Szczęśliwe finalistki China Open: Andrea Petković i Agnieszka Radwańska
fan jagi fan jagi
410

Radwańska mistrzynią Japonii i Chin

fan jagi fan jagi Rozmaitości Obserwuj notkę 2

Agnieszka Radwańska jest w życiowej formie. Wygrała dwa ważne turnieje międzynarodowe wysokiej rangi. Otwarte mistrzostwa Japonii oraz mistrzostwa Chin. Już ten pierwszy sukces uznano za największy w jej karierze. Za zwycięstwo w Tokio popularna Isia otrzymała nagrodę w wysokości 360 tys. USD. Pula w Pekinie była zaś nawet jeszcze większa. Ponad dwukrotnie. Zwycięstwo w China Open wzbogaciło Radwańską aż o 775 tys. USD. Ważny jest jednak także, a może nawet przede wszystkim, aspekt sportowy. Dzięki tym triumfom Radwańska awansowała na 8. miejsce w rankingu WTA. Daje to wielką szansę na udział w Turnieju Masters, określanym także jako nieoficjalne mistrzostwa świata. Uczestniczy w nim 8 najlepszych zawodniczek, na podstawie rocznego rankingu WTA. Wystarczy więc teraz nie stracić ciężko wywalczonej pozycji. Do końca sezonu już niedaleko. Zostały tylko dwa turnieje.

11 Francesca Schiavone (Włochy) 3821

Finałowy mecz China Open miał kluczowe znaczenie w walce o 8. miejsce w rankingu WTA, gdyż rywalką Isi była zajmująca 9. lokatę Andrea Petković (Niemcy). Zawodniczka rodem z byłej Jugosławii, wysoka i silna fizycznie. Bez większych jednak sukcesów. W poprzednich meczach z Radwańską regularnie przegrywała (4 razy). Nie była więc raczej faworytką, pomimo wyższego miejsca w rankingu. Początek meczu zdawał się potwierdzać przedmeczowe spekulacje. Isia weszła w mecz doskonale. Objęła szybko prowadzenie 4:1. Wyglądało to na łatwe i szybkie zwycięstwo. Na dodatek Petković doznała urazu nogi, była opatrywana. Wróciła jednak na kort i - o dziwo - przejęła nawet inicjatywę. Doprowadziła do wyrównania na 4:4. W końcówce seta szalę zwycięstwa przechyliła jednak na swoją stronę Radwańska. Zwycięstwo 7:5.

Drugi set to już zdecydowana - miażdżąca wręcz - przewaga rywalki z Niemiec. Bezdyskusyjne zwycięstwo 6:0.

Nastroje przed trzecim setem były więc dość minorowe. Znów jednak doszło do nieoczekiwanego zwrotu sytuacji i walka się wyrównała. Rywalki szły "łeb w łeb", przełamując kolejno nawzajem własne serwisy. W tym meczu więcej było "przełamań" niż wygranych własnych serwisów. To już taka specyfika tenisa kobiecego. Tutaj serwis nie stanowi aż tak silnej broni, jak u mężczyzn. Walka jest dzięki temu bardziej widowiskowa. W tym meczu losy zwycięstwa odwracały się kilka razy, co stanowi także potwierdzenie znanego powiedzenia "kobieta zmienną jest". Najważniejsze, że w decydującym momencie górą była jednak Agnieszka Radwańska. Wygrała trzeciego seta 6:4 i mogła dzięki temu zaprezentować taniec zwycięstwa na korcie w Pekinie.

Piękna sprawa. Ten mecz oglądało wielu kibiców tenisa na świecie (nawet do 300 mln), była transmisja na żywo w Eurosporcie. Tenis to sport niezwykle popularny. Pod nieobecność Kubicy, Radwańska staje się najbardziej rozpoznawalną polską sportsmenką na świecie.

W takiej formie Radwańska może w Turnieju Masters  powalczyć nawet o zwycięstwo. Kiedyś w finale tego turnieju grał Wojciech Fibak.  W 1976 roku w Monte Carlo przegrał z Manuelem Orantesem (Hiszpania), choć prowadził już 2:1 w setach i 4:1 w czwartym secie. Bardzo widowiskowy i emocjonujący mecz, transmitowany wtedy na żywo w TVP. Wojciech Fibak - Manuel Orantes 7:5, 2:6, 6:0, 6:7 (1:7), 1:6. Czekamy na powtórkę, Isia!