4 obserwujących
28 notek
25k odsłon
332 odsłony

Trotyl pojawia się i znika, a niektórzy dostają bzika

Wykop Skomentuj18

Administratorów proszę o umieszczenie w Katastrofie Smoleńskiej.

Dodałem nieco w notce.

Mamy kolejną enuncjację trotylową, jeszcze tajną dla ogółu a udostępnioną redaktorom „Sieci”. Redaktorzy M. Pyza i M. Wikło piszą artykuł pod tytułem „A jednak był trotyl”, a w nim m. in.:

https://wpolityce.pl/smolensk/439701-to-byly-materialy-wybuchowe-w-odpowiedzi-orlinskiemu

Opisują, że na zdecydowanej większości z nich (przebadanych już próbek - red.) znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe.”

To zostało skrytykowane przez A. Macierewicza, jako sformułowanie zbyt słabe w stosunku do tytułu, wzmocnili odpowiadając również W. Orlińskiemu, chemikowi, z Gazety Wyborczej, że oni uważają, że był trotyl i inne materiały wybuchowe, jako substancje używane do produkcji mieszanin wybuchowych typu C4, Semtex itp. Co rozumieją w angielskich laboratoriach badających próbki nie jest wyjaśnione.

Porównałbym to do określenia chleba mieszanego. Według nich to krojone po kromce: chleb razowy, pszenny, grahama, pumpernikiel, tostowy itd., położone na talerzu stanowią chleb mieszany. Dla specjalisty - piekarza składniki chleba mieszanego to: mąka pszenna, razowa, zakwas, sól, woda. Różnica w podejściu jest zasadnicza.

Z jakich substancji produkuje się materiały wybuchowe, np.:

Trotyl (trinitrotoluen, TNT) z dinitrotoluenu (DNT) przez trzecie nitrowanie. Natomiast DNT służy również do produkcji pianek poliuretanowych (mogą się znaleźć np. w fotelach), barwniki, plastyfikatory, moderatory innych materiałów wybuchowych;

Heksogen (RDX) produkuje się z urotropiny, a z niej również: paliwo w kostkach do kuchenek turystycznych, bakelit, konserwanty, dodatek do żywności E 239, w medycynie do przeciwdziałania zakażeniom dróg moczowych, środki przeciwpotowe;

Pentryt (PETN) produkuje się z pentaerytrytolu a z niego również żywice alkidowe, lakiery, stabilizatory PCV, olej transformatorowy, tworzywa sztuczne, farby, kosmetyki.

Ponieważ reakcje chemiczne nigdy nie są na 100% więc jakieś resztki tych substancji pozostaje w materiałach wybuchowych. Większość z nich mają zauważalne rozpuszczanie w powietrzu i mogą być wykryte przez czułe detektory. Tak jest przed wybuchem.

A co po wybuchu (skoncentruję się tylko na trotylu).

Badania miejsc spektrometrem mas, gdzie były wykonywane wybuchy daje następujący wynik powybuchowego widma mas:

http://what-when-how.com/forensic-sciences/analysis/

https://iv.pl/images/68895803646338821933.png

image

W miejscu gdzie powinien być trotyl – masa molowa 227 jest pusto, pusto jest też tam gdzie powinien być trochę wybuchowy DNT – masa molowa 182. W każdym razie było za mało nawet na 1 piksel rysunku, czyli mniej niż 0,001 względnej zawartości molekuły o masie 210, która okazała się być najbardziej prawdopodobnym wynikiem rozpadu wybuchowego TNT. Nie jest to w żadnym stopniu wynik selektywnej pracy spektrometru mas. Wykorzystuje on nie molekuły, ale jony i może jonizacja rozbija TNT i DNT. Jednak nie. Badania samego TNT przed wybuchem daje następujący wynik.

https://www.researchgate.net/figure/Negative-ion-ESI-mass-spectra-of-TNT-a-Mass-spectrum-and-b-MS-MS-spectrum-of-m-z_fig3_264170772

https://iv.pl/images/63978268774398484223.png

image

To są badania spektrometrem mas w układzie tandem. Urządzenie składa się z dwu spektrometrów. W pierwszym (górna część obrazu) widzimy jony TNT: 226 z oderwanym protonem, 227 z doklejonym elektronem, 228 z doklejonym wodorem i dodatkowo elektronem. Jonizacja nie niszczy TNT. W drugim spektrometrze bada się tylko najwyższą linię 226, z tym że te jony są maltretowane na podobieństwo wybuchu i dopiero wyznacza się powstałe fragmenty. Po tych drastycznych dla jonów przejściach (dolna część obrazu) znika linia TNT i nie pojawia linia DNT. Dla poszukujących więcej informacji pomiary tandemowe są oznaczane przez podwojenie zapisu ms na ms/ms.

Podsumowanie tej części wygląda następująco. Po wybuchu TNT nie detektory nie powinny wskazywać ani TNT ani DNT. Jeżeli jednak wskazania są to znaczy, że wybuchu nie było.

Przyczyną braku TNT jest kula ognista wybuchu, która jest intensywnym reaktorem chemicznym przetwarzającym to, co w niej się znalazło.

We własnościach TNT można znaleźć takie dane. Temperatura wybuchu T1=2800C (3073K), Temperatura inicjacji T2=240C (510K). Iloraz T1/T2=6. Objętość gazów wybuchowych 700 l/kg. Dalej obliczenia będą dla 1 kg TNT.

Promień początkowy kuli ognistej, z równania 700 l= 4/3*pi*r1^3 otrzymujemy r1=0,55 m.

Jeżeli kula ognista nie napotyka przeszkód to rozszerza się adiabatycznie i zmniejsza temperaturę zgodnie z równaniem

(T2/T1)=(V1/V2)^(kappa-1),

po podstawieniach (T2/T1)=(r1^3/r2^3)^(kappa-1) i stąd r2 – promień przy którym jeszcze może zajść inicjacja TNT ma postać, pamiętamy że T1/T2=6

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka