taknie0101 taknie0101
18
BLOG

Wiadomości krajowe: wzrost inflacji bazowej. Rynek pracy nadal pod napięciem

taknie0101 taknie0101 Gospodarka Obserwuj notkę 0

Niższa od oczekiwań inflacja CPI w styczniu, ale silnie wzrosła inflacja bazowa. Presja cenowa rozlewa się na rynkową część koszyka inflacyjnego. PKB w 4kw21 w górę o 7,3%r/r.

Inflacja CPI wzrosła w styczniu do 9,2%r/r z 8,6% r/r. Konsensus zakładał wzrost cen o 9,4%r/r. Wzrost cen żywności (2,6%m/m) okazał się wyraźnie niższy od naszych obaw. Tarcza antyinflacyjna (obniżki stawek VAT na gaz i prąd) ograniczyła presję na ceny administrowane, jednak inflacja rozlewa się na ceny kształtowane przez siły rynkowe - wyraźnie przyspieszyła inflacja bazowa, która w styczniu była według naszych szacunków zbliżona do 6%. Miesięczny wzrost bazowej na poziomie 1,0%m/m dorównuje temu z okresu wejścia do UE, a więc z maja 2004 roku.

Wysoka inflacja bazowa to sygnał wyraźnej presji inflacyjnej

Tarcza antyinflacyjna może spłaszczyć inflację i obniżyć jej przebieg na krótką metę, ale to działanie krótkoterminowe, nie zapobiegnie wysokiej inflacji w dłuższym terminie. W tym roku różne formy transferów do gospodarstw domowych mogą sięgnąć około 3%PKB (obniżka podatków bezpośrednich-Polski Ład a także pośrednich-Tarcze Antyinflacyjne oraz inne transfery), co powoduje, że przedłuża się boom konsumpcyjny. W takich warunkach firmy z łatwością przerzucają wysoki koszty na ceny detaliczne. Badania NBP pokazują także, iż spirala płacowo cenowa już się rozpoczęła. To wszystko oznacza wystąpienie efektów drugiej rundy, a więc utrwalenie płaskiej, ale wysokiej i długotrwałej inflacji. Dlatego spodziewamy się, że RPP będzie nadal podnosić stopy procentowe – do 4,50% w tym roku.

W 4kw21 polska gospodarka odnotowała wzrost na poziomie 7,3%r/r. Po korekcie o czynniki sezonowe wzrost wyniósł 1,7%kw/kw, wobec 2,3%kw/kw w 3kw21. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że konsumpcja prywatna zwiększyła się o ~8%, a inwestycje rosły w dwucyfrowym tempie. Polska najszybciej w regionie odbija po pandemii, co także tłumaczy, dlaczego ryzyko inflacyjne jest tutaj największe.

W 2022 gospodarka weszła rozpędzona, co będzie sprzyjało utrzymywaniu się presji na wzrost cen. Oczekujemy wyraźnego wyhamowania wzrostu PKB w 2poł22.

https://www.fxmag.pl/artykul/wiadomosci-krajowe-wzrost-inflacji-bazowej-rynek-pracy-nadal-pod-napieciem

https://www.fxmag.pl/kursy-srednie-nbp-tabela-c 


taknie0101
O mnie taknie0101

osoba prywatna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka