5 obserwujących
112 notek
62k odsłony
  241   0

Krajobraz po bitwie...

E. Zagrodzka
E. Zagrodzka

Taki tytuł miał słynny film Andrzeja Wajdy. Dziś tak można opisać krajobraz po wczorajszych w dniu 28 czerwca, wyborach prezydenckich. Tylko że to... była potyczka, prawdziwa bitwa się dopiero zacznie i .. . to będzie ostra bitwa, bitwa , w której wszystkie chwyty będą dozwolone. Za dwa tygodnie druga tura wyborów prezydenckich. O posiadanie Głowy Państwa walczą dwie partie - dwie główne siły w państwie: rządzące Prawo i Sprawiedliwość i opozycyjna Koalicja Obywatelska. Kto wygra i... kto z bitwy o władzę wyjdzie jako C Z Ł O W I E K?  To jest chyba najważniejsze?

Pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z wynikiem 43, 67% głosów, drugi był Rafał Trzaskowski - wystawiony przez Koalicję Obywatelską z wynikiem 3O, 34%, trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia uzyskując 13, 85% głosów, następni w kolejności byli: Bosak, Biedroń, Kamysz, pozostali otrzymali głosów w granicy zera. Naród zdecydował, że będzie do druga tura. Do tej pory tylko Aleksander Kwaśniewski był prezydentem dwie kadencje, a drugą wygrał w pierwszej turze. Czy Andrzej Duda jako prezydent pobije popularnością Aleksandra Kwaśniewskiego?


Przed nami prawie dwa tygodnie kampanii, będzie to ostra i bezpardonowa kampania. Prawo i Sprawiedliwość gra o wszystko. Jeden poseł pisu przy wódeczce w knajpie powiedział, że oni muszą wygrać te wybory prezydenckie, bo inaczej czeka ich wszystkich więzienie. Pis więc nie ma już nic do stracenia, a do zyskania ... wiele. Kampania więc będzie ostra i ... wszystkie chwyty dozwolone. Ja uważam, że pis będzie prowadził kampanię negatywną, nakierowaną na zohydzenie wyborcom kontrkandydata Andrzeja Dudy. Jeśli chodzi o meritum, to poza uchwalaniem kolejnych obietnic socjalnych, aby kupić wyborcę, rządzącą partia nie ma nic do zaaferowania, zwłaszcza w kwestiach ratowania gospodarki przed kryzysem. W Polsce już od dawna, a dokładnie od czasu, kiedy Kurski wystąpił z dziadkiem z Wermachtu kampania wyborcza, a zwłaszcza prezydencka to dno, to wolna amerykanka z kopaniem po kostkach włącznie. W kampanii wyborczej nikt już nie patrzy na zasady fair play, nikogo zresztą one nie interesują. Tak będzie i teraz. Pytanie, czy społeczeństwo się na to nabierze. A może wyrażnie da politykom do zrozumienia: Dość amerykańskiego boksu w polityce! Zobaczymy!  Który kandydat wyjdzie zwycięsko, gdy społeczeństwo wyrażnie da łapkę w dół kampanii negatywnej?

Aktualnie zbierają się sztaby wyborcze obu kandydatów na prezydenta, którzy spotkają się w drugiej turze wyborów, czyli Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego i obmyślają strategię na dwa tygodnie kampanii. Trwa walka o głosy tych, co w pierwszej turze głosowali na pozostałych kandydatów. Na kogo teraz zagłosują? Każdy sztab wyborczy chciałby ich przejąć. Któremu się uda? Lepszą kartę przetargową ma sztab Dudy. Pis jest u władzy i może kandydata, który kandydował w pierwszej turze przekupić intratnym stanowiskiem w rządzie lub w spółce Skarbu Państwa. Kampania ta będzie więc sprawdzianem honoru kandydatów opozycji. Języczkiem u wagi są wyborcy Szymona Hołowni, który zajął w pierwszej turze  trzecie miejsce i uzyskał prawie 14% głosów. Już trwa walka o jego wyborców! Drogi mi człowiek, który jest znanym dziennikarzem i rutyniarzem w zawodzie oraz specjalistą od logistyki politycznej ma bardzo dobrą intuicję polityczną. Powiedział, że... Rafał Trzaskowski w drugiej turze ma duże szanse na wygraną. Wszyscy wyborcy pisu, co mieli zagłosować zagłosowali w pierwszej turze, teraz został tylko elektorat opozycji, a opozycja jest skonsolidowana przeciwko pisowi, jest więc szansa, że jej elektorat zagłosuje na Trzaskowskiego. Ma on szansę wygrać ułamkową, ale większością głosów. Ja uważam, że o wygranej zadecydują głosy... tych kandydatów, co w pierwszej turze otrzymali głosy w granicy zera. Czy w wyborach można gdybać? Zobaczymy, jaki będzie wynik i czy w Polsce wygra demokracja?

Jarosława Kaczyńskiego nie było w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy kiedy ogłaszano wyniki pierwszej tury. Był na Jasnej Górze i modlił się przed Cudownym obrazem Czarnej Madonny. O co się modlił? To zostanie jego tajemnicą. Na pocieszenie tych, co są zwolennikami Rafała Trzaskowskiego powiem, że... Schetyna i Budka też się modlą. Komu sprzyja Bóg? A może nikomu nie sprzyja, bo polityka jest brudna i jest narzędziem Szatana.

PiS to nie moja bajka, a Andrzej Duda nie był, nie jest moim prezydentem i na niego nie będę głosowała. Kiedy jednak większość Narodu zadecyduje, że zostanie wybrany na drugą kadencję, zaakceptuję ten fakt i będę go nadal szanowała jako Głowę Państwa i mam nadzieję, że będzie godnie reprezentować Polskę i... nie zbłażni się bardziej niż do tej pory.

W Lubinie / woj. dolnośląskie/ na rynku stoi rzeżba przedstawiającą walkę Archanioła z Szatanem. Czy w Polsce wreszcie najsilniejszy Anioł zwycięży Szatana? Kto jest tym Archaniołem???


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka