Erevnitis istorias Erevnitis istorias
364
BLOG

Na propagandę Rosji: Nowaja Gazieta- Hitler odnosił zwycięstwa dzięki Stalinowi.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Polityka Obserwuj notkę 4

image

https://novayagazeta.ru/articles/2011/09/01/45709-gitler-oderzhival-pobedy-blagodarya-stalinu



Poniżej  przedstawiam obszerne  fragmenty  artykułu.

Tytułem  wstępu:

  Zakłamywanie  roli  ZSRR  wywołaniu  i  rozszerzaniu  II wojny światowej  miało miejsce od początku, za Stalina; trzeba  przyznać  że  propaganda  stalinowska  odnosiła  sukcesy- ( prawie  zawsze  można było  liczyć na naiwność  Zachodu,  a także  na  licznych sympatyków  komunizmu (!!)   w tych  krajach, którzy  uwierzyli  w bajeczki  o budowie  kraju-raju.

  Propaganda  stalinowska  głosiła  , że  ZSRR  walczy  o pokój na świecie  , że  jest  przeciwko  wojnie - podczas  gdy  tempo  zbrojeń  w ZSRR  było  w latach 30. najwyższe  w  świecie  a  roku  1939 roku  ZSRR  miał  więcej  czołgów  niż pozostałe  armie świata  razem.

  Celem  Stalina  była  wojna  w Europie,   z której  zamierzał  wyjść  zwycięsko  by rozszerzyć  wpływy  władzy komunistycznej.

Aby osiągnąć  ten cel potrzebne było najpierw  starcie  Niemiec  i Francji ( Anglii)  - a gdy te kapitalistyczne  potęgi  wezmą się za łby- Stalina miał  zamiar  włączyc się do gry  i przejść przez  Europę jako Wyzwoliciel. Dyplomacja , wywiad  ZSRR  prawidłowo  oceniały rozwój sytuacji  w Europie  i  byli przekonani, że Hitler  zaatakuje  Francję - gdyż  jego obsesją była  upokarzająca  Niemcy kapitulacja podpisana w Lasku  Compiegne.

Na przeszkodzie  mogła  stanąć  Polska, której nie udało  się Hitlerowi  wyeliminować  z grona potencjalnych  wrogów  przez  zabiegi  dyplomatyczne.

( Hitler  oczywiście  wykorzystał też naiwność  Zachodu ,przywódców Francji  i Anglii mamił, że  chodzi mu tylko o  sprawiedliwość  dziejową i  korektę  granic , aby  wróciły do  Rzeszy tereny  zamieszkałe w większosci  przez ludność niemiecka; i gdy  jego roszczenie będzie  zaspokojone - nastąpi  pokój  w Europie; naiwny  Chamberlain  po powrocie  z Monachium machał  świstkiem  papieru - wierząc  że  zapewni on pokój).

  Stalin  obserwował  rozwój sytuacji  i  dokonał  wolty:  pierwszym  sygnałem  dla Hiitlera , zę  ZSRR jest gotów do zbliżenia  z Niemcami  była dymisja komisarza  spraw  zagranicznych  Litwinowa; zmiana  polityki  wymagała  pokazania  nowej  twarzy  która  by nie kojarzyła sie z poprzednią  antyfaszystowską  polityką  ZSRR  ( przecież  tak  niedawno  ZSRR  walczył  w Hiszpanii  przeciwko  Wermachtowi i Luftwaffe).

Następnie ZSRR  dokonał majstersztyku  dyplomatycznego: ściagnał do  Moskwy  delegacje Francji  i Anglii  niby w celu  utworzenia  koalicji przeciwko  Hitlerowi  ( w tym czasie  trwały juz  zakulisowe  przygotowania do  paktu z Hitlerem); postawił  warunek  nie po  przyjęcia: swobodny przemarsz  Armii Czerwonej przez  teren   Polski i tylko odczekał kilka dni  pozorując  negocjacje  by je   zerwać.

-  Logiki  w tym postepowaniu nie ma żadnej- ale mimo  to Zachód  dał sie nabrać:

-  co nie chcecie  zawrzeć koalicji przeciw  Hiterowi- to ja jestem zmuszony  zawrzeć Pakt  z Hitlerem;

- propaganda  sowiecka  aby jakoś  przykryć  absurd  takiego objaśnienia-wymysliła taką opowiastkę: - Pakt był konieczny gdyż groziła nam w 1939 roku  agresja niemiecka a tak to zyskaliśmy  czas by przygotować  się do obrony; ani jedni ani drugie nie było prawdą:

- w 1939 roku  Niemcy  były za słabe militarnie, zresztą  nie planowano  takich  działań;

- czas Stalinowi potrzebny był w innym celu- dozbroić  sie  wtedy  gdy  zachodnie  mocarstwa będą   sie wykrwawiać -  i wtedy zaatakowac je.

A teraz  najważniejsze:

- ogromny wysiłek propagandy  sowieckiej  a teraz  rosyjskiej  nakierowany  jest na przykrycie  okrutnej  dla  Rosji prawdy: 

-ogromne  straty  ZSRR, klęska  w początkowej  fazie  wojny wynikły  z działań ... Stalina  !!- o czym mowa też  w artykule poniżej.


Stalin  miał wszelkie możliwości  by  powstrzymac Hitlera - ale  zależalo mu  na  wojnie  w Europie- tylko , że  dostał ją nie taka jaką chciał.

1.  W 1939  wystarczyło nie paktowa c z Hitlerem i czekać  na rozwój sytuacji;   po ataku  na Polske  i wywołaniu wojny  Niemcom  przez Anglię  i Francję  zaistniały  dokładnie te warunki  i okoliczności  , które  rzekomo chciał wynegocjować  Stalin dla przeciwstawienia  się Hitlerowi:  wtedy  ZSRR mógł  zawrzeć  Pakt  ale  z  Anglia  i Francją  przeciw  Hitlerowi i skierować  Armię   Czerwona nie przeciwko  Polsce  ale  przeciwko  Niemcom; np, mógł rozpoczać działania 17 IX 1939  roku  po  uzgodnieniu  Paktu z Anglia Francją  . Hiltler  zapewne  nie  przerwał  by  wojny  na 2 fronty  w  1939 roku.

2.  Drugi raz  mógł  Stalin  wyelimiowac  Hitlera  w 1940 roku;  zaatakować  , gdy rozgorzały  walki  na Zachodzie; byłoby podobnie- Francja nie poddała  by się  a Angllia  jeszcze mocniej  zaangażował swe  siły.

3, Jeszcze  wcześniej w 1939  roku  ZSRR mógł  przyłaczyc się  do  blokady  dostaw  do Niemiec- Anglia ogłosiła  blokadę  morską  a ZSRR  zareagował  obelżywie- gdyż  wtedy  to Anglia  była  uważana  za ZSRR  za głównego  wroga. To ZSRR  nakarmił  Niemcy  dostawami surowców  strategicznych czym  jak się potem okazało-  znacznie  przyczynił  sie do klęski w 1941 roku.

Propaganda rosyjska szermuje faktem  ogromnych  strat   w ludziach jakie rzeczywiście poniósł  Związek  Radziecki  w II wojnie światowej.

Pomija  fakt  , że gdyby  Stalin  nie poparł Hitlera  to te straty  byłyby wielokrotnie  mniejsze!!!

- pomija  fakt  ,że to stalinowski  ZSRR  dążył do wojny  w Europie

- pomija  fakt że  w początkowej  fazie  wojny to  ZSRR  był agresorem; agresja  na Polskę i Finlandię, aneksja  Litwy, Łotwy, Estonii.Besarabii.

I wreszcie- klęska  roku  1941-  Stalin  nie tylko, że przyczynił  się do wzrostu  potęgi Niemiec hitlerowskich  to osobiście spotęgował klęskę  Armii  Czerwonej  przez  wydanie  rozkazów , które bardzo osłabiły  zdolność Armii Czerwonej  do obrony:

 to szerszy  temat , który omówiłem w dużym stopniu  w innych notkach; zasadniczo  chodzi  o dwie kwestie:

1. oddziałom przy granicy  nie wydano  wcześniej rozkazów do podjęcia  walki , gdyby zostały zaatakowane; oddziałom przy granicy nawet nie wydano  amunicji !!!  a jeśli już to  mieli minimalne ilości; pociski  -   do czołgów, armat- były  zamknięte  w składach -wiele  oddziałów  nie zdążyło  ich pobrać

-  potem Stalin perfidnie - aby  wybielić siebie- oskarżył  tych żołnierzy  o tchórzostwo i kazał  rozstrzelać  wielu  dowódców

2. Stalin odrzucał  wszelkie  informacje  o spodziewanym ataku  Wermachtu; gdyż  przekonany  o własnej wielkości  i sile  Armii  Czerwonej sam szykował się do ataku  na Zachód  latem  1941 roku;  przygotowani były  już w końcowej  fazie, gdy doszło do agresji Niemiec i starcia  tych  dwóch  zbrodniczych  potęg....


image


Гитлер одерживал победы благодаря Сталину

Леонид Млечин
журналист, историк

Hitler  odnosił zwycięstwa dzięki  Stalinowi.

.

   Powszechnie przyjmuje się, że pakt  z Hitlerem pomógł uniknąć ataku Hitlera jesienią 1939 r., maksymalnie opóźnić wojnę i lepiej się do niej przygotować. W rzeczywistości odmowa podpisania umowy z Niemcami w sierpniu 1939 r. nie zaszkodziła  by bezpieczeństwu Związku Radzieckiego. Wielu po dziś dzień wierzy w mądrość i wnikliwość Stalina. Powszechnie przyjmuje się, że umowa z Hitlerem pomogła uniknąć ataku Hitlera jesienią 1939 r., maksymalnie opóźnić wojnę i lepiej się do niej przygotować.

Oczywiście Hitler zawsze nienawidził naszego kraju i zamierzał go zniszczyć. Ale w 1939 r. jak świadczą dokumenty III Rzeszy, ani z wojskowego , ani z gospodarczego, ani z zagranicznego punktu widzenia politycznego, Niemcy nie były gotowe na wojnę ze Związkiem Radzieckim! Starcie z ZSRR zakończyło by   się zwycięstwem Armii Czerwonej

I tak Hitler nie zdecydowałby się na wielką wojnę ze Wschodem, mając za sobą wrogą Francję. Ale latem 1941 roku Hitler nie miał żadnych przeciwników w Europie, a Wehrmacht stał się inny ...

Stalin pomógł Hitlerowi wyeliminować Polskę, która była buforem między dwoma krajami, a następnie pozwolił zniszczyć armię francuską, powstrzymującą Wehrmacht na Zachodzie.

Brak rozsądnej oceny sytuacji polityki zagranicznej przez Stalina kosztował Rosję dziesiątki milionów istnień ludzkich.

Po stronie Niemiec

Zbliżenie z nazistowskimi Niemcami nie było koniunkturalne,  podyktowane ówczesną koniecznością polityczną, ale opierało się na podstawowych ideach sowieckiego establishmentu wojskowego i politycznego, który gardził Polską i nienawidził Zachodu, ale widział odpowiedniego partnera w Hitlerze.

1 września 1939 r. Hitler zaatakował Polskę. Wypełniając swoje zobowiązania, Francja i Anglia wypowiedziały wojnę Niemcom. Rozpoczęła się druga wojna światowa. 5 września Sekretarz Generalny Komitetu Wykonawczego Kominternu Georgy Dimitrov poprosił Stalina o spotkanie, aby dowiedzieć się, jakie powinno być stanowisko partii komunistycznych. 7 września Stalin go przyjął.

 Wojna toczy się między dwiema grupami krajów kapitalistycznych o podział świata, o dominację nad światem! - wyjaśnił Stalin. - Nie mamy nic przeciwko wojnie i wzajemnemu  ich osłabieniu.

Stalin nazwał  Polskę faszystowską:

- Zniszczenie tego stanu w obecnych warunkach oznaczałoby mniej niż jedno burżuazyjne państwo faszystowskie! Co byłoby złe, gdybyśmy w wyniku klęski Polski rozszerzyli system socjalistyczny na nowe terytoria i populacje?

Instrukcje Stalina zostały sporządzone w formie dyrektywy od sekretariatu komitetu wykonawczego Kominternu dla wszystkich partii komunistycznych: „Międzynarodowy proletariat nie może w żaden sposób bronić faszystowskiej Polski ...” Komunistom którzy zebrali się w Polsce,  tak jak w Hiszpanii,  zabronili walki z faszystami.

9 września komisarz ludowy Woroszyłow i szef sztabu generalnego Szaposznikow podpisali dyrektywę, która nakazała żołnierzom specjalnych okręgów wojskowych Białorusi i Kijowa na ofensywę i przekroczyć  granicę w nocy  12 na 13 września i rozgromić  wojsko polskie.  Okazało się jednak, że Warszawa wciąż się trzyma. Ofensywa Armii Czerwonej została przełożona. Polacy desperacko bronili swojej stolicy. Warszawa, mężczyźni i kobiety, kopali rowy i budowali barykady. Opór  Polaków irytował Moskwę.

10 września Ludowy Komisarz Spraw Zagranicznych Mołotow zaprosił ambasadora Niemiec Schulenburga i powiadomił  go : Moskwa zamierza ogłosić, że Polska się rozpada, a Związek Radziecki jest zmuszony przyjść z pomocą Ukraińcom i Białorusinom.

 To da Związkowi Sowieckiemu wiarygodną wymówkę i okazję, by nie wyglądać jak agresor. Rząd radziecki niestety nie widzi innej wymówki, ponieważ jak dotąd Związek Radziecki nie martwił się o mniejszości narodowe w Polsce i musi jakoś uzasadnić swoją ingerencję w obce kraje.

Krótkowzroczni antyfaszyści

Nazistowskie Niemcy w tym czasie nie miały lepszego przyjaciela i opiekuna niż szef rządu radzieckiego i komisarz spraw zagranicznych Wiaczesław Michajłowicz Mołotow. Jego zirytowane słowa o „krótkowzrocznych antyfaszystach” zszokowały naród radziecki, przyzwyczajony do uważania się za wrogów faszystów. A Mołotow z trybuny Rady Najwyższej atakował rodaków, którzy na czas  nie  zmienili orientacji...

W naszym kraju jest trochę osób krótkowzrocznych, które, porwane uproszczoną antyfaszystowską agitacją, zapomniały o prowokacyjnej roli naszych wrogów.

Mówiąc o wrogach, miał na myśli Anglię i Francję, uważanych za agresorów.

Moskwa i Berlin wydały wspólne oświadczenie w sprawie wybuchu II wojny światowej. Stalin podyktował następujący tekst:

„Anglia i Francja są odpowiedzialne za kontynuację wojny, a jeśli wojna będzie kontynuowana, Niemcy i ZSRR utrzymają kontakt i skonsultują się w sprawie niezbędnych środków w celu osiągnięcia pokoju”

Niemieckie dowództwo wojskowe otrzymało zgodę Moskwy na tankowanie okrętów podwodnych i okrętów wojennych niemieckiej marynarki wojennej w bazach radzieckich.

Stalinowską wizję wydarzeń sformułował jego lojalny asystent - szef departamentu politycznego Armii Czerwonej, komisarz armii I stopnia Lew Zacharowicz Mehlis, przemawiając 10 listopada 1939 r. Do sowieckich pisarzy:

- Głównym wrogiem jest oczywiście Anglia. A Niemcy robią ogólnie pożyteczną robotę , wstrząsając Imperium Brytyjskim;  jego zniszczenie doprowadzi do ogólnego upadku imperializmu .

Partie komunistyczne otrzymały od Moskwy rozkaz powstrzymania antyfaszystowskiej propagandy.

Sekretariat komitetu wykonawczego Kominternu stwierdził:

Anglia i Francja stały się agresorami - rozpętały wojnę z Niemcami i starają się rozszerzyć front wojskowy, aby przekształcić wojnę w wojnę antyradziecką”

Europejskie partie komunistyczne otrzymały polecenie współpracy z niemieckimi władzami okupacyjnymi. Magazyn holenderskiej partii komunistycznej „Polityka i kultura” opublikował artykuł wzywający ludność do „właściwego traktowania sił niemieckich”. Tak określono nazistowskich najeźdźców !..

Kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli do Paryża, niektórzy sowieccy urzędnicy ambasady machali na powitanie rękami. Francuscy komuniści zwrócili się do Niemców z prośbą o wydanie gazety „L'Humanite”. Ale sami Niemcy uratowali ich od kompromitacji i nie chcieli  z nimi rozmawiać ...

Stalin i Mołotow zerwali stosunki dyplomatyczne z rządami okupowanych krajów europejskich na uchodźstwie. Uznali marionetkowe rządy, które Niemcy utworzyli w okupowanych krajach. Było to uznanie i faktyczne poparcie wszystkich podbojów Hitlera.


Po co to było Hitlerowi ?


Niemiecka gospodarka wojskowa istniała dzięki importowi. W samych Niemczech było tylko mnóstwo węgla. Ale w 1939 r. Trzecia Rzesza faktycznie zbankrutowała. Deficyt bilansu płatniczego pokryła prasa drukarska. Ilość pieniądza papierowego przed wojną podwoiła się. Kierownictwo cesarskiego banku poinformowało Hitlera, że ​​rezerwy złota i walut obcych Rzeszy już nie istnieją. Bez waluty - żadnych zakupów, których wymaga Wehrmacht.

15 kwietnia 1939 r. Naczelny dowódca sił lądowych, generał Walter von Brauchitsch, przedstawił Hitlerowi raport:

„Dzisiejszy niedobór wysokiej jakości stali przypomina sytuację z pierwszej wojny światowej ... Armia jest pozbawiona stali, która jest niezbędna do wyposażenia sił zbrojnych w nowoczesną broń ofensywną”.
Kilka miesięcy później Brauchitsch ponownie zwrócił się do Hitlera o pomoc -zapasy miedzi zostały  zużyte, ale w Niemczech nie było własnej miedzi, kupiono ją za granicą. Ze względu na braki miedzi ograniczono produkcję łusek  i pocisków artyleryjskich. Produkcja haubic 105 mm, które stanowiły podstawę niemieckiej artylerii, została zmniejszona o połowę. Zaprzestano produkcji karabinów wojskowych, głównej broni piechoty.

4 maja 1939 r. Generał dywizji George Thomas, szef departamentu gospodarczego Wehrmachtu, przedstawił swoje obliczenia dowództwu: Niemcy przeznaczają 23 procent dochodu narodowego na potrzeby sił zbrojnych, Francja - 17 procent, Anglia - 12, Stany Zjednoczone - tylko dwa. Innymi słowy: mocarstwa zachodnie mają duże rezerwy na zwiększenie wysiłków wojskowych, a Niemcy prawie osiągnęły granice swoich możliwości.

Ale potencjał ekonomiczny wrogów państwa nazistowskiego już przekracza możliwości Niemiec.
Jesienią 1939 r. Zdolności bojowe Wehrmachtu i stan niemieckiej gospodarki wojskowej umożliwiły krótką wojnę ze słabszym przeciwnikiem - Polską.

Dostawy nowych  czołgi i broni automatycznej dla   ​​Wehrmachtu  realizowane były z wielkim opóźnieniem. Amunicji może wystarczyć tylko na  kilka tygodni. Generałowie byli zakłopotani: jak postępować, jeśli Francja natychmiast uderzy na zachód?

Włączenie  się w wojnę mocarstw zachodnich i ZSRR groziło by Niemcom katastrofą.

Dlatego Hitler postanowił zaatakować Polskę, po otrzymaniu zgody Stalina na podział kraju i wsparcie Niemiec. Jak Hitler walczyłby bez radzieckich dostaw strategicznie ważnych surowców i żywności?

Polska kampania ujawniła poważne niedostatki Wehrmachtu i przemysłu wojskowego, o których niewielu wiedziało. Lotnictwo wyczerpało zapasy bomb i nie było gotowe do kontynuowania działań wojennych. Ujawniono nieodpowiednie szkolenie jednostek piechoty. Pojawiły się problemy z jednostkami czołgowymi. W niecały miesiąc jedna czwarta pojazdów bojowych została uszkodzona w bitwie lub nieczynna. Lekkie czołgi zasadniczo nie nadawały się do nowoczesnej wojny, wymagały wymiany. Ale w tym krytycznym okresie dla Niemiec, od października 1939 r. do października 1940 r., produkcja czołgów spadła o połowę. Przede wszystkim Hitler, który pamiętał pierwszą wojnę światową, martwił się brakiem amunicji.

Zbawienie przychodzi z Moskwy


Niemcy znalazły się w izolacji ekonomicznej. Wejście w wojnę Francji i Anglii odcięło ją od dostaw z zagranicy. Import najważniejszych surowców - ropy naftowej, rudy żelaza i miedzi - spadł do bardzo niskiego poziomu. Gospodarka całkowicie zależna od importu była na skraju upadku.

Niemiecka machina wojenna została uratowana jedynie na podstawie umowy gospodarczej z Moskwą ...

image






































Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka