E. Zagrodzka. Kanał Elbląski - widok ze statku
E. Zagrodzka. Kanał Elbląski - widok ze statku
Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka
54
BLOG

Panta rei!

Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Wycieczka Kanałem Elbląskim od Ostródy do Elbląga to wielka frajda. Trwa ona co prawda pięć godzin i podczas podróży człowiek zaczyna się trochę nudzić, ale zwiedzając Warmię i Mazury nie można pominąć wycieczki statkiem po Kanale, tym bardziej, że  w kilku miejscach statek jest ciągniony po trawie, a takiej instalacji nie ma nigdzie w Europie.  Niesamowitą atrakcją wycieczki po Kanale Elbląskim jest kontemplowanie pięknych widoków, tym bardziej, że płynie się przez region , który zobaczyć można tylko ze statku. Dojścia bowiem od strony lądu nie ma, bo dookoła są bagna. A jaka to ostoja ptactwa wodnego! I Polska ma przepiękne, niezapomniane tereny... Wiadomość dla tych, co co roku się snobują jeżdżąc na wczasy na Gran Canaria.

Woda to symbol życia. Życie rwie do przodu. Kiedy byliśmy mali, czas nam upływał powoli, rok szkolny się dłużył, choć, nie wątpię, wakacje dla niejednego ucznia upływały dość szybko. Kiedy teraz jesteśmy dorośli, czas nam płynie zbyt szybko, a im bardziej zbliżamy się do kresu naszej ziemskiej drogi, to płynie coraz bardziej szybko. Z boleścią konstatujemy, że jesteśmy coraz bliżej nieuchronnego! Jak mówi stare łacińskie powiedzenie" Panta rei! Wszystko płynie... Albo nasuwają się słowa bardziej nam bliskie, słowa prostej harcerskiej piosenki: " Upływa szybko życie, jak potok płynie czas, za dzień, za rok, za chwilę razem nie będzie nas." Zarówno w łacińskiej paremii jak i w harcerskiej piosence przewija się słowo : woda, jako symbol przemijania. Panta rei...

Woda to jeden z czterech żywiołów. I to żywioł najbardziej grożny, najbardziej nieobliczalny.  Człowiek się wody boi, bo jest nieprzewidywalna i nie wiadomo, co nam przyniesie. Raz na niesie radość. Szczególnie cieszą się dzieci, kiedy w lecie jest upał, a woda zimna i można się w niej ochłodzić. W wielu miastach, tych mniejszych polikwidowano stare komunistyczne baseny odkryte, bo się porozpadały, a nie opłacało się ich remontować i nie wybudowano nowych, bo włodarzom miejskim szkoda było pieniędzy. Podobna sytuacja była w Lubinie woj, dolnośląskie. Odkryty basen wybudowano dopiero po interwencji mieszkańców. Niestety, Lubin liczy sobie 90 tys. mieszkańców, to spore miasto i dzieci jest w nim sporo. Jedna nieduża odkryta pływalnia to kropla w morzu. Niestety, miasto na razie nie planuje budowy ośrodka wypoczynku weekendowego. A szkoda! Wielu mieszkańców bowiem nie wyjeżdża na urlopy, bo ich nie stać na wczasy. W Polsce wczasy są drogie, te krajowe nawet droższe niż zagraniczne. Co ciekawsze standard wczasów krajowych wciąż niższy niż zagranicznych. Ludzie żartują, że w Polsce horrendalne ceny płaci się za...zatrute powietrze i śmierdzące plaże i brudne morze. W wielu więc miastach dzieci w upał...kąpią się w fontannach. I żadne argumenty do rodziców nie przemawiają, że kąpiel w fontannach grozi chorobami. Fontanny mają zamknięty obieg wody, w fontannach w nocy kąpią się bezdomni, pływają psy, chlapią się gołębie. Woda w fontannach jest skażona. Co jednak robić, jak w upał tęskni się za wodą? Zwłaszcza dzieci...

Woda także daje życie. Wie to każdy Beduin, który z wielbłądami pokonuje kilometry na Saharze. Woda na pustyni wymarzona. Bez wody nie da się żyć. Człowiek pić musi... Wielu uchodżców z Erytrei czy z Konga to bardzo szybko zrozumiało. Kiedy w upale bez wody, często piechotą musiało pokonać Saharę , by mieć szansę dostać się do europejskiego raju.

Ale woda także niesie śmierć. Nie da się morza przepłynąć pontonem. Jak bardzo muszą być zdeterminowani ludzie, którzy decydują się przepełnionym gumowym pontonem przepłynął Morze Śródziemne, by dostać się do lepszego życia. I jak okrutni i cyniczni są pośrednicy, którzy trudnią się handlem ludżmi. Namawiają ludzi do imigracji do Europy, biorą od nich ostatnie oszczędności, a potem zwykle...zostawiają samych sobie na przepełnionych pontonach na Morzu Śródziemnym. Moim zdaniem walka z nielegalną imigracją z Afryki i Bliskiego Wschodu to przede wszystkim wypowiedzenie bezpardonowej walki gangom, które zajmują się werbowaniem ludzi do imigracji do Europy. Tylko Europa jest w kropce. Jak można walczyć z przestępczością w krajach, w których...nie ma rządów i trwa wieczna wojna? A może chodzi o co innego? Może komuś jest na rękę, by przemycać rzesze uchodżców do Europy? Teorie spiskowe mówią, że...jest jeden kraj na Bliskim Wschodzie, któremu bardzo na tym zależy.

Woda to także grożny żywioł!  To powodzie! Wezbrana rzeka, która wylewa z koryta niesie śmierć, niszczy ludziom dobytek całego życia. Słynna powódż tysiąclecia w Polsce, która miała miejsca w Polsce w 1998r , kiedy to Odra wylała prawie na całej swojej długości, a do historii przeszła powódż we Wrocławiu, pochłonęła 27 ofiar śmiertelnych. Po powodzi tysiąclecia władza obiecała budowę umocnień przeciwpowodziowych, naprawę wałów. Tylko...skończyła się tragedia, skończył się słomiany zapał władz. Rząd polski do sprawy regulacji rzek podchodzi niefrasobliwie. Jakoś to będzie! Wały przeciwpowodziowe jak były stare, tak są. Do następnej wielkiej wody w Polsce... I tylko podczas powodzi widać piękne postawy ludzkie. Rodzi się solidarność międzyludzka. Wszyscy zgodnie pracują nad umacnianiem brzegów rzek workami z piasku.

Panta rei - Wszystko płynie. Życie też! I nie chcemy, by nasze życie tragicznie się skończyło w powodzi, by zabrała je woda. Była jedna wielka powódż w historii. To kara Bożą! Uratował się z niej tylko Noe z rodziną. Ich przystanią była Góra Ararat. I my dążmy do tego, by nasze życie płynęło do szczęśliwej wyspy! Góra Ararat to dziś piękne, atrakcyjne turystycznie miejsce. Czy ludzie zapomnieli, jak okrutny może być żywioł wody? Kara za grzechy! Panta rei i zmierza do przystani. Jak turystyczny statek na Kanale Elbląskim... Podziwiajmy nieokiełznany żywioł!

Zobacz galerię zdjęć:

E. Zagrodzka. Widok Kanału Elbląskiego
E. Zagrodzka. Widok Kanału Elbląskiego E. Zagrodzka Kanał Elbląski E. Zagrodzka Kanał Elbląski - część dzika E. Zagrodzka Kanał Elbląski E. Zagrodzka Kanał Elbląski E. Zagrodzka Kanał Elbląski E. Zagrodzka Kanał Elbląski.

Podchodzę życzliwie do wszystkich, co mają coś mądrego do powiedzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo