taknie0101 taknie0101
42
BLOG

Komentarz dzienny – stopa referencyjna na najwyższym poziomie od listopada 2008 r. Kursy w

taknie0101 taknie0101 Gospodarka Obserwuj notkę 2

Informacje na dziś

PL: Dziś o godz. 15 odbędzie się konferencja prezesa NBP, na której zapewne zostanie przedstawione uzasadnienie wczorajszej podwyżki kosztu pieniądza o 75 pkt. baz. Zapewne podtrzyma on jastrzębią postawę i wyrazi determinację do walki z inflacją. W ten sposób RPP chce wpłynąć na oczekiwania inflacyjne, które odkotwiczyły się m.in. pod wpływem zbyt długiego okresu akceptacji przez NBP rosnącej inflacji i dopuszczania do osłabienia złotego. Mało prawdopodobne jest jednak, aby prezes zasugerował poziom docelowej stopy procentowej. Ze względu na nieczytelną funkcję reakcji banku centralnego oraz braki komunikacyjne, konferencja prezesa NBP może być źródłem podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

US: Uwaga inwestorów na rynkach bazowych skupiona będzie na publikacji danych z rynku pracy USA za kwiecień. Konsensus rynkowy wskazuje na wyhamowanie wzrostu zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem do ok. 380 tys. wobec wzrostu o 431 tys. w kwietniu. Realizacja tych oczekiwań nie zmieniałaby ogólnego obrazy rynku pracy, który pozostaje ciasny i wspiera dalsze podwyżki stóp przez Fed. 


Wydarzenia i komentarze

PL: RPP podniosła stopy procentowe ósmy raz z rzędu, choć w skali nieco mniejszej od naszych oczekiwań i konsensusu rynkowego. Stopa referencyjna zwyżkowała o 75 pkt. baz. do 5,25%, poziomu najwyższego od listopada 2008 r. Komunikat opublikowany po posiedzeniu w niewielkim zakresie wyjaśnia motywy stojące za zmniejszeniem skali zaostrzania polityki pieniężnej. Wyższa od oczekiwań inflacja w kwietniu, w połączeniu z ciasnym rynkiem pracy i silnym wzrostem gospodarczym sugerowały kontynuację dynamicznych podwyżek stóp procentowych, szczególnie, że nominalne stopy procentowe w Polsce pozostają najniższe spośród krajów naszego regionu (Czechy, Węgry). Rada wciąż ocenia, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.


Wskazuje to, iż cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany także w kolejnych miesiącach. Tym bardziej, że złoty pozostaje słaby, a mniejsze od oczekiwań skala wczorajszej podwyżki stóp zwiększyła presję na osłabienie polskiej waluty. Wydaje się jednak, że skala kolejnych ruchów RPP będzie nie większa niż wczoraj, czyli. 75 pkt. baz. W naszej ocenie do lipca br. RPP jeszcze dwukrotnie podniesie stopy do poziomu i wówczas stopa referencyjna może ukształtować się na poziomie 6,50%. Na lipcowym posiedzeniu RPP zapozna się z wynikami nowej projekcji inflacyjnej i PKB, uwzględniającej skutki dotychczasowych podwyżek stóp procentowych, co może dać przestrzeń do pauzy w cyklu luzowania. Skala dotychczasowego zacieśnienia wpłynie na wyraźne ostudzenie koniunktury pod koniec tego roku i w przyszłym roku, co powinno pomóc sprowadzić inflację do celu w perspektywie roku 2024.

Nie musi to jednak oznaczać zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, a przestrzeń dla nich w drugiej połowie tego roku uzależniona będzie od kształtu polityki fiskalnej. Dodatkowe działania skutkujące zwiększeniem ekspansji fiskalnej i ograniczeniem efektywności transmisji monetarnej (pakiet ochrony kredytobiorców) może zwiększyć skłonność Rady do większej skali podwyżek. Za silniejszym zacieśnieniem warunków monetarnych przemawiać może utrzymanie presji na osłabienie złotego ze względu na pogłębienie nierównowag w polskiej gospodarce. W naszej ocenie docelowy poziom stopy procentowej ukształtuje się w okolicach 7%. Ryzyka utrzymują się po stronie silniejszego zacieśniania.


https://www.fxmag.pl/artykul/komentarz-dzienny-stopa-referencyjna-na-najwyzszym-poziomie-od-listopada-2008-r-kursy-walut-na-dzis-eurpln-usdpln-chfpln-eurusd 

https://www.fxmag.com/forex/gold-prices-are embracing-the-fomc-decision-oil-surges-as-eu-nears-russian-ban-gold-gets-groove-back

taknie0101
O mnie taknie0101

osoba prywatna

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka