taknie0101 taknie0101
90
BLOG

Co w czeskiej gospodarce piszczy? Inflacja, PKB, rynek pracy, stopy procentowe, scenariusz

taknie0101 taknie0101 Gospodarka Obserwuj notkę 1
Ten artykuł jest podsumowaniem piątkowej konferencji analityków CNB, na której zaprezenotwano najważniejsze dane z czeskiej gospodarki oraz prognozy tamtejszego banku centralnego. Naszych wniosków jest tu niewiele, ale to dlatego, że przedstawiciele CNB wyczerpali temat w swojej prezentacji. Po co napisaliśmy to podsumowanie? Po pierwsze, przyjemnie się słuchało, a sam materiał jest pouczający i wyjątkowo dobrze ustrukturyzowany. Po drugie, inflacja w regionie ma podobną proweniencję, więc warto poszerzyć horyzonty. Po trzecie, właściwie dlaczego nie?

Zaprezentowane i przytaczane poniżej prognozy dotyczą tzw. scenariusza bazowego przedstawianego przez CNB (w nim m.in. dość agresywna ścieżka podwyżek stóp). CNB w swoich decyzjach bierze również pod uwagę scenariusz alternatywny (dłuższy horyzont celowania w inflację - szczegóły poniżej, mniejszej skali podwyżka teraz ale później dłuższe utrzymywanie stóp bez zmian). Ostatnia decyzja zarządu czeskiego banku centralnego wskazuje, że ich ocena sytuacji plasuje się pomiędzy wspomnianymi scenariuszami (więcej w ostatnim komentarzu po decyzji). Cześć "diagnostyczna" dotycząca dekompozycji inflacji oraz jej źródeł, wzrostu PKB oraz rynku pracy jest oczywiście taka sama w obu wersjach. Scenariusz alternatywny opisujemy pokrótce w podsumowaniu. 

Inflacja

Ostatnie miesiące przyniosły znaczące wzrosty inflacji - jej szczyt szacowany jest na czerwiec, kiedy to ma wynieść 15% r/r. Za ok. połowę obecnych wzrostów odpowiada inflacja bazowa. Rosła ona już przez cały 2021 rok i to głównie na te wzrosty reagował wówczas bank centralny rozpoczynając cykl podwyżek stóp. Wzrosty inflacji bazowej były generowane zarówno ze strony sektora dóbr i usług, jak i cen mieszkań (imputed rents - ceny mieszkań w przeciwieństwie do polskiego CPI wchodzą w skład czeskiego wskaźnika), gdzie problemem był silny wzrost cen nowych nieruchomości oraz prac remontowych (siła robocza + materiały). Od połowy roku indeks ten powinien się obniżać. Cały zeszły i większość tego roku to też wysoka kontrybucja cen paliw. Od końcówki zeszłego roku coraz silniej w inflacji widoczny był też wkład cen żywności i cen administrowanych. To w dużej mierze im, inflacja "zawdzięczać" będzie swoje wysokie poziomy przez resztę tego roku. Wzrosty cen administrowanych wynikają ze wzrostów cen gazu, czy energii elektrycznej, czyli tych obszarów, w których wzrosty cen są generowane w dużej mierze zewnętrznie i można kojarzyć je z agresją Rosji na Ukrainę. CNB zakłada, że ceny administrowane będą rosły dalej w ciągu tego roku, w kolejnym roku wzrost cen spowolni, ale wciąż pozostanie stosunkowo wysoki. Podobna ścieżka zakładana jest w przypadku cen żywności (generowane głównie przez czynniki egzogeniczne).

Warto tu wprowadzić pewną dygresję. Otóż na pierwszy rzut oka polska inflacja bazowa stanowi mniejszą (~1/3) część inflacji niż jej czeski odpowiednik (~1/2). Tymczasem różnica tkwi właśnie w OOH, czyli wspomnianych cenach nieruchomości, które znajdują się we wskaźniku czeskim i stanowią mniej więcej 1/3 obecnej inflacji bazowej. Biorąc pod uwagę tę rozbieżność metodyczną, struktura inflacji (w podziale na bazową i nie-bazową) nie różni się znacząco w obu krajach. Warto o tym pamiętać.


Więcej: https://www.fxmag.pl/artykul/co-w-czeskiej-gospodarce-piszczy-inflacja-pkb-rynek-pracy-stopy-procentowe-scenariusz-alternatywny



https://www.fxmag.com/precious-metals
https://www.fxmag.com/economic-calendar

https://www.fxmag.com/real-estate 
https://www.fxmag.com/currencies


taknie0101
O mnie taknie0101

osoba prywatna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka