Lunka1969 Lunka1969
384
BLOG

Co ma plemnik do...wiatraka? XIV Festiwal Nauki

Lunka1969 Lunka1969 Rozmaitości Obserwuj notkę 0

 

Nauka? To lubię! 

Jak wykształcić w dziecku nawyki poszerzania wiedzy, odkrywania nowych obszarów zainteresowań?
Poprzez własny przykład oraz  poprzez... działanie.  Gdzie? Na przykład na imprezie takiej jak ta, odbywająca się obecnie pod Wawelem. Trwa XIV Festiwal Nauki, zorganizowany przy współudziale krakowskich uczelni wyższych wszelakich specjalności! Przybywajcie smakowac i odkrywać wiedzę! Będzie się działo!

 
 

Od dziś do 24 maja trwa w Krakowie wyjątkowy festiwal: XIV Festiwal Nauki, zorganizowany przy współpracy  uniwersytetów różnych specjalności. Zarówno w zlokalizowanych w śródmieściu poszczególnych katedrach różnych wydziałów: biologii, medycyny, fizyki, matematyki, informatyki, elektorniki,  chemii, geologii jak i nauk humanistycznych: socjologii, psychologii, nauk o języku a także  w specjalnie przygotowanych na Rynku Głównych namiotach edukacyjno- wystawienniczych, można będzie odkryc osobisty smak satysfakcji, płynącej  z poszerzenia wiedzy na interesujący nas temat lub też odkryć nieznane dotąd obszary.  Festiwal to okazja do  spotkań z naukowcami, pasjonatami  wiedzy z różnych dziedzin oraz studentami poszczególnych kierunków, którzy podzielą się własnymi fascynacjami naukowymi. Przygotowano naprawdę imponujący program spotkań, prezentacji, warsztatów, prelekcji, pokazów filmowych i wirtualnych prezentacji.

Czy twój nos jest predysponowany do odczuwania większej ilości zapachów niż nos przeciętnego zjadacza chleba? Jakie eksperymenty możemy zobaczyć we współczesnym gabinecie stomatologicznym? Jak wyglądają plemniki  różnych gatunków zwierząt? Czy chcesz zmierzyć się w walce w grze  wirtualnej z najprawdziwszym… robotem? Jak wyglądały terapie schorzeń nowotworowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat?  Może chcesz przyjrzeć się najnowocześniejszejszym  urządzeniom, wykorzystywanym  w służbie diagnozowania różnych schorzeń?

Wystawy, gry, prelekcje, symulacje, warsztaty. Drukowanie przedmiotów codziennego użytku z apomocą drukarki 3D...eksperymenty fizyczne, chemiczne, matematyczne.Wystawy niecodziennych eksponatów.  Uwaga!To może wciągnąć! 

Większość namiotów edukacyjnych na płycie krakowskiego rynku będzie otwarta do godziny 18.00.  Poniżej podaję wybrane tematy spotkań i prezentacji. Niestety, nie sposób w krótkiej notce   wymienić ich wszystkich. Ze względu na Jubileusz 650 -lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego , program festiwalu dla pasjonatów wiedzy  jest w tym roku szczególnie bogaty i przygotowany z najwyższą starannością o  szczegóły.

Kilka framgentów z przewodnika  po imprezach festiwalowych: które stoiska warto odwiedzić? Oczywiście, wszystko zależy od tego, co nas najbardziej interesuje. Może na przykład:

Bananowe pianino –  obiecują  że  pokażą,  jak działa system, który identyfikuje owoc na podstawie dotyku oraz generuje odpowiedni dla owocu dźwięk.

„Badania kryminalistyczne w chemii sądowej 1. Wykrywanie fałszerstw dokumentów. 2. Banknoty i ich cechy szczególne. 3. Pułapki kryminalistyczne.”

Jeśli myślisz o podjęciu w przyszłości studiów medycznych i drzemie w tobie  ciekawość do  przeprowadzenia doświadczeń  i eksperymentów – organizatorzy proponują projekt : ” Od marzeń do rzeczywistości. Demonstracje związane z historią rozwoju kardiochirurgii od początkowego okresu do nowoczesnych technik operacyjnych wymagających wysublimowanej techniki komputerowej”.

Jak skutecznie zaszyfrowac wiadomość by nie dostała się w niepowołane ręce? Myślałeś kiedyś o szyfrowaniu swoich wiadomości? Nic bardziej prostego! Przy użyciu specjalnego programu będziesz mógł zaszyfrować własny tekst i zabrać jego wydruk do domu jako pamiątkę z Festiwalu Nauki.

Organizatorzy zapraszają również osoby o zainteresowaniach naukami ścisłymi na matematyczne origami – za pomocą wzorów, wskazówek oraz przy użyciu modułowych elementów,  spróbuj swoich sił w składaniu papierowych modeli brył platońskich oraz ich modyfikacji. Przekonasz się, że jest to zabawa nie tylko dla najmłodszych!

 Na Festiwalu można też będize sobie podnieść poziom adrenaliny i … zabawić sie w poszukiwacza złota! „Płukanie złota – certyfikat poszukiwacza złota. Metody datowania wieku geologicznego – prezentacja, Skamieniałości przewodnie. Skarby przeszłości – a co jest pod powierzchnią Rynku? Historia ukryta w kamieniu – Kamienie w architekturze Krakowa.

Lubisz robić zdjecia?  Fotografia to twoja wiela pasja? Historyczne techniki fotograficzne – warsztaty oraz pogotowie konserwatorskie „na ratunek starym fotografiom”. Doświadczenia:  camera-obscura, talbotypia  mokry kolodion i nieniszczące techniki identyfikacji archiwaliów oraz niespodzianek… NIe szkodzi, ze niektóre techniki brzmią nieco egzotycznie! Poznaj je w praktyce!

