowym Ekspresie Ukraińskim pod redakcją Adriana Purzyckiego. 


Donald Tusk: „Nie ma Europy bez Ukrainy”

W dn. 18-19 lutego odbyła się wizyta w Kijowie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Okazja do w/w wizyty była podwójna – oprócz 5. rocznicy tragicznych wydarzeń na Majdanie, podczas których zginęli bohaterowie z tzw. „Niebiańskiej Sotni”, odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Najwyższej, podczas której prezydent Poroszenko podpisał zmiany w treści konstytucji potwierdzające aspiracje Ukrainy do NATO i UE.

Podczas przemówienia inaugurującego posiedzenie Rady, Donald Tusk udzielił Ukraińcom pięciu porad w związku z nadchodzącymi wyborami i w kontekście dotychczasowych przemian w państwie. Zachęcił Ukraińców do zachowania jedności, co do najważniejszych spraw państwowych oraz wzajemnego szacunku w dyskusji politycznej. Przestrzegł przed zakusami radykalnego nacjonalizmu i populizmu, zachęcając do obrony fundamentalnych wartości demokratycznych. Do władz ukraińskich zaapelował o uczciwość i transparentność „nie dlatego, że oczekuje ich Unia Europejska, ale dlatego że potrzebują ich ukraińscy obywatele”. Zachęcił także do kontynuowania reform, nawet jeżeli często wydają się one dla wielu bolesne. Na koniec wezwał zarówno władzę jak i naród ukraiński do zaufania i wiary w młodzież, która jest gotowa wziąć odpowiedzialność za przyszłość Ukrainy.

Donald Tusk podkreślił także przesłanie, że „nie ma Europy bez Ukrainy”, a całość swojego 16-minutowego przemówienia wygłosił w języku ukraińskim. 

Na posiedzeniu wystąpił również przewodniczący komisji sejmowej ds. zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Źródła: Ukrainśka Prawda ; Ewropejśka Prawda ;

Szef MSW deklaruje neutralność

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow deklaruje neutralność w podejściu do kandydatów w wyborach prezydenckich. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy: nie jestem przeciwko Panu, ale będę występować przeciwko fałszerstwom wyborczym” – mówi w wywiadzie dla Dzerkała Tyżnia. Tak samo, po żadnej ze stron nie opowiada się jego partia Front Ludowy.

Awakow twierdzi też, że koordynowane przez niego struktury w równy sposób walczą z nielegalnymi działaniami sztabów Julii Tymoszenko i Petra Poroszenki. Mowa o tzw. „siatkach” – systemach przekupywania wyborców, wydawaniu pomocy socjalnej przez administrację lokalną osobom deklarującym głosowanie za danego kandydata czy też możliwym wykorzystywaniu danych osób przebywających za granicą podczas wyborów, bez ich wiedzy.

Minister zasugerował również możliwość zmiany konstytucji dla ograniczenia pełnomocnictw prezydenta, gdyby tę funkcję objął showmen Wołodymyr Zelenski. To istotne, gdyż Awakow jest jednym z liderów partii Ludowy Front, drugiej pod względem wielkości w ukraińskim parlamencie.

Całość wywiadu: Dzerkało Tyżnia ;

USA przypomina o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Amerykańskie struktury rządowe, w tym specjalny przedstawiciel ds. negocjacji ukraińskich Kurt Volker, przygotowały stronę internetową poświęconą wojnie rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie.

Portal, przygotowany dla anglojęzycznego odbiorcy, przedstawia główne fakty dot. przebiegu i skutków konfliktu, przypominając m. in. o problemie min lądowych, 1,5 mln osób przesiedlonych w wyniku konfliktu i 150 tysiącach przebywających w bliskości linii frontu. Bazując na zdjęciach satelitarnych, na stronie zaprezentowano zniszczenia infrastruktury i przykłady całkowitej destrukcji osiedli czy też obiektów użyteczności publicznej.

Na stronie opisano też inicjatywy OBWE, USA i UE na rzecz rozwiązania konfliktu oraz przeciwdziałaniu „zagrożeniom hybrydowym” generowanym przez Rosję.

Strona: Departament Stanu, Urząd ds. Konfliktów i Operacji Stabilizacyjnych

Współpraca Ukrainy i Kataru

19 lutego odbyła się w Katarze wizyta ukraińskiej delegacji z minister finansów Oksaną Markarową na czele. Towarzyszył jej m.in. pełnomocnik ds. zarządzania długiem państwowym Jurij Buca, po stronie katarskiej zaś delegację przyjął m.in. tamtejszy minister finansów Ali Shareef Al-Emadi.

„Obie strony omówiły postępy Ukrainy we wdrażaniu reform, na przełomie ostatnich dwóch lat. Szczególną uwagę zwrócono na obszar publicznego sektora bankowego oraz wprowadzenie reformy ładu korporacyjnego. Ukraina i Katar mogą z powodzeniem współpracować przy realizacji projektów infrastrukturalnych i z obszaru IT” – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Ponadto agenda przewidywała omówienie trendów rozwoju gospodarczego i możliwości inwestycyjnych Kataru na Ukrainie w dziedzinach rolnictwa, infrastruktury i energetyki.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka