Wiceminister Andrzej Szejna na koncercie jazzowym w Warszawie. Fot X.com
Wiceminister Andrzej Szejna na koncercie jazzowym w Warszawie. Fot X.com

Urlop, polityka i tajemnice – co dalej z Andrzejem Szejną?

Redakcja Redakcja Lewica Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna przebywa na bezpłatnym urlopie do końca lipca. Jego przyszłość w MSZ jest niepewna, a kulisy sprawy sięgają nie tylko kwestii rozliczeń, ale też dostępu do tajnych dokumentów. Sprawdzamy, co wiadomo i jakie mogą być scenariusze.

Bezpłatny urlop zamiast dymisji

Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych, od końca marca jest nieobecny w resorcie. Jak poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński, urlop został przedłużony do końca lipca i ma charakter bezpłatny. To przedłużenie to efekt wcześniejszych doniesień o nieprawidłowościach, jakie miały dotyczyć Szejny.


Urlop nie jest jednak wyłącznie kwestią formalną – stoi za nim poważny polityczny kontekst.

Tusk i Sikorski chcą odejścia, Czarzasty staje w obronie

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, zarówno premier Donald Tusk, jak i szef MSZ Radosław Sikorski opowiadają się za odejściem Szejny z resortu. Innego zdania jest jednak współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który broni pozycji wiceszefa MSZ podczas rozmów koalicyjnych.

W rozmowach z PAP większość posłów Lewicy zapewnia, że Szejna wróci do pracy w resorcie po zakończeniu postępowania prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kilometrówki, ABW i tajne dokumenty

Na początku marca media ujawniły informacje o problemach Szejny. Chodziło o nieprawidłowości w rozliczaniu tzw. kilometrówek – kosztów podróży prywatnym samochodem w celach służbowych. W sprawie toczy się postępowanie prokuratorskie.

Pojawiły się także pytania o weryfikację przez ABW. Wiceszef MSZ miał nie przejść procedury umożliwiającej dostęp do dokumentów ściśle tajnych, a mimo to uzyskał czasowy dostęp, wydany przez ministra Sikorskiego.


Szejna odniósł się publicznie do zarzutów, przyznając, że zmagał się z problemem nadużywania alkoholu i podjął działania w kierunku poprawy zdrowia. Oświadczył także, że jego rozliczenia kilometrówek były zgodne z przepisami.

Nowe twarze w MSZ, rekonstrukcja tuż-tuż

Pod nieobecność Szejny w MSZ pojawiły się zmiany personalne. W czerwcu Marcin Bosacki otrzymał nominację na stanowisko sekretarza stanu, zastępując Jakuba Wiśniewskiego, który objął kierownictwo Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Przyszłość Szejny może rozstrzygnąć się już wkrótce – rzecznik rządu Adam Szłapka zapowiedział, że rekonstrukcja gabinetu Donalda Tuska nastąpi podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w dniach 22–25 lipca. Zmiany mają być zarówno strukturalne, jak i personalne.

Andrzej Szejna. Co może się wydarzyć?

Mimo że Andrzej Szejna pozostaje na urlopie w MSZ, cały czas wypełnia obowiązki poselskie kluby Lewicy. Pozostaje aktywny w swojej działalnosci poselskiej jak i w mediach społecznościowych.


Choć część polityków Lewicy przekonuje, że Andrzej Szejna wróci do pracy po zakończeniu procedury w ABW, niektórzy bliscy współpracownicy Czarzastego nie wykluczają, że sprawa zakończy się dymisją. 

red.

Fot: Wiceminister Andrzej Szejna na koncercie jazzowym w Warszawie. Fot X.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Polityka