Medyczne techniki diagnostyczne: . Co to takiego: spirometria, PEF, pomiar wysycenia krwi tlenem? ( w programie: prezentacje multimedialne .

Dla zainteresowanych budową praktycznych urządzeń, służących w różnych dziedzinach życia, jak radar czy roboty, organizatorzy proponują warsztaty pt:

„Elektronika prosta i przyjazna”, podczas których zostana zaprezentowane:  zasada działania radaru , samochód line folower, modelowe układy elektroniczne,  do zdobycis : dyplom małego elektronika). Roboty stacjonarne i mobilne i sensory wykorzystywane do sterowania robotami. System przetwarzania obrazów cyfrowych.

Jak złożyć komputer? Ilu z nas miało odwagę, by zajrzeć do wnętrzności komputera, dotrzeć do serca i zobaczyć, gdzie przechowuje nasze drogocenne dane? Zobacz z czego składa się komputer i gdzie jest miejsce poszczególnych podzespołów.

Ciśnieniomierz, dynamometr, miernik tkanki tłuszczowej, pulsoksymetr, elektrostymulator, ekg – niezbędne przyrządy współczesnej medycyny.

Rozwiąż łamigłówkę – zwodnicza prostota łamigłówek powoduje, że wiele osób podejmuje wyzwanie i nawet przez kilkadziesiąt minut pracuje nad rozwiązaniem zagadki.

Doświadczenia i eksperymenty: – pomiar wysycenia hemoglobiny tlenem – od korzenia do leku antynowotworowego – kurkuma – od żaby Xenopus Leavis do testu ciążowego – konkurs wiedzy o historii nauki – od kredy do chromatografii HPLC – od kapusty do pH

Tematyczne grupy schorzeń – Z rakiem przez wieki. Historia diagnostyki i badań nad nowotworami złośliwymi. Prezentacja eksponatów formalinowych i XIX-wiecznych raportów histopatologicznych i sekcyjnych. Skąd wiemy, że chory ma raka? Co po operacji?

Czujesz to?” Wydaje Ci si że masz dobry węch? Zapraszamy do Nas, zmierz się z innymi uczestnikami w konkursie analizy sensorycznej.

 Bądź postacią z banknotu” – zrób sobie zdjęcie przy tablicy specjalnego banknotu Instytutu Spraw Publicznych UJ z wyciętym otworem na głowę.

„Piknik na skraju drogi” – trzydniowe laboratorium światła, dźwięku i gestu – kolektywna, warsztatowa praca (i zabawa) z przestrzenią, czasem, hybrydami, złomem – z nowoczesnymi technologiami i archeologią mediów, zakończona eksperymentalnym pokazem.

Plemniki różnych gatunków zwierząt, preparaty chromosomowe, zarodki mysie -obserwacja z użyciem  mikroskopu.

Botanika wczoraj i dziś – prezentacja wybranych metod badawczych stosowanych w botanice w przeszłości i współcześnie. Prezentacja etapów hodowli roślin in vitro.

Bitwa Idei – debata profesorska z udziałem wykładowców krakowskich uniwersytetów oraz studencka pomiędzy drużyną studentów Inst. Filozofii i Socjologii UP a drużyną studentów innych instytutów i uczelni. Temat: „Duchowość, humanizm, nauki humanistyczne”.

Czy rośliny posiadają zmysł węchu?- prezentacja doświadczenia polegającego na wpływie różnych zapachów na kiełowanie roślin.

 Dla  pasjonatów i sympatyków Królowej Nauk przygotowano  prezentację pt: „Uwypuklenie atrakcyjności matematyki i jej roli w świecie: interesujące problemy i zastosowania matematyki, ciekawe zadania, gry, łamigłówki, matematyka dla najmłodszych".

Jakie owady sa pożyteczne w medycynie? „Zastosowanie owadów w medycynie: 1. Dlaczego owady są ważne w terapiach medycznych? 2. Jakie tkanki stymulują do działania? 3. Co owad może powiedzieć przed sądem? 4. Gry i zabawy dla dzieci”

Może uważasz, że to proste? Czy rzeczywiście? Jak zawiązać krawat? Zaprezentujemy teorię wyjaśniającą wszystkie możliwości zawiązania krawata z matematycznego punktu widzenia, oraz przykłady znanych węzłów krawatowych odpowiadających przedstawionemu opisowi.

Wizualizacja sieci elektrycznej. Robot grający w grę interaktywną ze zwiedzającymi. Elektryczny samochód-prezentacja i przejażdżki. Konkurs generowania energii.

 Do zobaczenia  pod Wawelem!


Szczegółowy program  14 Festiwalu Nauki w Krakowie, zawierający opis wszystkich imprez oraz ich datę oraz miejsce spotkania znajdziecie w poniższym linku:


http://mobilnyfestiwal.ur.krakow.pl/program

Warto zajrzeć  również pod linki festiwalowej telewizji: ( opublikowano tu ciekawostki, dotyczące ubiegłorocznej edycji festiwalu. Dzięki filmikom można poczuć przedsmak festiwalu ):

http://www.youtube.com/user/studioTVfnauki

 
 
 
Lunka1969
O mnie Lunka1969

Bez Pana Boga, zielonej herbaty, książek, zwierząt przy boku, radia przy uchu,nie byłabym sobą. Wierzę w prawdziwą przyjażń i miłość. Cenię ludzi, mających dystans do własnych wad. Czasem troszkę nostalgicznie, czasem filozoficznie. Z sercem na dłoni. Nie znam się na polityce. Bliżej mi do psychologii i literatury.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości